Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Matematikában van definíció...

Matematikában van definíció (algebrai) kifejezések ill. egyenletek ekvivalenciájára?

Figyelt kérdés

Egyenletekről ekv. átalakításokra találok definíciókat könyvekben, de algebrai kifejezésekre nem.


Az algebrai átalakítások tulajdonképpen felfoghatóak azonos egyenletekként? Az átalakítás előtti kif értelmezési tartományának minden elemére teljesül az átalakítás után kif.


2014. febr. 7. 20:45
 1/6 anonim ***** válasza:
Két algebrai kifejezés akkor ekvivalens, ha a változók minden értéke mellett ugyanazt az eredményt adják. (Minden x-re egyenlőek egymással)
2014. febr. 7. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hasznos válaszodat. Kettő kérdésem lenne ezzel kapcsolatban:


1. "a változók minden..." nyilván az értelmezési tartományon belül, ugye?


2. a definíciódban a ha..akkor szerkezetet használod, ami implikációt jelent. Nem inkább ekvivalencia, tehát "akkor és csak akkor, ha"?


Köszönöm a segítséged

2014. febr. 8. 10:55
 3/6 anonim ***** válasza:

Ja, bocs, nem vagyok matematikus, tehát nem egzakt definíciót adtam, csak amolyan ösztönöset :)


De ha már kérdezed:


1. Igen, az értelmezési tartomány azonosságát is meg kell követelni, bár az már bele van bújtatva az általam adott definícióba. (Hiszen ha a két kifejezés értelmezési tartománya nem azonos, akkor nem adhatnak ugyanolyan eredményt minden változóra, mert pl ahol az egyiknek van értéke, a másiknak nincs). De ettől függetlenül valószínűleg jobb kikötni ezt is.


2. Igen, ebben is igazad van, valóban pontosabb az "akkor és csak akkor"

2014. febr. 8. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Talán az a legegyszerűbb, ha két algebrai kifejezés ekvivalens, ha mint függvények megegyeznek.
2014. febr. 8. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítségeteket.


Igen, felfogható függvényként, erre én is gondoltam, de mivel egzakt módon szeretnénk válaszolni, tovább felmerül a kérdés mit értünk függvények egyenlőségén, és tulajdonképpen visszajutunk oda hogy minden független változóra ugyanazt az értéket adják.


Mégegyszer köszönöm a segítségeteket, üdv

2014. febr. 8. 19:18
 6/6 A kérdező kommentje:
pontosabban: minden független változóra a hozzájuk tartozó függvényértékek azonosak.
2014. febr. 8. 20:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!