Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy lehet, hogy a gravitációs...

Hogy lehet, hogy a gravitációs gyorsulás egyáltalán nem függ a kisebb tömegű testtől?

Figyelt kérdés

Van pl. egy légréteg nélküli Föld tömegű bolygó. Ha azon leejtünk egy tollat, akkor a tollra ható erő (f*mb*mt)/r^2. De ha egy kamion nagyságú ólomtömböt ejtünk le, akkor ez az érték nyilván nagyobb lesz, hiszen a bolygó tömegét (mb) nem a toll tömegével (mt), hanem a hatalmas ólomtömb tömegével szorozzuk. Ha belegondolunk, akkor két kistömegű tárgy sokkal kevésbé vonzza egymást, mint két hatalmas tömegű. Ebből következik, hogy a nehezebb tárgyak gyorsabban esnek, csak az elhanyagolható. Csak kegy példa: ha van egy "x" és egy 0,1*x tömegű tárgy, akkor azok a tömegvonzás miatt elkezdenek közelíteni egymáshoz. De, ha a kisebb tömegű tárgy tömegért megnöveljük 0,8*x-re, akkor nyilvánvaló, hogy gyorsabban fognak haladni egymás felé. Ebből is látszik, hogy az állításom jogos.


Egyik ismerősöm azt mondta, hogy bármekkora is a kisebb tárgy tömege, a gravitációs gyorsulása ugyan akkora, mert a képletben a tömeg kiesik. Nektek mi a véleményetek erről?


2014. márc. 29. 13:15
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Az ismerősöd jól tudja. A tárgy gyorsulása a=F/mt, tehát az mt kiesik, és így a gyorsulás csak a bolygó tömegétől és a tömegközépponttól való távolságtól függ.
2014. márc. 29. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

"De ha egy kamion nagyságú ólomtömböt ejtünk le, akkor ez az érték nyilván nagyobb lesz..."

Persze, milliószor akkora gyorsító/grav. erő fog hatni a milliószor akkora tömegre, tehát a gyorsulás ua lesz.

a = F/m = 1000000*F / 1000000*m

2014. márc. 29. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Nekem ez a véleményem:

Legyen három tested: A,B,C.

Legyenek a tömegei rendre ma, mb, mc.

Kövessük a te elméletedet, úgy, hogy először A és B van a rendszerben, majd A-t kicseréljük C-re. Mivel a gravitációs erő függ a testek távolságától, nézzünk egy adott távolságot, legyen ez R! (Felfoghatod úgy is, hogy R távolságban elengedjük őket és a kezdeti gyorsulást nézzük, de egyébként tetszőleges R érték melett igaz, csak a lényeg hogy azonos távolságokban nézzük), hanyagoljunk el minden mást.

Amikor A és B van:

A-ra ható erő: G*ma*mb/R^2

B-re ható erő: szintén G*ma*mb/R^2


Ebből a gyorsulások:

A-ra ható gyorsulás (Az A-ra ható erő osztva annak ma tömegével): G*mb/R^2

B-re ható gyorsulás (Az B-re ható erő osztva annak mb tömegével): G*ma/R^2


--------------

CSeréljük most ki az ma tömegű A testet az mc tömegű C testre:

C-ra ható erő: G*mc*mb/R^2

B-re ható erő: szintén G*mc*mb/R^2


Ebből a gyorsulások:

C-ra ható gyorsulás (A C-re ható erő osztva annak mc tömegével): G*mb/R^2

B-re ható gyorsulás (A b-re ható erő osztva annak mb tömegével): G*mc/R^2


Vagyis jelen esetben a kicserélt testre ható gyorsulás nem változott, a másikra ható viszont igen!


---------


Konklúzió:

"De, ha a kisebb tömegű tárgy tömegért megnöveljük 0,8*x-re, akkor nyilvánvaló, hogy gyorsabban fognak haladni egymás felé." ->> Ez mint láttuk, -félig- igaz, az egyik test gyorsulása nem változik, a másiké igen, ha mc>ma, akkor a B tömeg gyorsulás valóban nagyobb lesz.


"Egyik ismerősöm azt mondta, hogy bármekkora is a kisebb tárgy tömege, a gravitációs gyorsulása ugyan akkora, mert a képletben a tömeg kiesik" -->>> Ez szintén igaz: ha az egyik tárgya kicseréled egy más tömegűre ( kicserélheted a nagyobbat is), akkor a két tárgy gyorsulása ugyan akkora lesz.


"Ha azon leejtünk egy tollat, akkor a tollra ható erő (f*mb*mt)/r^2. De ha egy kamion nagyságú ólomtömböt ejtünk le, akkor ez az érték nyilván nagyobb lesz, hiszen a bolygó tömegét (mb) nem a toll tömegével (mt), hanem a hatalmas ólomtömb tömegével szorozzuk" ->> Ez szintén igaz, de a két testre ható gyorsulás ugyan akkora lesz, mivel, ahogy a baraátod is mondta, az erő arányos a tömeggel, a gyorsulás pedig arányos az erővel és fordítottan a tömeggel, vagyis pont kiesik a tömeg, amikor gyorsulást számolsz.

2014. márc. 29. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!