Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Matek feladat. Hogy kell...

Matek feladat. Hogy kell megoldani?

Figyelt kérdés

[link]

Hozzakezdeni se tudok...



2014. máj. 31. 17:11
 1/6 anonim ***** válasza:
A negyedkörből kivonod a derékszögű hűromszög területét és beszorzod a henger magaságával akkor emglesz a ví térfogata. utána emg könnyű
2014. máj. 31. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Ebbol csak a lenyeget nem ertettem, de azert koszonom, hogy megprobaltad, ment a zold kez :) Remenytelen vagyok matekbol...
2014. máj. 31. 17:34
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Ki kell számolni a víz térfogatát; mivel a víz alakja ebben az esetben is egy hasáb lesz, ráadásul egyenes hasáb, ezért alapterület*magasság képlettel számoljuk ki a térfogatát. A magassága a tartály magasságával egyenlő, vagyis 1,5 méter, az alap területét a következőképpen számoljuk ki;


vegyük a tartály egy síkmetszetét, például a végén. Itt egy kört látunk, ahol a víz teteje a kör egy húrja lesz. Azt adták meg, hogy ha a húr két végpontját összekötjük a kör középpontjával (amik egyébként sugarak), akkor ezek a sugarak derékszöget fognak bezárni egymással. Ezzel kaptunk egy körcikket, amiből nekünk a szelet területe kell; láthatjuk, hogy a körcikk előáll egy háromszög és a szelet területéből, tehát a körszelet területét úgy kapjuk meg, hogy a körcikkből kivonjuk a háromszöget. A körcikk területe a tanultak alapján r*r*π*α/360°, esetünkben r=0,5 méter, α=90°, így a körcikk területe 0,5*0,5*α*90°/360°=0,0625π négyzetméter lesz. A háromszög területe 0,5*0,5/2=0,125 négyzetméter lesz, vagyis a körszelet területe 0,0625π-0,125 négyzetméter. Ezt szorozva a magassággal megkapjuk, hogy hány köbméter víz van a tartályban; 1,5*(0,0625π-0,125)=0,09375π-0,1875=~0,107 köbméter.


Ha felállítjuk a tartályt, akkor az alap a kör lesz, a magasság változik, a víz térfogata ugyanaz marad, tehát az a kérdés, hogy milyen magas az a henger (amit a víz alkot), aminek a térfogata 0,107 köbméter, az alapja pedig egy 0,5 méter sugarú kör? Tehát a felírható egyenlet:


0,5*0,5*π*M=0,107, innen M=~0,1363 méter lesz a vízoszlop magassága.


Szerintem nem számoltam el, ha mégis, és ha azt észreveszitek, akkor jelezzétek :D

2014. máj. 31. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Nagyon, nagyon koszonom :) Ezt meg kovetni is tudtam, pedig az nalam nagy szo. Igazan magyarazhatna igy a mi matek tanarunk is. Ment az oriasi zold kez :)
2014. máj. 31. 17:57
 5/6 anonim ***** válasza:
Enyém az öröm, ha megértetted :) Köszönöm a dicséretet.
2014. máj. 31. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
+++
2014. jún. 1. 03:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!