Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan kerül az űrhajóba levegő?

8 kérdése:

Hogyan kerül az űrhajóba levegő?

Figyelt kérdés
Arra lennék kíváncsi, hogy a légüres tér kellős közepén az űrhajó lakói, hogyan jutnak levegőhöz?

2014. jún. 29. 23:50
 1/7 anonim ***** válasza:
91%
A Földről felviszik a fellövéskor, aztán azt keringtetik és tisztítják, hogy emberi fogyasztásra alkalmas legyen. A vizet is ugyanígy "forgatják" tehát nem vész kárba semmi.
2014. jún. 30. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
De hogyan tisztítják meg, mikor az izmok mozgásával az oxigén elég?
2014. jún. 30. 00:16
 3/7 anonim ***** válasza:
63%

"mikor az izmok mozgásával az oxigén elég?"

Az oxigén nem "ég el" hanem például a szénnel egyesülve szén dioxidot hoz létre (ezt lélegezzük ki). Az meg - például fotoszintézis révén - visszaalakítható oxigénné.


De megköthető például lítium-hidroxiddal ( [link] ) is.

2014. jún. 30. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
94%

"Az oxigén előállításáról az orosz Zvezda modul Elektron és az amerikai Tranquility modul OGS berendezése gondoskodik. A két berendezés víz elektrolízisével állít elő oxigént és hidrogént, a hidrogént kiengedik az űrbe. Egy űrhajós egynapi oxigénszükséglete kb. 1 kg víz elbontásával biztosítható. További tartalékként szolgálnak az orosz részegység szilárd tüzelőanyagú oxigénfejlesztő "gyertyái", melyek három fő részére két hónapig képesek oxigént termelni. Égetésüket az erre szolgáló speciális tartályokban végzik. További tartalékként szolgálhatnak az amerikai Quest zsilipmodul és az orosz Pirsz zsilipmodul nagynyomású oxigéntartályai, melyek külön külön is több napra elegendőek.


Az űrhajósok által termelt szén-dioxid kivonásáról az orosz Vozduh és az amerikai CDRA berendezés gondoskodik. Mindkét berendezés molekuláris szűrővel szűri ki a levegőből a szén-dioxidot, amit azután az űrbe enged ki. Ekkor a szűrőik is regenerálódnak. Tartalékként az orosz részegység lítium-hidroxid szűrői szolgálnak, ezek nem regenerálhatóak. Az emberi test által termelt kb. 400 féle egyéb vegyületet aktív szenet tartalmazó szűrőkkel vonják ki az állomás levegőjéből. Az űrhajósok által kilélegzett vízpárát az orosz Priboj és az amerikai CCAA berendezések választják ki a levegőből. Az így nyert vizet tisztítás után visszatáplálják a vízellátó rendszerbe."

Forrás: [link]

2014. jún. 30. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Wadmalac ***** válasza:

Érdemes olvasgatni egy kis űrtechnika-történelmet.

Mondjuk, hogy milyen sufnituning légtisztítót raktak össze az űrhajósok Houston instrukciói alapján a betojt Apolló 13-ason, hogy ne fulladjanak bele a saját kilégzett széndioxidjukba.

2014. júl. 1. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
0%

Amikor ilyen kérdéseket olvasok, újra és újra elkeseredek, hogy mennyire elmaradott a tudományok minden terén az úgynevezett keresztény világ az ázsiaihoz és az oroszországihoz képest.


Szerintem azért, mert nálunk a közel ezer éves idegen megszállások miatt még mindig a középkori tudatlanság uralkodik. A megszállóknak ugyanis sohasem érdekük megosztani a katonai és tudományos szempontból fontos ismereteket a leigázottakkal.


Nos, mindezért hadd segítsek megfejteni, hogy pl. az orosz űrállomásokon miért tudnak az űrhajósok akár évekig friss oxigénhez jutni.


Először is tudni kell, hogy abszolút hazugság az, hogy oxigén nélkül nincs tűz. Ha ez igaz lenne, akkor nem lennének a Naphoz hasonlóan lángolva égő csillagok, üstökösök stb.

Másodszor: ha tényleg csak oxigénnel lennének égési folyamatok, akkor a Föld magmája sem tudna izzani. Stb. stb.


Harmadszor: oxigént nem csak vízből és egyéb földi anyagokból, hanem sok más a Földön csak elenyésző mennyiségben található vegyületből is lehet nyerni. Azokból pedig a legtöbb éppen a világűrben található. Ezért tudnak lángolni a Naphoz hasonló csillagok és a már említett üstökösök. A világűr pedig a tévhiedelemmel ellentétben egyáltalán nem üres, hanem a legkülönfélébb gázokkal és azok vegyületeivel telített. Azokból pedig megfelelő kémiai folyamatok révén viszonylag könnyen lehet oxigént is előállítani. Annak technikai hogyanja azonban az űrhajózásban együttműködő nagyhatalmaknál katonai okból szövetségi szintű, azaz ahogyan náluk nevezik, kozmikus szintű titkot képez. Aki elárulja az az életével fizet érte. Ezért most nem jut eszembe a hogyanja.


Ami nem titok, de sokan nem is gondolnak rá, az, hogy a gázok túlnyomó többsége, így az oxigén is viszonylag könnyen cseppfolyósítható. Különösen a világűr rendkívül hideg környezetében. Annak minden literjéből pedig több mint ezer légköbméter oxigén szabadul fel, ha melegíteni kezdik.


Remélem, a kérdés feltevője megkapta a kielégítő választ. Ha nem, akkor kérdezzen tovább. Ami nem kozmikus titok, lehet, hogy tudok majd rá válaszolni.

2015. máj. 28. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

"Ezért tudnak lángolni a Naphoz hasonló csillagok és a már említett üstökösök".

Ez egy nagy butaság, mert a Nap nem az oxigéntől lángol hanem nukleáris folyamatok fűtik.

2015. szept. 19. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!