Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A következő függvények határér...

A következő függvények határértékeinek kiszámításánál segítség?

Figyelt kérdés

lim(x->pi/2)=sinx/(x-pi/2)

lim(x->5)=(x-4)/[x^2-9x+20]

Mindkettőt áttudom alakítani:

elsőnél: lim(x->pi/2)=cos(x-pi/2)/(x-pi/2)

másodiknál:lim(x->5)=(x-4)/[(x-5)(x-4)]=lim(x->5)=1/(x-5)

Mindkettőnél azt nem értem, hogy miért kell vizsgálni (elsőnél) x>0-nál és x<c-nál (másodiknál pedig) x>5-nél x<5-nél. Miért lesz a másodiknál mínusz végtelen és plusz végtelen a megoldás? Nem az a logikus, hogy a nevező egyre nagyobb értéket vesz fel és a nullához közelít???? A válaszokat előre is nagyon szépen köszönöm! :)



2014. júl. 6. 09:56
 1/8 anonim ***** válasza:

Kicsit kevered a szezont a fazonnal; a második akkor venne fel egyre kisebb értéket, ha x->végtelen lenne, de itt most x->5 van. Mivel a kapott függvény az 1/x (eltolásos) transzformáltja, ezért ugyanaz lesz a határérétéke, vagyis


lim(x->5) 1/(x-5)=lim(x->0) 1/x, erről pedig tudjuk, hogy nem létezik, mivel a bal- és jobboldali határérték nem egyezik meg (egyébként a határérték-vizsgálat ugyanúgy zajlik; megnézzük a bal- és jobboldali határérétéket, aztán látjuk, hogy ezek nem egyeznek meg).


Az elsőnél nem kell átalakítani semmit; látható, hogy ez egy 1/0 (általánosabban; c/0, ahol c nem 0) alakú határérték, ami vagy végtelenhez, vagy -végtelenhez, vagy sehova nem tart. A jobboldali határértéke végtelen (+/+), a baloldali -végtelen (+/-), ezért a határérték nem létezik.

2014. júl. 6. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Az ott véletlenül lett x<c. Valójában x<0-t akartam írni.
2014. júl. 6. 11:23
 3/8 anonim ***** válasza:

Igen, tudom. A c/0-t azért írtam, mert az egy általános jelenség. A 0/0 az már egy érdekes történet, arra van egy L'Hospital-szabály nevű dolog. Nézz utána, mert hasznos :)


Akkor te most azt nem érted, hogy miért kell jobb- és baloldali határértéket nézni, vagy hogy hogyan kell nézni azokat?

2014. júl. 6. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Azt nem értem, hogy miért kell vizsgálni, mert a többi határértéknél meg sorozatoknál csak "egyszerűsítgettem", itt meg vizsgálni kell azokat. Ha jól értem, akkor viszont azért -végtelen és +végtelen, mert (képzeletben)a számegyenesen a "végtelenek" felől közelít a függvény az 5 felé(?).

Illetve, ha már itt vagy, ezek a jelölések mit jelentenek:

lim(x->2-0); lim(x->2+0); lim(x->0+0); lim(x->0-0). A segítségért pedig nagyon hálás vagyok, ment a zöld a kéz. :D

2014. júl. 6. 16:47
 5/8 anonim ***** válasza:

Első körben úgy vizsgáltuk a sorozatokat, hogy azok korlátosak-e vagy sem, aztán meghatároztuk az infémum és a szuprémum fogalmát, ebben az esetben viszont n->végtelen volt az érdekes, mivel egyébként a(n) értelmezhető volt. Aztán bejött az, hogy mi van akkor, ha valahol nincs értelmezve a függvény, de "nagyon, de nagyon, de nagyon, ... közel hozzá" pedig van értéke? Ez volt a határérték egy véges helyen.


Aztán pedig tanultunk olyat, hogy a függvény határértéke, de mi van akkor, ha elemi módszerekkel (pl. felbontással) nem lehet kihámozni a határértéket, például, ha a nevezőben 0 lesz, ha behelyettesítünk? Ekkor találták ki a bal- és jobboldali határétéket.


A baloldali határétéket így szoktuk jelölni: lim(x->x-), vagy lim(x->c-0). Hogy miért használnak két jelölést, azt nem tudom, de ez a két szimbólum egyenrangú. Ugyanerre a mintára a jobboldali határéték lim(x->c+), vagy lim(x->c+0). Na de mi is az az "oldali" határéték? Gondolom ez sem tiszta.


Amikor bal oldali határétékről beszélünk, akkorbalról közelítünk a megadott c-hez, például vagyük a második példádat:


lim(x->5-) 1/(x-5)


Helyettesítsünk be


4-et: 1/(4-5)=-1

4,9-et: 1/(4,9-5)=-10

4,99-et: 1/(4,99-5)=-100

4,999-et: 1/(4,999-5)=-1000

.

.

.


Tehát egyre inkább közelítünk 5-höz, te az 5-öt nem írjuk be. Látható, hogy ez egyre kisebb lesz, egészen a -végtelenségig, tehát a bal oldali határérték -végtelen lesz.


Ugyanezt csináljuk meg a jobb oldallal: helyettesítsünk be


5,1-et: 1/(5,1-5)=10

5,01-et: 1/(5,01-5)=100

.

.

.


Ez pedig a végtelenhez fog tartani.


Tanultuk, hogy egy függvénynek akkor van határértéke, ha a bal- és a jobboldali határérték megegyezik. Mivel itt nem egyezik meg, ezért ez a határérték nem egyezik meg.


Ez persze nem volt egy precíz matematikai leveztés, ellenben szépen prezentálja, hogy mégis mi a helyzet.


Egy másik szemszögből vizsgáljuk a problémát, ehhez fogadjuk el, hogy a c/0 alakú határérték (ahol c nem 0) vagy végtelen, vagy -végtelen, vagy nem létezik. Tehát az biztos, hogy valamilyen végtelen lesz. Megint vizsgáljuk meg a bal- és jobboldali határértéket, de mivel csak 3 választási lehetőségünk van, amihez elég tudni az előjelet, ezért csak az előjeleket vizsgáljuk a különböző esetekben.


Ha a baloldali határértéket vizsgáljuk, akkor kisebb, mint 5-öt írunk x helyére. Ekkor a számláló pozitív lesz (az 1 mindig pozitív lesz), a nevező negatív, és mivel +/-=-, ezért ez a határérték -végtelen lesz.


A jobb jobboldali határérték esetén 5-nél nagyobb szám kerül x helyére, tehát a nevező pozitív lesz, így +/+=+ miatt +végtelen lesz a határérték.


És mivel ezek nem egyenlőek, ezért a határérték nem létezik.


Próbáld meg ezt a második levezetést ráilleszteni a szinuszosra. Abból kiderül, hogy sikerült-e megértened :) (itt most úgy értem, hogy írd le.)

2014. júl. 6. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Tehát,

lim(x->pi/2)=sinx/(x-pi/2)=[cos(x-pi/2)]/(x-pi/2)

Mivel pi/2-pi/2=0, ezért vizsgálni kell a bal- és jobboldali határértéket.

x-pi/2=y helyettesítést végeztem, és ekkor csak azt kell vizsgálni, hogy y>0 vagy y<0.

lim(y->0;y>0)=cosy/y

10..0,0985

0,1..9,99

0,01..999,9 értéket kaptam, tehát ha 0-hoz egyre közelebbi értékeket írok, akkor +végtelenhez közelítek.

lim(y->0; y>0)=cosy/y=+végtelen

lim(y->0; y<0)=cosy/y

-11..-0,089

-0,1..-9,999

Tehát ha egyre kisebb negatív számokat írok (közeledek 0-hoz), akkor egyre negatívabb értékeket kapok.

Vagyis a -végtelenhez közelít.

lim(y->0; y<0)=cosy/y=-végtelen

Tehát akkor jól gondolkodtam most már? :DDD

2014. júl. 6. 17:54
 7/8 anonim ***** válasza:
Igen, így már jó :) De elég lett volna csak a számláló és a nevező előjelét vizsgálni.
2014. júl. 6. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Akkor jöhet a következő lépcsőfok:


lim(x->0) sin(x)/x

2014. júl. 6. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!