Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lenne bármiféle haszna, ha...

Lenne bármiféle haszna, ha két dimenziós koordináta rendszerben letudnánk írni egy pont helyét egyetlen egy darab számmal? Van-e erre ismert mód már?

Figyelt kérdés

2014. júl. 15. 03:21
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Nincs, és nem is lesz.
2014. júl. 15. 04:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Persze. A komplex számsík minden pontját egy komplex szám meghatározza.
2014. júl. 15. 04:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 Wadmalac ***** válasza:
100%
Persze a komplex szám is két koordinátából áll össze. :)
2014. júl. 15. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
2 dimenziós térben ez tökéletes (és hasznos) - a mi terünkben nem működik.
2014. júl. 15. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Lehet haszna, és van is rá ismert mód. Például mikor azt akarjuk bizonyítani, hogy a síknak ugyanannyi pontja van, mint egy egyenesnek.


A módszer egyszerűen annyi, hogy a tizedes vessző utáni a párosadik számjegyekbe írjuk a második koordináta számjegyeit, a páratlanadikokba az első koordináta számjegyeit. Hogy az origótól távoli pontokkal se legyen gond, még egy olyan trükköt csinálunk, hogy a tizedes vessző elé egy olyan egész számot írunk, ami azt jelzi, hogy hol van a pontok koordinátáiban a tizedes vessző.


Például a (11,2345; 354,154557) pontnak megfelelő egyetlen egy darab valós szám:

3,031514213544550507.

A hármas azt jelzi, hogy az első 3+3 tizedesjegy után kell képzelni majd a tizedesvesszőt a koordinátákban, tehát a 011 és a 354 után.


Megjegyzés: itt még lehet szőrözni olyanokkal, hogy a 0,9999… = 1, meg mittudomén, de lényegében ennyi.


Megjegyzés 2: A világmindenséget is tetszőleges pontossággal le tudjuk írni egyetlen valós számmal. Azt gondolom elhiszitek, hogy sok barkochbakérdéssel tetszőleges pontossággal rá lehet kérdezni bármire. Akkor nekünk csak annyi a dolgunk, hogy sok eldöntendő kérdést teszünk fel a világról, és ha válasz igen, akkor egy 1-est, ha nem, akkor egy 0-st írunk a számunkba. Hogy ne legyen olyan nagy, érdemes így kezdeni: 0,.

A világ egy süni?

0,0

A világban vannak csillagok?

0,01

div B = 0?

0,010 (magyarul: csak azért is megtalálom a mágneses monopólust!)

2014. júl. 15. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Wadmalac ***** válasza:
Lassan újra feltaláljuk a zippelést meg az MD5sum-ot. :D
2014. júl. 15. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Na jó, de a kérdés nem az volt, hogy lehet-e tárolni a több dimenziós koordinátákat egyetlen dimenzión.

Lehet - pl. számítógépes programokban is így megy, mert a memória alapvetően egydimenziós - de ettől még ezek a koordináták függetlenek maradnak. Ez csak egy tárolási módszer.

2014. júl. 15. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

A kérdés ez volt (de fent is ott van vastagbetűkkel):

„Le tudnánk írni egy pont helyét egyetlen egy darab számmal?”


Az én kérdésem pedig ez lesz:

Leírtam-e, hogyan kell leírni egy tetszőleges pont helyét egyetlen darab (valós) számmal?

Én azt hiszem, igen, leírtam. Persze kellettek hozzá bizonyos konvenciók, de már a két darab valós számmal történő leíráshoz is kellenek (például Descartes-i vagy ferde koordinátákat használunk, esetleg polárt).


Másrészt a memóriának ehhez nem sok köze van, mert az véges, így csak közelítő pontossággal lehet benne leírni a pontok helyét, illetve nem lehet minden pontét leírni.


Viszont az én módszerem az olyan pontok esetén is tökéletesen működik, mint például a (3/7, 3546/11), vagy a (π, e). (Oké, az mondjuk igaz, hogy kéne még valamit ügyeskedni arra, hogy melyik síknegyedben vannak, mert most látom, hogy én csak az elsőt intéztem el… De megint nem hiszem, hogy nagy gond lenne.)

2014. júl. 15. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

@előző


A síknegyedes probléma tényleg nem nehéz, a probléma (nálam jelenleg a visszafejtéssel van).

2014. júl. 15. 16:36
 10/14 anonim ***** válasza:
Ha pl. a pixelek mintájára a koordinátarendszerben minden pontnak csak egész koordinátái lehetnek, és azok maximuma, és minimuma is meg van határozva (magyarul egy adott téglalapon belül vannak), akkor is lehetséges. Ekkor már elég a bal felső saroktól soronként balról jobbra megszámozni a pontokat. És ez még nem is olyan nagy "trükk", mint az egyik korábbi válaszadóé. :)
2014. júl. 17. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!