Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan kell bizonyítani az...

Hogyan kell bizonyítani az alábbi állítást?

Figyelt kérdés

Egy sík pontjait háromféle színnel kiszínezzük. Bizonyítandó, hogy van olyan szabályos háromszög, aminek azonos színűek a csúcsai.

(9-10-es matek versenyfeladat)



2014. okt. 1. 15:38
 1/10 anonim ***** válasza:
'Paraszti logika': vegyunk egy adott szinu pontot. Mivel a sik vegtelen minden iranyban, igy biztosan lesz 2 olyan, egymassal 60 fokos szoget bezaro egyenes, ami atmegy a ponton, es azonos tavolsagban talalhato rajtuk egy ugyanilyen szinu pont.
2014. okt. 1. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Szerintem ez nem valószínűségszámítási probléma.
2014. okt. 1. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Az első válasz "parasztinak" paraszti, de logikának nem az.

Ez ilyen "tuti, hótziher, mindenképp" érvelés :)


A másodikat nem is értem, mire válaszol, nem is állította senki, hogy val-sz. problémáról van szó.

2014. okt. 2. 08:26
 4/10 anonim ***** válasza:

Ha szó szerint vesszük a feladatot, akkor nyilvánvaló, hogy a bizonyítás lehetetlen. A feladat nem mondja meg, mennyire " egyenletes" a kiszínezés. VAn három színünk: kék, zöld, piros. Lehet, hogy 1 darab pont kék, 1 darab pont zöld, és az összes többi - végtelen sok pont -- piros. Ez esetben biztosan nem lesz meg a kívánt 3szögünk.


Ha viszont egyforma gyakoriságúak a színek, akkor jó lenne tudni, mit is értünk az egyformaságon.

2014. okt. 2. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Előző vagyok. Bocs, visszavonom :-) Végtelenül sok piros csúcspontú háromszög lenne.
2014. okt. 2. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Adott egy f: R^2 -> {0,1,2} függvény.

Legyen A(i):={x: x \in R^2: f(x)=i}.


Ekkor R^2=U(i=1..3)(A(i)) és az A(i)-k diszjunktak.


M-mel jelöle egy halmaz (Lebesgue-) mértékét:


M(R^2) = Szum(i=1..3)(M(A(i)))


Következésképpen valamely i-re M(A(i)) > 0, ezért A(i) tartalmaz egy gömböt és ebben a gömbben megadható egy szabályos háromszög.

2014. okt. 2. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Az első válaszolónak írtam, hogy ez nem valószínűségszámítási probléma. Ő ugyanis valahogy úgy fogalmazott (paraszti logikával), hogy "biztosan lesz", tehát "nagy valószínűséggel lesz", mert ilyen sok pont közt "nem igaz, hogy végül ne akadna egy". Ez egy valószínűségi érvelés, bár annak is siralmas.
2014. okt. 2. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
6-os: Gondolom, a válaszod utolsó mondata valamilyen tételre épül (legalábbis számomra nem triviális). Nem hiszem, hogy 9-10-ik osztályban egy versenyen az volna az elvárás, hogy a versenyzők különféle egyetemi szintű tételeket ismerjenek és ezekre hivatkozzanak. Inkább éppen az a feladat, hogy rájöjjenek a tételre, és azt bizonyítsák.
2014. okt. 2. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Sajnos két hibát is elkövettem:


1, egyáltalán nem biztos, hogy az A(i) halmazok mérhetőek


2, nem biztos, hogy egy pozitív mértékű halmaz tartalmaz gömböt pl: [link]


Ettől függetlenül az a sejtésem, hogy ez az állítás jóval általánosabb feltételek mellett is teljesül.


Amúgy attól, hogy ez a probléma 9.-10.-es versenyfeladatban volt, még hozzákezdhetünk matematikailag is. Szerintem a kérdésfeltevő sem 10.-es.

2014. okt. 2. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Ok, nekem mindegy, érdekelne a megoldás, akármilyen szintű is :)
2014. okt. 2. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!