Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy kell számolni hatványokkal?

Hogy kell számolni hatványokkal?

Figyelt kérdés
pontosan: hogy lehet kiszámolni, hogy pl. 2 hanyadik hatványa a 10-nek? tehát a számolás menetére lennék kíváncsi!

2014. okt. 11. 15:51
 1/3 anonim ***** válasza:

Az gondolom tiszta sor, hogy a 10 a 2-nek nem egész kitevős hatványa (2^3=8, 2^4=16). Elő kell szedni a logaritmust, amely alapvetően egy kitevőt határoz meg.


Legyen a keresett kitevő mondjuk xeR (tehát valamilyen valós szám), ekkor a kérdés, hogy 2^x=10 egyenletben mennyi x értéke.


Vegyük mindkét oldal 2-es alapú logaritmusát. Egy azonosság és a definíció felhasználásával azonnal adódik, hogy log_2 (2^x)=x*log_2 2=x*1=x. A másik oldal meg nyilván log_2 (10)~3.322 (négy tizedesjegyre). Hogy ezt zsebszámológéppel is könnyen ki tudjuk számolni, ez felírható lg 10/lg 2 alakban is (lg=log_10, tehát a 10-es alapú logaritmus).

2014. okt. 11. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Jaaaa, pont fordítva mondtam, elnézést :D Én azt írtam le, hogy a 2-nek hányadik hatványa lesz 10 :D


De fordítva is így működik, csak az egyenlet most 10^x=2 alakú. A megoldás ugyanaz, csak 10-es alapú logaritmust kell venni, azaz log_10 (10^x)=lg (10^x)=x*lg (10)=x*1=x, a másik oldal pedig maga a megoldás (a keresett kitevő), vagyis log_10 (2)=lg (2)~0.30103 (öt tizedesre).

2014. okt. 11. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm!
2014. okt. 11. 20:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!