Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy oldom meg a harmad és...

Hogy oldom meg a harmad és negyed fokú egyenleteket?

Figyelt kérdés

Soha életemben nem találkoztam meg ezzel. Függvényelemzést kell végeznem és ahhoz hogy megkapjam a zérus helyet, f(x)-et egyenlővé kell tennem 0-val. Eddig oké, csak a függvénem x^4-4x^3. Na ennek mi lesz a zérus helye?

Aztán majd ugye a szélsőértékhez az első deriváltat kell egyenlővé tenni 0-val, de még az is harmadfokú. 4x^3-12x^2=0 ÉS akkor ez mi lesz?

Előre is köszi!



2014. okt. 12. 14:39
 1/3 anonim ***** válasza:

Itt észre kell venni, hogy ebből az egyenletből ki lehet emelni részeket:

x^3*(x-4)

Ezeket aztán külön-külön már meg tudod oldani.

2014. okt. 12. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A deriváltból 4x^2-et tudsz kiemelni:

4x^2(x-3) = 0

2014. okt. 12. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

egyébként ha ilyen problémád van,általában a szorzattá alakítás segíthet sokat.Ha végképp nincs ötleted,kezdj el közelíteni,nézd meg a 0-t,1-et,-1-et,stb.Az általános alakja a harmadfokúnak:


ax^3+bx^2+cx+d=0,rendezd át,az x-esek maradnak bal oldalt,a d-t vidd át.


Innen x-re kapsz egy összefüggést,ax^3+bx^2+cx=-d

X-et kiemelve:x(ax^2+bx+c)=-d Ebből az összefüggésből könnyebben lehet "tippelgetni".Van úgy,hogy kell,főleg mechanikában magasabb szinten feszültségtenzorok sajátértékeinek meghatározásánál,de az már msc mechanika.Nem fogsz harmadfokúval gyakran találkozni,igérem.Negyedfokút pedig még én sem láttam soha életemben,de ha utána olvasol,ezeknek már nagyon nincs is megoldóképlete,inkább iterálnak a matematikusok is.Ha pedig olyan alak jön ki,mint neked,nagy mákod van,mert trükközhetsz(pl kiemelsz 4x^2-et).3 megoldása lesz,0 0 és 3.

2014. okt. 14. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!