Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha a poratka mindenhol ott...

Ha a poratka mindenhol ott van, akkor mikroszkóp alatt miért nem láttam őket?

Figyelt kérdés

Néztem mikroszkóp alatt egy kissé poros műanyaglapot, és egyáltalán nem láttam sem a porszemeken, sem mellettük, sem sehol semmilyen poratkát. Miért? Amikor azt hallottam, hogy egy porszemre 100 poratka jut átlagosan. A nagyító több 100-szoros volt, a legkisebb porszemet is fél centisnek lehetett látni legalább. Akkor miért nem láttam semmilyen élőlényt?


Itt azt írják, hogy egy poratka átlagosan 0,3 milliméter:


[link]


Egyetemen műszaki ábrázolásnál 0,1 mm-ekkel számolunk, jól tudom, ha tényleg ilyen hatalmas lenne egy poratka, akkor a mikroszkóp alatt is legalább 0,5 centisnek kellett volna látszódnia. Lehet még sincs mindenhol poratka?

És ha van az ágyamon, akkor hogyan tudom megtalálni szabad szemmel? Miről ismerem meg? (nagyon jó a szemem közelre!!)


Köszi a válaszokat!


2014. okt. 17. 20:21
 1/6 anonim ***** válasza:

Gondolkodj logikusan: ha egy poratka 0,3 mm átlagosan, és minden porszemre 100 poratka jut átlagosan, akkor mekkorának kellene lennie egy poratkákkal megtűzdelt porszemnek?

0,3 mm átlagban az azt jelenti, hogy egy poratka térfogata (közelítőleg gömb alakot számolva) (4*(0,15)^3*3,14)/3=0,014 mm3, 100 darabé tehát 1,4 mm3. Ennél viszont több, mert nem folynak egymásba, számoljunk 2 mm3-rel. egy átlagos porszem nagyjából 0,5 mm átmérőjű, ami térfogatban 0,07 mm3-t jelent. Tehát egy 0,07 mm3-es porszem 2 mm3-nyi poratkát tartalmazna? Ez kábé olyan mintha egy almára egy elefánt jutna. Szerintem nézz utána az adataidnak pontosabban, nem vagyok róla maximálisan meggyőződve, hogy pontosak, helyesek. Persze lehet, de a logika mást diktál számomra...

2014. okt. 17. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A többi probléma mellett egy apróságra felhívnám a figyelmedet. "átlagosan", nem pedig "mindenütt". Más szavakkal, lehet, hogy a lemezeden nem is volt atka. Annál több a zsebedben.

Továbbá: por van mindenütt jó sok. Csak véletlenszerűen végighúzod az újaidat valahol máris poros. Ha nem mindben van poratka, azt mutatja, azért mégse olyan sűrűn vannak, mint a por. Ez közelebb van a valósághoz.

2014. okt. 18. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
De hát azt írták róla, hogy 0,3 mm. Nekem is kicsit nagynak tűnik, de gondoljunk bele, hogyha 0,03 mm lenne, akkor is simán látszódnia kellett volna mikroszkóppal, plusz néztem közelről az ágyamat (a lepedő sötét részét), meg is világítottam, de semmi. Nem látszódnak, pedig észrevennék közelről egy 0,03 mm fehér pöttyöt fekete háttérben.
2014. okt. 18. 15:22
 4/6 A kérdező kommentje:
Az előző hozzászólásomat a #1-nek szántam. De köszönöm mindenkinek a választ!
2014. okt. 18. 15:30
 5/6 anonim ***** válasza:

a lakás nem minden részén van poratka, mivel apró szerves anyagokkal többek között az emberről lehulott hámsejtekkel táplálkoznak ezért ott vannak ahol te is sokat vagy, leginkább az ágyban találhatnál de a kárpitban nagyon nehéz szabad szemmel észrevenni őket, ollóval nem fogsz az ágyból kivágni egy darabot, ha meg porszemeket akarsz onnan kiszedni abban meg nem biztos hogy találsz mivel a por és a 0.5 miliméteres hosszúkás szösz nem ugyanaz... az utóbbiban nincsenek, a port pedig nem látod mert olyan kicsi, azt csak nagy többezres számban látod vagy ha egy szekrény alját papírzsepivel feltörlöd, akkor látod azt a nagyon apró szabad szemmel nem elkülöníthető részecskékből álló barnás akármit a zsepin, na ezek az abban lévő hámsejteket eszik..


a poratkát szabad szemmel is lehet látni pl szekrényeken, de olyan apró hogy csak akkor látod szabad szemmel ha a bútor színe elüt a poratkáétól és közben "sétálnak" az atkák.. csak annyit látsni szabad szemmel belőlük hogy egy nagyon apró vajszínű akármi mozog a bútoron


csak azóta figyeltem fel rájuk hogy a festés óta (sajnos diszperzit) a magas páratartalom miatt nagyon elszaporodtak, tegnap az egyik papírlapon a számológép alatt vagy 50-et nyomtam agyon papírzsepivel


ha nem 70-90% közötti a relítav páratartalom a lakásban akkor nem tudnak elszaporodni annyira hogy bárhol a lakásban megfigyelhesd őket... nálunk sajnos 70 alá a festés óta nem megy, inkább 80 szokott lenni ezért most veszek egy párátlanítót mert már kezd idegesítani hogy belemásznak az asztalon lévő pohárba, ott vannak a szekrények tetején, a notebookomon.. a székem fejtámláján..


régen festés előtt talán ha évente 3 alaklommal láttam 1-1 darabot papírlapokon ha nagyon figyeltem, akkor még nem is tudtam hogy mi az, nem is érdekelt mert nem volt zavaró a számuk..

2014. okt. 31. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

itt van róla egy kép amin egy háztartási sószemcse méretéhez lehet hasonlítani


[link]



ezen a videón meg mozgás közben látni


https://www.youtube.com/watch?v=_vlsxTB9dHg

2014. okt. 31. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!