Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha van kint egy doboz, és...

Ha van kint egy doboz, és abban egy fix hőmérsékletű test, akkor mennyi lesz a benne lévő levegő hőmérséklete a külső hőmérséklet függvényében?

Figyelt kérdés

Persze nem kockára, meg nem ekkorára akarom kiszámolni, de ha mondjuk van 1m3-es doboz, aminek az alján van egy fix hőmérsékletű fűtőtest, akkor hány fokos lesz a levegő?

Szóval, ha mondjuk a fűtőtestet 5-50°C-ra állítom be, hány fok lesz bent a levegő, ha kint -40-40°C közt változik a hőmérséklet? Pl. 5°C-os fűtőtestnél hány fokos a benti levegő, ha kint -30°C van, és hány fokos, ha 0°C van?



2014. nov. 4. 13:54
 1/3 anonim ***** válasza:
Ebben a formában lehetetlen kiszámolni. Unable to compute.
2014. nov. 4. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Hat ez sokkal inkabb fugg a dobozod hoszigetelo kepessegetol es a futotest teljesitmenyetol. Olyan ugyanis, hogy “fix homersekletu futotest” nincs. Van adott X teljesitmenyu futotest, ami kepes megtartani a homersekletet adott korulmenyek kozott. Mondjuk ilyen az emberi test is, ami 37 fokos belso homersekletu, es ezt tartani kepes kb 15-25 fokos leghomerseklet mellett. Hiaba torekszik azonban tartani a 37 fokos allapotot 10 vagy epp 0 fokon, erre nem kepes, ezert az ember ilyen korulmenyek kozt kihul, eppen ezert kell feloltozni.

Egy radiatornal pont ugyanez a helyzet. Kepes leadni maximum X teljesitmenyt, hogy a homersekletet allandoan tartsa. Ha ennel tobbet kell leadnia, akkor bizony nem lesz allando a homerseklet.


Ami tehat neked kell, az az, hogy a dobozodrol mennyi ho mennyi ido alatt megy el. Ez a kulso-belso homerseklet kulonbsegetol fugg, es a doboz hoszigetelo kepessegetol. Ha a doboz falan nem megy el tobb ho annal, mint a futotest teljesitmenye, akkor a doboz homerseklete tartani fog a radiator homersekletehez. Ha a dobozban hidegebb van, mint a radiator homerseklete, de az elszoko hot a radiator teljesitmenye nem tudja kompenzalni, akkor azon a a homerseklet lesz a dobozban, ahol a holeadas egyensulyba kerul a radiator teljesitmenyevel.

Mindezt persze befolyasolja egy csomo minden, szoval ezek csak elmeleti hatarok. Amugy nem veletlen, hogy a lakasok futeset ugy oldjak meg, hogy a radiator melegebb, mint a szoba. Ha pont olyan homersekletu lenne, akkor vegtelenul sokaig tartana felfuteni.

2014. nov. 4. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Na szóval. DE. Nyilván feltételezzük, hogy a benne lévő fűtőtest teljesítménye elég ahhoz, hogy megtartsa a hőmérsékletét -40°C-ban is. Nem tudom, miért azt kéne feltételezni, ha ezt akarom, hogy gyenge? Direkt azért írtam, hogy fix hőmérsékletű, mert hiába tudna mondjuk 2kW-ot leadni, ha a 15°C-on tartáshoz elég kevesebb is, akkor kevesebb teljesítménnyel fűt, így fix marad a hőmérséklete, ha a fűtőtest hőmérsékletét szabályzom, nem a levegőét. Mivel ez a fűtőtest alul van, nem lehet forró, mert megég ami rajta van. És nem akarom külön szabályozni azt is, ezért lőném be olyan hőmérsékletre, amitől a várható külső hőmérséklet változás tartománya nem vinné extrém melegbe vagy hidegbe a belső levegő változását. Szóval nem tudom átváltani a °C-t Wattba. Pl. ha 15°C-os a fűtőtest, nagyjából gondolom a felületen szétoszlik, és kiszámolhatom, hogy a doboz felülete hogy aránylik a fűtőtestével, de a 15°C-ot nem oszthatom el annyival akkor se, ha nem számolok szigeteléssel. Talán ha tudnám, hogy 1°K hány J, akkor lehetne tudni, hogy 30°C hőkülönbség fenntartásához hány Watt kell. A többi már csak potenciálkülönbség. Olyan, mintha minden egy akku lenne. A felület az áramerősséget, a tömeg a feszültséget befolyásolja, így ezekből kialakul egy kapacitás, és a nagyobb hőkülönbség egyenlő nagyobb fogyasztóval/töltővel. Szóval egy 15°C-os anyag Energiája ugyanannyi akármiből van, és akármennyi van belőle. És a -30°C-os anyagnak is ugyanannyi az energiája, mint az akárhol máshol lévő -30°C-os anyagnak. Ez 45°C különbség, ami azt jelenti, hogy 45K-nyi Energiával több kell a 15°C tartásához -30°C-ban. Kérdés, hogy ez mekkora felületre vonatkozik. Vagyis, ha tudnám, hogy mondjuk 1cm3 -30°C-os valami hány Watt 0°K-hez képest, és a 15°C mennyi, akkor abból kijönne, hogy hány Wattot kell pótolni x hőkülönbséghez cm2-enként. Aztán ebből még le kéne vonni a szigetelés által megtakarított teljesítményt, ami papírdobozoknál elég hasraütött szám lenne. Na jó, csak találgatok, de valahogy csak ki lehet számolni, vagy kellett volna már valakiknek ilyen méréseket csinálni.
2014. nov. 4. 16:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!