Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Más gyorsasággal halad az idő...

Más gyorsasággal halad az idő a Földön?

Figyelt kérdés
A Spektrum egyik adásában láttam Einstein elméletét az idővel kapcsolatban.Ő többek között a garvitációhoz is viszonyította az idő gyorsaságát.Egy játék vonatot mutattak,ami mellette ülve 2km/h haladt.Majd egyre fentebb érve a gyorsasága megsokszorozódott,mert ott már mások a hatások.Igaz,nem értek ezekhez a dolgokhoz,de azóta is szoktam rajta gondolkodni.Felvetődött bennem az a tény,hogy a naprendszerben lévő többi bolygó,pl Jupiter,Szaturnusz,Mars más-más gravitációval rendelkezik.Ezek szerint,más bolygókon mindig lassabban vagy gyorsabban folyik az idő?És az űrben,egyáltalán hogy telik? Még egyszer írom,laikus vagyok,csak szeretném ezt jobban megérteni:) Köszönöm mindenki válaszát!

2014. nov. 11. 10:15
 1/4 anonim ***** válasza:
0%
Az idő sebessége mindenhol 1óra/óra.
2014. nov. 11. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
2014. nov. 11. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Wadmalac ***** válasza:
100%

Az idő egy igen képlékeny "dolog". Igen, attól függően, hogy mennyire görbült tér (gravitáció) illetve mekkora sebesség áll fenn, mindig, mindenhol máshogy telik.

De naprendszeri szinten ezek olyan apró eltérések, hogy tényleg csak az olyan nagy pontosságot igénylő témákban van jelentősége, mint az asztrofizika. A GPS-műholdakat, a naprendszeri szondákat hozzá kell kalibrálni az eltérésekhez.


Igaz, hogy erősen eltúlzottan és irreálisan, de szórakoztatóan használja fel a témát a mozikban most futó "Csillagok közt" (Interstellar) film. Ajánlom figyelmedbe, annak ellenére, hogy ahogy a téma tudományos részét kezeli, attól, ha valóban tudományhűséget nézünk, Einstein pörög a sírjában, mint egy turbófeltöltő.

A gravitáció miatti idődilatáció a film egy központi témája, ugyan úgy, ahogy ott szerepel, persze nem létezhet, de arra jó, hogy a téma iránti figyelmet felkeltse.

2014. nov. 11. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Én is laikus vagyok, de valahol úgy hallottam, hogy a gravitáció növekedésével lassul az idő, ezért is van az, hogy a fekete lyukakba szinte nem is telik az idő. De ilyen kis eltéréseknél mint mondjuk a Jupiter meg a Föld ez nem igazán érvényesül, ugyanis a különbség olyan kicsi, hogy mondjuk az adott bolygó forgási sebessége kompenzálja az egészet. Mondom ezt úgy, hogy laikus vagyok, ezeket csak olvastam/hallottam valahol. De azért remélem, hogy nem mondtam hülyeséget :)
2014. nov. 11. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!