Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy lámpa 4 kapcsolóról,...

Egy lámpa 4 kapcsolóról, vajon hogyan?

Figyelt kérdés
Van egy lámpám (előszoba), és 4 kapcsoló kapcsolja fel-le alternatívan. Ha bármelyiket átkapcsolom, a lámpa állapota megváltozik (ég-nem ég). Vajhon hogy lehet ez megoldva? A kapcsolók egyszerűek, max. alternatív 2 pólusú kapcsolók.

2015. jan. 26. 01:54
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Az is lehet, hogy sorba vannak kötve a kapcsolók.


Ha viszont van hozzá tervrajt, azon te is meg tudod nézni.

2015. jan. 26. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
54%

Kettő darab alternáló kapcsolás van egymással sorbakötve. (Tehát két ilyen: [link] ) Ha páros számúak a kapcsolók, akkor ez a legegyszerűbb megvalósítás erre.


Tehát így viszik a fázist a lámpához:


-----/===/-----/===/----


(kötőjel: egy vezeték, perjel: váltókapcsoló; egyenlőségjel: két vezeték. Ha nem érthető így, majd lerajzolom neked.)


(Amit az első válaszoló mondott, hogy a kapcsolók egyszerűen sorba vannak kötve, baromság, mert akkor bármelyik kapcsoló lekapcsolásával megszakadna az áramkör, és a többi kapcsolót hiába kapcsolgatnád már ide-oda, azokkal nem tudnád visszakapcsolni.)

2015. jan. 26. 06:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
0%

Kettes vagyok, lerajzoltam neked,

tehát így működik a világításod:


[link]


(Bocs a nem szabványos rajzjelekért, hirtelen most ilyen kapcsolásrajzoló alkalmazást találtam a neten, és nem találtam benne az izzó rajzjelét. :) )


Tehát az az R ellenállás az izzó a jobb oldalon, a feszgenerátor bal oldalon a hálózati feszültség, a négy darab váltókapcsoló (S1 - S4) pedig a képen látható módon van összekapcsolva egymással. Ha egy kicsit nézegeted a kapcsolási rajzot, észre fogod venni, hogy minden átkapcsolásnál, _bármelyik_ kapcsoló esetében az izzó állapotot vált (ha világított, kialszik; ha sötét volt, bekapcsol).


Tehát így működik az alternáló kapcsolás négy kapcsoló esetében.

2015. jan. 26. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Ez így NEM működik!
2015. jan. 26. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Bizony nem! Ha S1 felső állásban van, S2 alsóban (vagy fordítva), akkor S3/S4-gyel soha nem kapcsolod be a lámpát.
2015. jan. 26. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Valami ilyesmi lesz a megoldás:

[link]

Csak a középső tagból kettő kell sorban.

2015. jan. 26. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Na megint én, orbitális baromságot mondtam, felejtsd el. Ég a pofám.

Elnézést, késő van már nekem.


Szóval a két végén van két váltókapcsoló, középen pedig akárhány keresztváltó kapcsoló van közbeiktatva. Na.


Így: [link]

2015. jan. 26. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
34%
"A kapcsolók egyszerűek, max. alternatív 2 pólusú kapcsolók."
2015. jan. 26. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Ezt csak 2db alternatív + 2db keresztkapcsolóval lehet megcsinálni, úgy, hogy az elején és a végén van a két alternatív.

[link]

2015. jan. 26. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
De ha úgy olcsóbban jön ki, akkor lehet nyugodtan mindegyik keresztkapcsoló, a sor két szélén lévő érintkezőket kell csak egybekötni.
2015. jan. 26. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!