Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért nem lehet úgy fúziót...

Miért nem lehet úgy fúziót létrehozni, hogy négy protont egymásba lőnek?

Figyelt kérdés

Kellene hozzá egy (vagy 2, esetleg 4) részecskegyorsító, amelynek kimenetei egy-egy tetraéder csúcsai, és a tetraéder középpontjára vannak célozva. Ha pontosan ugyanakkor lép ki mind a 4 proton ugyanazon sebességgel, akkor elvileg a tetraéder középpontjában találkoznak. A kinetikus energiájuk az ütközés pillanatában hővé alakul, amely megfelelő sebesség esetén elegendő lehetne a fúzió beindulásához. A tetraédert vízköpeny veszi körül, amely el tudja nyelni a fúzió során felszabaduló energiát, és lehet vele turbinát tekerni.


Valószínűleg ez nem egy működőképes koncepció, de miért nem?


2015. jan. 28. 11:35
 1/10 anonim ***** válasza:
És a 4 proton mivé áll össze?
2015. jan. 28. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
A négy proton nem tud stabil magot alkotni.
2015. jan. 28. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:

Amennyire én tudom, két hélium atom keletkezne. (de lehet, hogy tévedek)

Szerintem ott lehet a probléma, hogy egyrészt nem lenne túl praktikus egy egész részecskegyorsítót felépíteni ezért, plusz borzasztó drága is lenne. Sokszor le kéne állítani karbantartás miatt. Abban sem vagyok biztos, hogy ki tudná termelni azt az energiát, ami a gyorsító működtetéséhez kell - mert nem tudom, másodpercenként hány ütköztetést lehetne végrehajtani.

2015. jan. 28. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

De két héliumhoz 4 proton és 4 elektron kellene.

1 hidrogén az egy proton és egy elektron.

2015. jan. 28. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Négy proton az pont elegendő egy héliummaghoz, nem? Azt két proton és két neutron alkotja. A csillagokban is hidrogénmagok (protonok) egyesülnek héliummagokká.


De ha ez nem működik, akkor másféle alapanyagot használni, amikből összeállhat valamilyen héliumizotóp.

2015. jan. 28. 12:07
 6/10 A kérdező kommentje:

"Szerintem ott lehet a probléma, hogy egyrészt nem lenne túl praktikus egy egész részecskegyorsítót felépíteni ezért, plusz borzasztó drága is lenne."


Ne egy CERN-beli óriásgyorsítóra gondolj. A fúzióhoz kellő sebességet talán már egy nagyobb "sufniciklotronnal" is el lehetne érni, amelynek költségei eltörpülnek egy mai bármilyen hőerőmű költségei mellett is. Ilyen üzemel is sok egyetemen, már évtizedek óta, tehát nem is túl karbantartásigényes.

2015. jan. 28. 12:12
 7/10 2xSü ***** válasza:

Tegyük fel, hogy nem négy protonról, hanem két protonról és két neutronról van szó. A probléma az időzítéssel lenne. Ahhoz, hogy ezek összeálljanak, ahhoz kellő energiával kell rendelkezniük. Ehhez kellő sebességgel kell őket kilőni, ami azt jelenti, hogy nagyon egyszerre kellene őket kilőni, hogy pont úgy találkozzanak, hogy egyszerre tudjanak reakcióba lépni. Kicsit olyan lenne ez, mintha négy pisztolygolyót akarnál úgy egymásba lőni, hogy azok a levegőben egyszerre találkozzanak, egyik se kerülje el a másik hármat. Csak itt még pontosabban kellene ezeket a „pisztolygolyókat” kilőni.


Akkor már inkább két deutérium magot kellene egymásba lőni, ott – főleg ha nem egyesével lőjük ki – jóval esélyesebb, hogy találkoznak, és egyesülnek egy héliummagba. Csakhogy a gyorsítás erősen valószínű, hogy sokkal több energiát emésztene fel, mint amennyi felszabadulna a folyamat során.


Akkor már sokkal célszerűbb azt az energiát valami jóval hatékonyabb módon közölni a részecskékkel. Pl. lézerrel, ahogy próbálkoznak is vele.

2015. jan. 28. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 2xSü ***** válasza:
(Nota bene a neutront nehéz lesz gyorsítani, mivel semleges részecske. Ráadásul önmagában – ha nem atommagban van – elég gyorsan elbomlik protonná, elektronná, és elektron-antineutrínóvá)
2015. jan. 28. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Amúgy meg 4 részecskegyorsító üzemeltetéséhez tuti, hogy több energia kell mint amennyit így termelhetnénk.
2015. jan. 28. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Azt tudjátok, hogy az impulzusmegmaradás miatt neutrontöbblet kell, ami kilökődik, és annak az energiája a felszabadult fúziós energia?
2015. jan. 28. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!