Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mivel lehet felfogni az űrből...

Mivel lehet felfogni az űrből érkező "fehér zaj"-t?

Figyelt kérdés
Anno hallottam, hogy valakik (tudósocskák) feltaláltak valamit amivel feltudták használni a feher zajt feszultseg eloallitasara,... velemenyis johet meg maga a kiserlet vagy barmi ami ehhez kapcsolodik koszonom :)

2015. febr. 7. 16:17
 1/9 spectator ***** válasza:
A fehér zaj tkp. elektromágneses sugárzás. Ha jól tudom a GHz tartományban van. Tehát arra alkalmas antennával és vevővel felfogható. Kb. ilyen tartományban dolgoznak a radarok is, nem egy bűvészet.
2015. febr. 7. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Es tenyleg lehet belole akkor ezekszerint feszultseget eloallitani?
2015. febr. 7. 17:11
 3/9 anonim ***** válasza:

"A fehér zaj tkp. elektromágneses sugárzás. "

A fehér zaj nem frekvenciafüggő és nem csak az elektromágneses sugárzásra vonatkozik, hanem minden rezgésre.


"A fehér zaj nem periodikus zaj (folyamat), melynek spektruma egy adott frekvenciasávban közel azonos teljesítmény-sűrűségű (azaz spektrális energia-eloszlása független a frekvenciától)"

Forrás: [link]


" feltaláltak valamit amivel feltudták használni a feher zajt feszultseg eloallitasara,..."

A rádióhullámok energiát is hordoznak, így lehet olyan vevőkészüléket csinálni amihez nem szükséges tápforrás - így működnek a passzív RFID-tagek; de egy erős rádióadó mellett is lehet arra alkalmas vevőt működtetni.


Ha az adott frekvencián/frekvenciatartományban nincsen adó, akkor csak zajt lehet fogni, ami lehet például termikus zaj ( [link] ), bizonyos időjárási jelenségek - például a villámlás, a napszél - okozhatnak még zajjelenségeket; illetve bizonyos elektromos berendezések (autó gújtása, kapcsoló fel-/lekapcsolása) is okoznak zajt.


Viszont ezek annyira kicsik/rövid idejűek hogy nagyon kicsi teljesítmény vehető ki belőlük.

2015. febr. 7. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Akkumulátor nélküli rádióvevőkről:

[link]

2015. febr. 7. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Kell egy széles sávú antenna és egy detektor és kész.

Azért arra ne számíts hogy a mosógépet ezzel fogod meghajtani. Az ilyen fehér zaj teljesítmény sűrűsége rendkívül kicsi. Az emberi tevékenységek által keltett elektorszmognak kb egy nagyságrenddel nagyobb a teljesítmény sűrűsége.

2015. febr. 7. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Nem is gondoltam mosogep mukodtetesere, egyenlore mondjuk telefon tpltesre gondolok,barcsztem meg ahhoz is keves lenne de az a legkesevesebb hogy arra kitalalunk valamit
2015. febr. 7. 18:35
 7/9 anonim ***** válasza:
a régi képcsöves tévét bekapcsolod és azt láthatod ott is
2015. febr. 9. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Tudom, de felakarom erositeni utobb irtam...
2015. febr. 10. 11:20
 9/9 anonim ***** válasza:

Szurkáld tele a kertedet régi tévéantennákkal. Ha 100 m2-es a kerted, és minden antenna egymástól 2 méterre helyezkedik el, akkor kábé elegendő fehérzajt tudsz összegyűjteni ahhoz, hogy a telefonodat kb. 12 óra alatt fullra töltsd vele. Vagy megfelelő trafó és/vagy kondenzátor közbehelyezésével akár elektromos egérfogót is üzemeltethetsz róla.


Ennél még a régi, kidobott napelemes zsebszámológépek karcos napelemjeinek megfelelő összekötése is lényegesen jobb tömeg/teljesítmény vagy ár/teljesítmény arányt produkál. Ezért is nem használják semmilyen munkavégző célból a fehér zajt.

2015. febr. 11. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!