Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha egy 20 méter átmérőjű...

Ha egy 20 méter átmérőjű tömör, gömb alakú vasmeteorit a földbe csapódik 300 km/s sebességgel, akkor a becsapódáskor keletkezett robbanáskor felszabaduló energia hány kilogramm TNT robbanásának felel meg?

Figyelt kérdés
Vagy körülbelül mely robbanás energiájához hasonlítható, amely megtörtént már a Földön (atombomba, vulkánkitörés)?
2015. febr. 8. 22:00
 1/10 A kérdező kommentje:
Illetve a földfelszínen végighaladó rezgéshullám nagyobb lenne-e, mint ugyanekkora robbanóerejű közönséges bomba robbanásánál? (talán a földfelszín elnyeli a becsapódás energiájának nagy részét)
2015. febr. 8. 22:03
 2/10 anonim ***** válasza:

A meteor mozgási energiája: [link] (azért remélem, te is ki tudtad volna számolni…)

Más alakokban: [link]


Azaz nagyjából 350 millió tonna TNT-nek felel meg. Ez 7-szer annyi, mint a valaha felrobbantott legnagyobb hidrogénbomba energiája.

2015. febr. 8. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

E = (m*v^2)/2


m = V*ró


... igazad van, én is kiszámolhattam volna.

2015. febr. 8. 22:19
 4/10 A kérdező kommentje:
Még valami, egy meteor átlagosan mekkora sebességgel éri el a földfelszínt? A 300 km/s-ot kicsit nagynak tartom, de úgy rémlik régebben valahol 100 km/s-ot olvastam. Ez az infó nagyjából manapság is megállja a helyét?
2015. febr. 8. 22:23
 5/10 anonim ***** válasza:
Nem látom a trinitro-toluolra vonatkozó robbanási energia linkjét, tudnátok forrást adni erre vonatkozóan?
2015. febr. 8. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

[link]


Elsősorban a nukleáris fegyverek robbanása során felszabaduló energiára használt mértékegység.

2015. febr. 8. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Köszike! :)
2015. febr. 8. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

És akkor már: [link]

Itt azt írják, hogy a legnagyobb részük sebessége 11 és 72 km/s között van. Viszont szerintem nem elképzelhetetlen, hogy gyorsabbak/lassabbak is előforduljanak.

> „Ez az infó nagyjából manapság is megállja a helyét?”

Nagyjából.

De meg kell jegyezni, hogy ez a légkörbe lépési sebesség, nem a becsapódási.


A Chicxulub becsapódási sebessége, ha jól értem, 20 km/s körül volt: [link]


(((Meg apró fogalmazási hiba a főkérdésben: a becsapódás okozta robbanás felel meg a TNT robbanásának, illetve a felszabaduló energia a TNT robbanásakor felszabaduló energiának; nem pedig az energia a robbanásnak.


A szeizmológia részhez pedig nem értek, nem tudom, mennyivel másként terjed szét a Földben egy meteor becsapódásból származó energia, mint egy bomba robbantásából származó energia, de mindenképpen vannak különbségek.


+ Még biztos lehetne azon is kötözködni, hogy nem mindegy, hogy meteor vagy meteorit… – amúgy lehet, hogy ezt a válaszaimban használtam rosszul, és a kérdésben jól szerepel.)))

2015. febr. 8. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Ebben a szimulációban is 11-72 km/s-ot lehet beállítani:

[link]

Szerintem 11 km/s-nál lassabb nem is igen lehet - 2. kozmikus sebesség - a Föld gravitációja miatt.

A 72 km/s pedig már úgy jöhet ki, hogy az aszteroida saját, esetleg 30 km/s sebességéhez hozzáadódik a Földdé (szembe jön a Földpályán), + még a gravitáció.

Esetleg valami nagy robbanásból származó, vagy másik csillagrendszerből jövő aszteroida sebessége lehet nagyobb, de ez alig valószínű.

2015. febr. 9. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Wadmalac ***** válasza:

Egy Magellán-felhőből származó aszteroida elvileg jöhet ennyivel, maga a galaxis alapból 270 km/s-mal közeledik hozzánk. Persze matematikai esély említésre sem érdemes.

Egyébként szerintem ilyen "kicsi" aszteroida nem jutna a felszínig, a saját légellenállása szedné atomjaira. A lökéshulláma és hőenergiája azért elég mélyre juthatna. Épp elég az.

2015. febr. 9. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!