Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Elismered a közgazdaságtudomán...

Elismered a közgazdaságtudomány "tudományosságát"?

Figyelt kérdés
Le vannak nézve a közgazdaságtan professzorok pl. a gyógyszerészekhez vagy fizikusokhoz képest? Vagy egyenrangúak?
2015. febr. 14. 19:48
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
36%

Én nem ismerem al a tudományt, de nem nézem le a közgazdászokat.

Voltam egyszer mikroökonómia előadáson.... Arról beszélt a nő 2 órát, hogy a piacon szűkösség van és az erőforrásokból kell gazdálkodni. Nekem hihetetlen kamu az egész. Olyan, mint az ezoTV-n a jósda. Szemenszedett marhaság. Le kellett írni olyan dolgokat, aminek sohasem lesz értelme, de okosnak tűnünk, ha tudjuk, hogy mi pl. az alternatív költség.


Én a tapasztalatokon, tényeken való tudományokat szeretem. Soha sem fogom megérteni minek pazarolja az emberiség olyanokra az idejét, amiből hasznunk még nem volt.

2015. febr. 14. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
46%
Ja és az pedig, hogy ki néz le kit szerintem nem szakma függő, hanem személyiségtől függ.
2015. febr. 14. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:

1. Attól függ, mit értesz a "tudományosság" alatt. ("Normál" definíció szerint elismerem. Nem tudok arról, hogy vitatná bárki is, hogy a közgazdaságtan tudomány, ellentétben mondjuk a grafológiával.)

Közgáz szakközépbe jártam, tehát vannak fogalmaim a témáról. :)


2. Ezt nem tudom, de szerintem h.lyeség ez a lenézősdi ezen a szinten.

2015. febr. 14. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
100%

Az a baj, hogy a legtöbb egyetemen közgazdaságtan alatt az elméleti közgazdaságtant(mikro makroökonómiát és azon belül is a neoklasszikus modelleket) tanítják később a közgáz egyetemeken persze tanítják, hogy a modellek irreális egyszerűsítéseket végeznek és soha nem lesznek igazak .


Szerintem emiatt van az első válaszoló tapasztalata is.


Továbbá szerintem vannak főáramlati dogmák, amik ráadásul beivódtak a politikai életbe(éjjeli őr állam hatékonysága, jegybanki alapkamattal minden esetben befolyásolható infláció).


Még fiatal a tudományág és társadalomtudomány jellegű amit behálóz a matematikai leírás vágya is, szerintem a felsoroltak miatt még lenézik, de ha pl a term tudományt az alapján ítélnénk meg, hogy a földet régen laposnak hitték akkor az sem lenne jó.

2015. febr. 14. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
100%
A közgazdaságtan ugyan olyan szinten egzakt tudomány mint a fizika. Hogy miért? Mert a fizika is csak bizonyos modelleket mutat be, amik szerint a világ valószínűleg (eddigi tapasztalataink szerint) működik. A közgazdaságtan is. Persze, olyan a közgazdaságtan mint a jóslás, mert nem tudja megmondani 5 napra előre a forint árfolyamát? Ennyi erővel a fizikus meg számolja ki azt, hogyha én most eldobok egy követ akkor nanométer pontosan hova fog esni. Meg lehet csinálni elméletben? Meg. Gyakorlatban? Nem, túl sok a változó. A 20. század eleji fizikusok is tök jól elvoltak, aztán Einstein után kiderült, hogy még a sebesség számításra használt tök egyszerű képlet sem a valóságot adja eredményül, csak piszok jól megközelíti azt földi körülmények között. Pont ettől tudomány a tudomány és nem vallás. Nem ragaszkodik valamihez, amiről kiderül hogy nem úgy van.
2015. febr. 14. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:

#5

A baj a fizikához képest az, hogy a 10 cm-el odébb leesett követ az emberek a mindennapi életben kevésbé veszik észre, mint pl az ÁFA 2-3%-al történő emelkedését.(csak hozzá szerettem volna adni, amúgy egyetértek az írásoddal az összehasonlításról)

Vannak sajnos dogmák amik nem akarnak kikopni az istenért sem.

A többivel egyetértek.

2015. febr. 14. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
0%
A középkorban az alkímia meg az asztrológia volt a tudományosság egy-egy csúcsa. Aztán kiderült, hogy áltudomány mindkettő. Most a közgazdaságtan van némileg hasonló helyzetben.
2015. febr. 14. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:

#7: A kettő között azért van egy nem elhanyagolható különbség. Nevezetesen: az alkimisták által elért haladás gyakorlatilag nulla volt. Az egész áltudomány jól hangzó, de tudománytalan elveken és módszereken alapult, melyek mögött nem volt semmiféle tudományos módszer. Ezzel szemben a közgazdaságtudományban minden tudományos módszerekkel lett meghatározva, és bizonyos pontatlanságot, hibahatárt leszámítva tényleg minidg igazolódik is a feltevés. (Ezen hibák meg egyszerűen a rendszer kaotikus voltából következnek. Lásd #5 példáját a fizikával kapcsolatban.)


#1: Ha már a szűkösséget sem vagy képes felfogni, kamunak és marhaságnak tartod, akkor te nagyon mély szinten állsz a világ és a társadalom megismerésében. Persze, marhaság a szűkösség, és mindenből mindenkinek annyi jut, amennyit csak akarna, igaz? Mindenkinek jut a világon egy tengerpartra néző luxusvilla, egy tűzpiros Ferrari, és még véletlenül sem létezik a szűkösség. Ugyan már... Attól, mert te nem tudsz/akarsz valamit felfogni, attól az még nem lesz kamu.

2015. febr. 14. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:

8-as: Te vagy inkább szűkös a látókörödben...

Nem arra utaltam, hogy nem érteném, amit elmondtak erről az izgalmas témakörről, hanem azt, hogy minek? Mindenki tudja magában, hogy nem vásárolhat meg mindent, csak amire a legjobban szüksége van. De minek kell erről órákat beszélni szakszavakkal? De te tanuljad! Én megelégszem az orvostudomány rejtelmeivel.

2015. febr. 15. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:

"Nem arra utaltam, hogy nem érteném, amit elmondtak erről az izgalmas témakörről, hanem azt, hogy minek? Mindenki tudja magában, hogy nem vásárolhat meg mindent, csak amire a legjobban szüksége van. De minek kell erről órákat beszélni szakszavakkal? De te tanuljad! Én megelégszem az orvostudomány rejtelmeivel."


Én nem hiszem el, hogy orvos vagy, ha nem jut el az az agyadig, hogy milyen fontos a fogalmak tisztázása. Csak szólok, hogy a tökéletes piac (ami szintén csak egy modell) egyik jellemzője az, hogy minden erőforrás KORLÁTLANUL vehető/bérelhető. Ha neked ott valamiért kell máról holnapra 10 millió autó, akkor nem mondhatja azt senki a definíció miatt, hogy "hoppá, 10 millió autót évekig tart leakasztani öcsém!".


De az orvostudományban is vannak ilyen szerinted felesleges rizsák. A kedvencem, a halál jeleivel kapcsolatos. "Az emberi halál biztos jelei: ... ha a FEJ ELVÁLIK A TESTTŐL!" Ez akkor mi ha nem fölösleges szócséplés? :D

2015. febr. 15. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!