Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Morsekódban a jeleket rövidekn...

Morsekódban a jeleket rövideknek és hosszúaknak vagy pontoknak és vonalaknak kell kiolvasni?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Az a helyzet, hogy tudom a Morse-jeleket és tudom is őket használni, csak abban nem vagyok biztos, hogy amikor kiolvasom, rövideknek és hosszúaknak vagy pontoknak és vonalaknak kell mondani.

Nem vagyok benne biztos, hogy érthető, így írok példát.

Pl.: ·- (ez az ,,a" jele)

Ezt úgy kell felolvasni, hogy ,,rövid, hosszú" vagy ,,pont, vonal". Vagy mindegy?

A válaszokat előre is köszönöm.



#rövid #vonal #olvasás #hosszú #pont #morze #Morsekód #Morse-jel #Morse-jelek
2015. febr. 24. 17:27
 1/6 anonim ***** válasza:

A "." Ti a, "-" meg Tá. Szóval az "a" = Ti-Tá :)

Az SOS meg, Ti-Ti-Ti-Tá-Tá-Tá-Ti-Ti-Ti.

2015. febr. 24. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Nagyon vicces.
2015. febr. 24. 18:13
 3/6 anonim ***** válasza:

Pedig tényleg így kell mondani.

De kiolvasni betűknek kell (mert azt jelentik).

2015. febr. 24. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Azaz, ha kiolvasod, nem azt kell mondanod, hogy "pont vonal", hanem hogy "a". :)
2015. febr. 24. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

> „Ezt úgy kell felolvasni, hogy ,,rövid, hosszú" vagy ,,pont, vonal". Vagy mindegy?”

Nekem mindegy. De tényleg a ti-tázás a legegyszerűbb. Arra figyelj, hogy a betűk közt szünetet kell hagyni (az SOS-ben nem, mert az már eléggé összetartozik), például a 'SZIA' morzekódját így olvasnám:

Tititi tátátiti titi titá. (A szóköz kis szünet.)


Az angolban di-dah van: [link] (Az mennyivel komolytalanabb már lol)

2015. febr. 24. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Én a Magyar Hovédségnél távírász voltam 1980-81-ben.

Mindig a jelentését kellett a jelnek kiolvasni. És sem "ti-ti-tá-tá-ti-ti"-t sem "rövid-rövid-hosszú-hosszú-rövid-rövid"-et, sem "pont-pont-vonal-vonal-pont-pont"-ot nem mondtunk, hanem a megfejtését mondtuk, hogy kérdőjel.

A "ti-ti-tá-tá-ti-ti" ugyanis a kérdőjel a morzéban...

2015. márc. 2. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!