Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Áramlástan: keresztmetszet-csö...

Áramlástan: keresztmetszet-csökkenésnél nyomásesés?

Figyelt kérdés

Tudna valaki egy képletet csinálni nekem?

Van egy D átmérőjű cső, amiben víz áramlik. Egy ponton van egy szűkület, ahol L hosszon csak d az átmérő.

Egy arányszám legyen a képlet eredménye, hogy a szűkület után, ahol megint D a keresztmetszet, mennyivel csökken a nyomás a szűkület előtthöz képest.

Köszönöm, ha valaki tud segíteni.


(Locsolásnál szoktam egyedi megoldásokat alkalmazni, és nem tudom, mikor csökken számottevően a nyomás.)


2015. márc. 29. 22:26
 1/6 anonim ***** válasza:

A Hagen-Poisseuille törvényt tudom ajánlani:


[link]


Itt esetleg más hasznos formulák is szerepelnek.

Azt gondolom, hogy ebben az esetben leginkább a térfogatáram és a sugár közötti összefüggés kell. A H-P törvény szerint a sugár negyedik (!!) hatványával fordítottan arányos a térfogatáram, ami azt jelenti, hogy nagyon rontja az áramlást a kicsi átmérő.

2015. márc. 30. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A sugár negyedik hatványával fordítottan arányos a nyomás-veszteség, ami azt jelenti, hogy pl.:

ha d = 3/4 D, akkor a szűkületben L hosszon annyi a nyomás-veszteség, mint 1/0,75^4 = 3,16 L hosszon a szűkület előtt,

ha d = 1/2 D, akkor ... mint 1/0,5^4 = 16 L hosszon a szűkület előtt, stb.

2015. márc. 30. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Fogalmatok nincs az áramlástanról. A belinkelt wikipédiás cikk pedig...
2015. márc. 31. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Majd még kicsit fittebben is megpróbálom végiggondolni, most még nagyon reggel van. :)


Kedves harmadik: ha neked van fogalmad az áramlástanról, akkor hogy fest helyesen a dolog?

2015. márc. 31. 05:09
 5/6 anonim ***** válasza:

@3. Értem, hogy ezt mondod, de valljuk meg anélkül, hogy tételesen kijavítanád az állításainkat, vagy rámutatnál azok korlátaira, anélkül nem valami sokat ért a hozzászólásod.

Azt gondolom, hogy a H-P törvény egy irányadó dolog ebben a kérdésben.

2015. márc. 31. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Kedves Charli, a H-P törvény egyáltalán nem irányadó. Az egy dolog, hogy a wikipédia képlethalmazokkal elárasztja a tisztelt érdeklődő olvasót, viszont a műszaki gyakorlatban ezen képlethalmazzal többnyire nem elégszünk meg. Céloztál rá, és pont abban van a lényeg. Hiába van nekünk "sok szép" képletünk, ha halvány lila gőzünk sincs arról, hogy milyen alkalmazhatósági feltételek társulnak hozzá...

Ui. Ezen képletek mögött bizonyos feltételezések, elhanyagolások állnak, melyekkel csak azok vannak tisztában, akik értik azt, hogy az adott képlet honnan származik, milyen egyszerűsítő feltevésekkel él, azaz a levezetépsek lépéseit pontról pontra érteni kell. (Persze viszonylag kevés ember aki ért mindent...).


Szóval a kérdezőnek azt ajánlom, hogy menjen be szépen a könyvtárba, majd ott talál kellő szakirodalmat az áramló folyadékok lelki világáról.


Itt ugyanis -terjedelmi korlátok miatt- senki nem fogja elmagyarázni részletesen a megfelelő összefüggéseket, így én sem.


A kérdező problémája ugyanis túlmutat a hagyományos kontinuitás, és csősurlódás problémáján...

2015. márc. 31. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!