Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az ipari forradalom vagy a...

Az ipari forradalom vagy a digitális forradalom gyakorolt nagyobb hatást az emberiségre, az átlagember életére?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy neház időben behatárolni a két időszakot (főleg, hogy a digitális még véget sem ért), de ettől eltekintve melyik lehet(ett) a jelentősebb?

2015. ápr. 6. 19:30
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Ipari szerintem. Az, hogy az adott műveletet nem kézzel/lábbal/állatokkal hanem gépekkel lehet végrehajtani, óriási fejlődés volt. Az hogy mondjuk gramofon helyett mp3-ban hallgatom a zenét az kisebb fejlődés mint hogy nem kell élőben ott lennem hanem otthon is hallgatom a zenét.
2015. ápr. 6. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
43%
A digitális. Kitermelt néhány milliárd ELMEBETEGET!!!!!!!
2015. ápr. 6. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
90%

Rögtön megmondom, amint meghatározod, mi a "nagyobb hatás". Sőt, azzal is megelégszem, ha kiderül, mik az "átlagember" fontos tulajdonságai, amik változhatnak.

Nem lehet ilyen egyszerű egyenlőtlenséget kimondani ennyire általánosan. Van egy csomó szempont, amire az egyik volt nagyobb hatással, és egy csomó,amire a másik. Nem beszélve arról, hogy egy hatást nem lehet időben behatárolni. Az ipari forradalom hat 350 éve. A digitális még 70 éve se. Nem is tudjuk, mekkora lesz a hatása a későbbiekre.

Ezért maradjunk annyiban: mindkettő megrendítő volt.

2015. ápr. 6. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 tamasmester ***** válasza:
100%
Az ipari forradalom nagyobb hatást váltott ki,mert a nulláról léptek elöre egyet. Volt is lázadozás, meg géprombolás. Olyan volt az, mint az emberiség 3 valódi találmánya.
2015. ápr. 9. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Ha azt vesszük, hogy az ipari forradalom elég nagy társadalmi változással és átrendeződéssel járt, akkor szerintem annak nagyobb hatása volt. A digitális, elektronikai forradalomnak is nagy hatása volt, de a társadalmat nem rendezte át, "csak" átformálta. A gazdasági életet felgyorsította, de maga ez a gazdasági rendszer az ipari forradalom idején alakult ki.
2015. máj. 4. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Szerintem elég egyértelműen az ipari forradalom, mert anélkül nem lehetett volna digitális forradalom. Szóval mivel az előbbi tartalmazza az utóbbit, logikus, hogy az a nagyobb hatású.
2015. máj. 20. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Szerintem is az ipari forradalom gyakorolta a nagyobb hatást. Ugyanis teljesen átformálta a világ képét, kezdve a közlekedéstől, a különféle termelési eljárásokon át az életmódon keresztül az emberek világképéig. Ami előtte és utána volt, azt össze sem lehet hasonlítani egymással.


Mondok egy példát. Azelőtt pl. a hajózás az vitorlás hajókkal ment, ami azt jelentette, hogy gyakorlatilag a part mentén, illetve az óceáni/tengeri áramlatok mentén lehetett közlekedni. Ha el akartál menni valahová, akkor szépen meg kellett várnod a kedvező évszakot, a kedvező hónapot és a kedvező szelet, és elindult a hajó, ami aztán vagy elsüllyedt vagy nem a több hónapi hánykolódás után (hirtelen viharok is jöhettek stb.). Nagy nehezen elértél az úticélra (tegyük fel, kereskedő vagy), és ahhoz, hogy visszagyere, ismét meg kellett várni a kedvező évszakot, kedvező szelet stb.


Az ipari forradalommal viszont megjelentek a gőzhajók, amik viszont akkor és oda mennek, ahová akarnak, ráadásul sokkal gyorsabban. Ezt a mai ésszel már nem fogjuk fel, de ez óriási előrelépés volt, gyakorlatilag összezsugorodott a világ. Nem beszélve arról, hogy megjelent a távíró is, vagyis a kommunikáció sokkal gyorsabbá vált, később pedig megjelent a telefon és a repülők is...


A mai digitális korszakunk csak annyiban más, hogy ma nem gőz hajtja a hajót vagy a vonatot, hanem robbanómotor vagy elektromosság és már nem drótokkal telefonálunk, hanem műholdakkal. Ez fejlettebb technológia, de nem annyira nagy előrelépés, mint amit az ipari forradalom előrelépése jelentett. Az ipari forradalommal valami új kezdődött, de azóta igazából nincs új a nap alatt, hanem csak egyre fejlettebbek a technológiák.


Inkább ami a 20. században nagy változás volt, hogy a tömegek számára is egyre jobban elérhetőek lettek egyre olcsóbban a technológiai újítások. Míg pl. a 90-es években luxuscikknek számított egy telefon egy lakásban, ma már az óvodásnak is okostelefonja van. Illetve változás még, hogy azért új távlatok is megjelennek a 20-21.században, pl. a génsebészet, űrkutatás távlatai, amik szintén nem voltak még meg az ipari forradalom korában.


A digitális technikáról lehet gondolkodni, de sztem ez annyira nem olyan nagy változás az eddigi életünkben, mint amekkora az ipari forradalom változsáa volt. Az, hogy ma minden hülyegyerek a facebook előtt ül naphosszat, annyira nem változtatja meg az emberek életmódját, mint az, amikor kitalálták a szövő Jennyt- (vagy hogy kell leírni :D). Az ipari forradalom ugyanis átalakította a társadalmat, megjelentek a gépek a termelésben, és ez hatott az urbanizációra, életmódra, népességrobbanást eredményezett elő stb. A digitális technológiának nincsenek ilyen nagyléptékű, és ilyen széles dolgokra kiterjedő hatásai.


Szóval egyértelműen az ipari forradalom kora a nagyobb volumenű ugrás szerintem.

2015. máj. 28. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Lolanitanus válasza:
egyik sem. a kérdésed hibás , te a számítógép előtt vagy és a digitális világ már átjárta az elméd. mint látjuk nemsok barátod van akivel ezt sörözés közben ezt megdumálnád. tehát: te már nem ember vagy a gépek irányítják az agyadat.... pornót nézeeeel az inteeerneten, és a digitális világban élsz ahelyett hogy a friss levegőn játszanál vagy ismerkednél, vagy netalán kivinnéd nagyapád birkáit legelni. mi falun. a lyánykákat ilyen szíííp idobe a szalmabála tetéjre és magunkévá tesszük őket. szerintem gondolkodj el az életeden!!
2015. jún. 4. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Nem nagyon hiszem, hogy osze lehet hasonlitani. Ez olyan, mintha azt kerdezned, hogy melyik a finomabb: a sult csirke vagy a dobos torta. Az egyik egy finom foetel, a masik egy finom deszsert.


Vegyuk peldaul az utazast. Ahogy irtak, utazni konnyebb lett az ipari forradalom miatt, de sok esetben teljesen feleslegesse valt a digitalis forradalom altal: otthonrol bankolsz, skype konferenciakon targyalsz. Nekem mar volt Amerikaban allasinterjum skype-on.


Akkor vegyuk a tudast. Az ipari forradalom iszonyatosan kibovitette a hozaaferheto tudast: egyre masra jelentek meg az ujsagok, felporgott az addig sokkal kisebb nyomdaipar, lexikonok jelentek meg stb. De a valos tudas mindig az volt, ami az ember fejeben letezett: tudni kellett a dolgokat, legalabb azt kellett tudni, hogy melyik lexikonban lehet elolvasni. Ma mar ez abszolut nincs igy: ha nem tudod: google+wiki. Viszont cserebe a hulyeseg ugyanugy terjed, ma mar nicns az a szerkesztoi szures, hogy “uram, ezt a baromsagot mi nem jelentetjuk meg”. Jo, akkor ott a blog, csokolom.


Vagy ott a felejtes. A felejtes illetve a “megbocsatas” egy nagyon fontos resze az ember eletenek. Mindenki csinal hulyeseget, es a digitalis forradalomig volt is lehetoseg arra, hogy odebb menj es tiszta lappal indulj. Ha puceran tancoltal az asztalon, akkor ma errol videoo keszul, felkerul a netre, sose tudsz odebb menni elole. Mar latszik annak a halvany jele, hogy ez milyen sulyos ugy, tobb ongilkossag volt amiatt, hogy az ember hiaba koltozott el, az internet miatt vele koltozott a hulyeseg amit csinalt. Ugyanennek viszont megvan az a hozadeka is, hogy pl egy politikus nem tagadhatja le, hogy mit mondott 10 eve a TV-ben, mert ott a felvetel a youtube-on.


A digitalis vilag borzasztoan megvaltoztatta a parkeresesi szokasokat. Bar ujsagbeli tarskereso hirdetes mindig is volt, de az emberek alapvetoen eloben ismerkedtek, meg akkor is ha ujsagbeli hirdetesen talaltak egymast. Ma a randi elott gyakran van egy eloszures, egy netes/chat beszelgetes mielott egyaltalan odamennenk. Viszont a neten lehet jopofizni, csalni, magunkat tobbnek mutatni. Sokan hiszik azt, hogy ha a neten szuper arcot mutat akkor a randi is jo lesz. Persze nagyobb esellyel kap randit, de aztan az csalodas lesz a masiknak, hisz a netes szuperhost varta, es egy nudli erkezik.


A vasarlas ugyanigy. Bar regebben is lehetett ujsagbol, telefonon rendelni, de ez nem volt hatekony. Ma mar mindent meg tudsz venni a neten, ossze tudod hasonlitani az arakat, nem bolhapiacra jarunk hanem vaterara.


Ja es persze a forumok a net egyik legnagyobb ujitasa. Azelott ha valami erdekelt, el kellett menned egy klubba: voltak horgaszklubok, belyeg kulobok, kisvasut klubok stb. Ha nem volt a varosodban, akkor utazni kellett. Ma a forumokon a vilag minden tajarol meg lehet beszelni dolgokat. Ez persze kitermelte ugyanennek az arnyoldalat, a forumtrollt, meg azt, hogy az elo klubok gyakran elsorvadtak, igy vegulis a rendes emberi tarsas erintkezes is elsorvadt.

2015. júl. 2. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Ja meg a bunoozest majd` elfelejtettem. Egeszen uj bunozesi formak alakultak ki a net miatt. Ma mar meg lehet hekkelni Kinabol az USA-t, meg lehet zsarolni valakit online, kicsalhatod a bankkartya-adatait stb. Ehhez regen ki kellett mozdulni, de legalabb telefonalni kellett (es akkor ugye a hivott fel rogton tudta, ha akcentusos kinaikent probalod beadni, hogy az apja vagy). Ma meg feltorsz egy e-mail fiokot es onnan kuldesz egy levelet: senki nem gyanakszik, hogy nem a tulajdonos volt.
2015. júl. 2. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!