Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan működik a kondenzátor?...

Hogyan működik a kondenzátor? Tudományos magyarázatot várok.

Figyelt kérdés
Van két fémlemez, ami már kondenzátor névvel illethető, de mi az amiért a töltéseket kényszerül felvenni? Mi az amitől feltöltődik egy tápforrásból és miért számít a két fémlemez közti távolság. Szigetelőkből miért nem lehet a fegyverzete, hiszen nem fémek is feltöltődhetnek?
2010. febr. 19. 11:43
 1/4 anonim ***** válasza:
Nem kényszerül. A kondenzátor két felét két különböző pólusra kötöd, Az elektronok vezetékhez hasonló módon indulnak, de a dielektrikumban "fennakadnak", és a másik lemezből kitaszítják az elektronokat, így lesz az egyik lemez pozitív, a másik negatív töltésű lesz. Ilyenkor a kondenzátor töltött. Olyan mint egy lendkerék. Minél kisebb a lemezek közti távolság, annál nagyobb ez a hatás, mivel a vonzás (taszítás) a távolság négyzetével arányos. Szigetelő pontosan azért nem lehet kondenzátor, mert az szigetel.
2010. febr. 19. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Ezt kicsit összekeverted. Nem fémek is feltöltődhetnek. Ez igaz. Csakhogy ha egy ebonit rudat dörzsölsz, akkor ott nem az ebonit rúd a kondenzátor, hanem a föld-cipőd gumitalpa, levegő-tested-ebonit rúd alkotta teljes rendszer. Ha pl. mezítláb dörzsölöd, nedves kövön állva, akkor nem fog olyan jól feltöltődni, mintha jól szigetelő cipőben teszed ezt.


Lokális töltések mindig mindenhol vannak, csak bizonyos távolságról szemlélve már kiegyenlítik egymást. Ha bármilyen, kémiai, fizikai módszerrel elektronok vándorlását idézed elő egy vezetőben, akkor azt mondjuk, "ott áram folyik". (Ez persze nem az atomfizikai szintű magyarázat, de képletesen ide jó lesz.) Ha a vezetőt fizikailag megszakítod (elvágod), ott az áramkör is megszakad, az elektronok mennének tovább, de a szigetelő közeg miatt nem tudnak. Ezzel máris létrejött ugyanaz, ami a kondenzátorban: van két, egymástól elszigetelt, töltött pólusod.


Tehát a kondenzátor nem ettől kondenzátor, ezt minden elvágott rézhuzal "tudja". Attól lesz kondenzátor, hogy az egymástól elszigetelt részeknek (fegyverzetek) baromi nagy felülete van, és ezek viszonylag közel vannak egymáshoz. Ez kell ahhoz, hogy sok elektron férjen el ott. Ettől kondenz az átor. Mert ott a töltések SŰRŰN helyezkednek el. Ha a töltést (azt a gerjesztést, ami miatt az egyik fegyverzetre odaáramlottak az elektronok) leveszed róla, akkor lesz egy töltött kondenzátorod. Jóságától függően egy darabig meg is tartja ezt a töltést. Mivel a szigetelés nem tökéletes, fellép az önkisülés, egy idő múlva a töltést elveszti. (Kivéve azok a kondenzátorok, melyek önfeltöltődésre hajlamosak. Azoknak a kivezetéseit szállítás közben rövidre kell zárni, különben úgy jársz, mint én, amikor leégett kb. fél centi az egyik nagy csavarhúzóm végéből, amivel kisütöttem. Siemens gyártmányú, vasúti egyenirányítóban használatos darab volt az átok.) :o)

2010. febr. 19. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
De mitől indul meg az áram a kondenzátor feltöltésére, ha a kondenzátorban szakadás van?
2010. febr. 19. 12:47
 4/4 anonim ***** válasza:
Az elektromos potenciál különbségtől. Az elektronok az magasabb potenciálú hely felől haladnak az alacsonyabb felé.
2010. febr. 19. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!