Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy tudnám kiszámolni egy...

Hogy tudnám kiszámolni egy csőre feltekert ponyva hosszát, ha nem tekerem le? Ismerem a ponyva vastagságát és a tekercs vastagságát. Van erre valami képlet?

Figyelt kérdés

2015. ápr. 12. 13:53
 1/10 anonim ***** válasza:

Úgy első közelítésben két henger (a cső és a teljes tekercs) térfogatának különbségeként is meg kell kapnod a ponyva térfogatát, valamint a v*h*s szorzatként is, ahol v az ismert vastagság, h a keresett hossz, és s a ponyva szélessége/a henger magassága, amit nem írtál, hogy ismersz, de szerintem le tudod mérni.


(Másrészt ugye ez csak közelítés, mert nem tudjuk, hogy mennyi levegő van a tekercsben, meg hasonlók…)

2015. ápr. 12. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Lehetne átlagos körátmérővel számolni:

D' = (tekercs átmérő - cső átmérő) / 2

n(réteg) = (tekercs átmérő - cső átmérő) / ponyva vastagság

ponyva hossz = D' * n * pi

De csak elméletben, új ponyvánál, #1 utolsó mondata miatt.

A tekercs-átmérő sem lesz mindenütt egyforma.

n a valóságban nem egész szám, stb.

2015. ápr. 12. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

> „…amit nem írtál, hogy ismersz, de szerintem le tudod mérni.”

Buta vagyok, az s kiesik majd az egyenletből, nem is kell megmérni (ugye a henger magasságával egyezik, ami a másik oldalon szerepel tényezőként).

2015. ápr. 12. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Szóval a képlet, amit javasolni próbáltam:

h = π*(R^2 – r^2)/v,

ahol r a cső sugara, R a tekercs sugara, v a ponyva vastagsága.

2015. ápr. 12. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2015. ápr. 12. 15:10
 6/10 A kérdező kommentje:
Teljes tekercs sugara (csövestől) 8,4 cm, cső sugara 4,35 cm, ponyva vastagsága 0,5 mm. Egyik képlettel 32,4 méter jön ki, a másik képlettel meg 20,6 méter. Melyik a jó? És hány métert számoljak le (nagyságrendileg) a levegőréteg miatt? Új ponyva - vagyis még nem volt letekerve+visszatekerve.
2015. ápr. 12. 18:47
 7/10 anonim ***** válasza:

Egy bő 10%-os hiba mindenképpen lehet abban, amit mondunk, semmi sem ideális.


Másrészt elméletileg a térfogatos verziónak kéne pontosabbnak lenni, hiszen az átlagolásosnál négyzetesen növekvő dolgot becsülsz a lineárisan növekvő középértékével.


Harmadrészt az átlagátmérő számolásához nem inkább simán összeadni kell a sugarakat? Legalábbis, ha ügyes vagyok, akkor éppen n = 81 réteget számoltál… Viszont ha ez így van, akkor elvileg egész jók a közelítések… Ha 40-et, akkor leshetünk.


Összegezve, ha 25 és 35 méter között van a hossza, akkor én büszke leszek magamra.

2015. ápr. 12. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszi, amint kiderül a pontos hossz, megírom! :)
2015. ápr. 12. 19:16
 9/10 anonim ***** válasza:

h = π*(R^2 – r^2)/v

h = 3,1416*(8,4^2-4,35^2)/0,05= 3244,48 cm


R' = (8,4+4,35)/2= 6,375

h = 2*π*R'*81 = 3244,48 cm ; ugyanaz


"n(réteg) =" ; Ezt elqrtam, természetesen vagy a sugárral kell számolni, vagy osztani 2-vel.

"...az átlagolásosnál négyzetesen növekvő dolgot becsülsz a lineárisan növekvő középértékével."

Ez nem igaz, a sugarak, körkerületek lineárisan nőnek, tehát a két közelítés ugyanaz.

2015. ápr. 12. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

> „Ezt elqrtam, természetesen vagy a sugárral kell számolni, vagy osztani 2-vel.”

Nem ezt, ezt:

> „D' = (tekercs átmérő - cső átmérő) / 2 ”

Itt összegzés kéne legyen…


> "...az átlagolásosnál négyzetesen növekvő dolgot becsülsz a lineárisan növekvő középértékével."

Eegen, ezt én k**tam el… Túlbonyolítottam.

2015. ápr. 12. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!