Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a tudományos magyarázat...

Mi a tudományos magyarázat arra, hogy a gázok tökéletesen homogénen kitöltik a rendelkezésükre álló teret?

Figyelt kérdés

Rakjunk le egy teljesen légüres, tökéletesen hermetikusan mindentől (anyagtól, energiától) elzárt szobába egy marék kavicsot (a gravitáció továbbra is 9,81 m/s^2 legyen). Ez a marék kavics ott marad, nem lebeg. Most a kavics helyett rakjunk oda homokot. Az is ott marad. Aztán a homok helyett nagyon finom szemcséjű hamut. Az is ott marad egy halomban. És most egy extrém finom port, aminek a szemcséi csak mikroszkóppal láthatóak. Nos, az sem mozdul el. De ha ezt a mikroszemcséjű port tovább osztom, és veszem a 2000-ed szeresét (azaz a kétezrednyi részét), akkor már egy molekulát kapok, amiből egy marék mindenféle hatás nélkül szétterjed a szobában. Nem tudok egy marék H2 molekulát lerakni a földre, mert azok a lerakás után a semmitől elkezdenek mozogni, és kitöltik a teret. Mintha a semmi mozgatná őket, egyszerűen terjednek a semmitől.


A kérdésem az, hogy minek a hatására kezdik el kitölteni a rendelkezésükre álló teret? Milyen erő hat külön-külön az összesre, hogy mindegyik ugyanúgy elkezd mozogni? Az egyik erre, a másik arra (véletlenszerű irányba??), maguktól szárnyra kapnak, és bejárják az adott térfogatú teret. Nos a gravitáció hat rájuk, és itt tartja őket a Földön is, de amíg tehetik, folyamatosan terjednek a térben. Mi az oka, hogy amíg a 2000x nagyobb testek nem, addig ők ilyen furcsán viselkednek? Vajon ahhoz van közük hogy ilyen kicsit, vagy ahhoz, hogy atomok? Vagy a tömegüktől függ? Vagy mondjuk csak gázmolekula viselkedhet így, és egy halom vasatom nem akarná kitölteni a légüres teret? Esetleg nem lehetne valami munkát végeztetni velük? Mármint ha a semmitől valami erő hatására mozogni kezdenek a térben és kitöltik azt, akkor a mozgásuk miatt energiát raktároznak, és ezáltal talán munkára is lehetne bírni őket, hiszen úgy viselkednek ezek a gázmolekulák, mintha a semmitől energiát nyernének.


2015. ápr. 24. 19:06
 1/7 anonim ***** válasza:
Szerintem a hőmozgás
2015. ápr. 24. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
És attól, hogy X hőmérséklettel rendelkezik egy részecske, még nem kell mozognia neki a térben. Hővel rendelkezik, emiatt kismértékben rezeg is, de attól még nem kéne haladó mozgást végezne a térben. Illetve azt sem értem, hogy ha gáz, akkor miért lebeg a térben. Mi az oka, hogy nem süllyed le? Hat rá a gravitáció, le kéne süllyednie. Már kezdem úgy gondolni, hogy az általam említett térkitöltés csak már bizonyos gázzal teli közegben lehetséges. De akkor is, nem értem a miértjét.
2015. ápr. 24. 19:23
 3/7 Silber ***** válasza:
100%

A kulcs a részecskék közti kötőerő mértéke. Szilárd anyagok esetén a részecskék közötti vonzóerők jóval nagyobbak, mint a gázmolekulák esetén. Képzeld el úgy, mint mikor fel akarsz borítani egy társadat, sima ügy. Azonban ha ő megfogja két másik kezét és ugyanakkora erővel lököd meg, kevésbé lesz hajlamos a felborulásra. Ugyanez a séma ráhúzható a részecskékre is, csupán nem elborulással hanem elmozdulással.

A teljes tér kitöltése pedig annak következménye, hogy a részecskék egymással ütköznek, és azok egy része pont az edényzet teteje felé fognak haladni az erők szuperpozíciója következtében.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy bizony a gázok rétegződnek a magasság változásával a gravitációs gyorsulás csökkenése miatt. Ez a mi szintünkön nem jelentkezik gyakorlatilag, azonban ha a földi légkör mértékével vizsgáljuk észrevesszük, hogy a tengerszint közelében sokkal sűrűbb a levegő, mint kilométerekkel magasabban.

Épp ez az oka annak is, hogy az általunk elérhető légrétegben gyakorlatilag nincsenek is jelen a könnyű komponensek (H, He), mivel a kis molekulatömegük miatt kiszorulnak a felsőbb légrétegbe.

A moláris tömeg és a gázsűrűség között pedig a következő összefüggés áll fenn:

Rho=p*M/(R*T), tehá a nagyobb móltömeg nagyobb sűrűséggel jár.

2015. ápr. 24. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
A részecskék összevissza hőmozgást végeznek, ha nem hat rájuk külső erő. Ez a természetes állapotuk, és ennek a random mozgásnak a következménye, hogy kitöltik a teret. Ha viszont olyan részecskék közelébe kerülnek, amik hatnak rájuk más erőkkel (=kondenzált fázisba kerülnek), akkor a helyzet megváltozik. A részecskék együtt maradnak, mert a köztük ható erő túl nagy ahhoz, hogy a molekuláris hőmozgás széttépje őket. És mivel mindegyik más irányba menne, ezért kiegyenlítik egymás hőmozgását, a kondenzált fázis összességében nyugalomban van, és a molekulák összevissza repülése ide-oda mozgásként, vagyis rezgésként jelenik meg.
2015. ápr. 24. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Amúgy megjegyzem, hogy nem teljesen homogén módon töltik ki a rendelkezésre álló teret, vannak fluktuációk.
2015. ápr. 24. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"Az igazsághoz hozzátartozik, hogy bizony a gázok rétegződnek a magasság változásával a gravitációs gyorsulás csökkenése miatt."


És az adott légtömeg feletti légoszlop "súlya" miatt. Homogén gravitációs térben is. :)

2015. ápr. 24. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

A tudományos magyarázat az, hogy minden létező erőt és hatást figyelembe kell venni. Minden rejtélyes dolog magyarázata az, hogy az eseményeket csak részben ismerjük.


Itt te mindent igyekeztél kizárni, csak a gravitációt nem. Csakhogy az anyagra ható erők között szerepeltetni kell az őt alkotó részecskék közötti egyéb erőket is. Amíg ezek elhanyagolhatók, addig csak a fő erő (itt gravitáció) hatását érzékeled. Amint aprítod az anyagot, egy egységre ható többi erő (a többi egység gravitációja, kémiai, kötési, elektromos és más erők) relatíve megnő, és az egység helyzetét ezek eredője határozza meg.

A kitöltöttség ekkor sem lesz teljesen homogén, mert a külső gravitáció nem elhanyagolható.

2015. ápr. 25. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!