Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A periódusos rendszerben lévő...

A periódusos rendszerben lévő közönséges nátrium atom (nem izotóp) hány neutront tartalmaz?

Figyelt kérdés
Esetleg van olyan periódusos rendszer, ahol az egyes elemek neutronszámát is megadják?
2015. máj. 1. 15:28
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

"Esetleg van olyan periódusos rendszer, ahol az egyes elemek neutronszámát is megadják?"

Az összesben? Tömegszám - rendszám... :)

2015. máj. 1. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Úgy tűnik nem érted...

Nincs olyan, hogy egy atom nem izotóp.

Azt, hogy atomokat egy elem atomjainak tekintünk, csak annak köszönhető, hogy azonos a protonszámuk.

tehát olyan nincs, hogy a nátriumnak mennyi a neutronszáma, mert attól függ, a nátrium melyik izotópjáról van szó.

Természetesen az atomtömeg szükséges a számolásokhoz, de az egy átlagot takar. abban szerepel az összes izotóp, relatív gyakoriságuk arányában.

2015. máj. 1. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Ja, csak a gond az, hogy a tömegszám egyiknél sem kerek. Tömegszám mínusz rendszám = 11,98. na, akkor most 12, vagy 11 neutront tartalmaz? 12-t nem tartalmazhat, mert ha ennyit tartalmazna, akkor biztosan 12 lenne, nem pedig kevesebb. De 11 sem lehet, mert akkor honnan a fenéből jön hozzá a a majdnem 1 proton tömege? Érted mi a probléma.. Hiába adott az atomtömeg, ha nekem KEREK szám kell, nem pedig tört. Ezért kérdezem, hogy mennyi neutron van PONTOSAN benne. Azaz 11 vagy 12, de nem tudom hogy a kettő közül melyik (sőt, ha abból indulunk ki, hogy nemrég azt állítottam elméletileg egyik sem lehet, akkor valami másnak kell lennie, de mindenképp egész számnak).
2015. máj. 1. 15:47
 4/11 A kérdező kommentje:
Nem láttam amit a 2. írt. De így sem értem. Egyszerűen nem tudom, hogy mennyi neutront tartalmaz. Kérem szépen, valaki írjon le szám formátumban a nátriumatom neutronjainak számát. Egész számban, hiszen tört nem lehet.
2015. máj. 1. 15:49
 5/11 anonim ***** válasza:

Még mindig nem érted, és kérdés még mindig ugyan az:

A nátriumatom melyik izotópjának a neutronszámát akarod megtudni?

a 22-es tömegszámúnak 11 neutronja van,

a 23-asnak 12

a 24-esnak 13

es van még vagy 17 másik.

Az igaz, hogy a leggyakoribb, a 13-as, de attól még a többi is ugyan olyan jó. miért pont a 23-as lenne a kérdés?

2015. máj. 1. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

"Ja, csak a gond az, hogy a tömegszám egyiknél sem kerek. Tömegszám mínusz rendszám = 11,98."

Leírták közben miért nem kerek: mert ez az izotópok átlagtömegét jelöli.

De ha egy picit kerekítesz rajta, akkor kijön a 23Na proton és neutronszáma.


A tömegszám az atom átlagos moláris tömegét adja meg, nem egy izotóp tömegét! Biztos van olyan periódusos rendszer ( vagy épp izotóptáblázat ) ami izotópokra lebontva adja meg az atomtömeget és akkor minden esetben "kerek" szám lenne az érték.


Egyszerűsített példa:

40Ca 20p+20n 96,9%

42Ca 20p+22n 0.64%

43Ca 20p+23n 0.13%

44Ca 20p+24n 2.08%

46Ca 20p+26n 0.004%

48Ca 20p+28n 0.02%


Átlagos atomtömeg: 40,078

Azért nem kerek, mert vna egy rakás természetes ( és fel nem sorolt mesterséges izotópja is), amik együttesen alkotják a kalciumot, de az átlagos tömegből táblázat nélkül is megjósolható, hogy a 40-es a leggyakoribb, így 20+20.


A Kálium tömegszáma (moláris atomtömege..) pl 39,0983, a 39-es K izotóp a leggyakoribb, a többi izotópja ritkább,de nehezebb ezért több a tömegszáma, mint 39.


Nyilván pontos értéket csak izotóptáblázatból tudsz lesni, de azokban az esetekben ahol egy stabil izotóp magas előfordulási százalékkal rendelkezik, ott ez a közelítő módszer is megfelelő.


Áltlános iskolai szinten elég az, hogy a kerekített tömegértékkel számolsz és akkor tömegszám - rendszám = neutronszám. Középiskolában már nem azt kérdezik, hogy hány neutron van a kalciumban, hanem azt, hogy hány neutron van a 44Ca-ban.

2015. máj. 1. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Ja, akkor mennyi a nátrium LEGGYAKORIBB izotópjának neutronszáma?


(Amúgy én eddig azt hittem, hogy csak azokat hívják izotópoknak, amiknek több a neutronszámuk, mint a protonszámuk. Arra nem gondoltam volna, hogy azonos neutron és protonszámú atomot is izotópnak lehet nevezni.)

2015. máj. 1. 16:28
 8/11 A kérdező kommentje:

"Ja, akkor mennyi a nátrium LEGGYAKORIBB izotópjának neutronszáma?"


Bocsánat, lehet hogy kicsit bunkón tetem fel a kérdést.


Tehát:


Kérem szépen, valaki mondja meg, hogy a nátrium atom leggyakoribb izotópjának mennyi a neutronszáma.

2015. máj. 1. 16:30
 9/11 anonim ***** válasza:

12

Ha az átlagost kerekíted, akkor általában megkapod a leggyakoribbat. 11,98 az kerekítve 12.

2015. máj. 1. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Ertem a problemadat. Megprobalom elmagyarazni. Az elso dolog mindjart az, hogy nincs olyan, hogy "kozonseges natrium atom". Ez olyan, mintha azt kerdezned, hogy melyik a "sima" emberi rassz, a feher, a fekete vagy esetleg az azsiai. Hogyan lehetne megmondani, hogy melyik borszin a "normalis" es melyik a "valtozat"? Azt meg lehet kerdezni, hogy melyik a leggyakoribb, vagy hogy melyik az amelyik nem radioaktiv, de hogy melyik a "normalis", annak nincs ertelme.


A natrium atomok a termeszetben kulonbozo formaban fordulnak elo. Mindegyik fajta natrium teljesen normalis es kozonseges. Ismetlem, nincs olyan, hogy az egyik normalisabb a tobbinel, a tobbi pedig csak valami hulye "izotop", mint ahogy emberben sincs olyan, hogy mondjuk a feher normalisabb a tobbinel, a tobbi meg csak valami "rassz".


A periodusos rendszerben a natriumok nitrogenszamanak atlagat talalod. Vagyis amikor kivonod a protonszamot a tomegszambol es kapsz egy tort szamot, akkor az valojaban a termeszetben elofordulo natriumok atlaga. Meghozza sulyozott atlaga. A sulyozott atlagnal azt veszik, hogy melyik neutronszambol mennyi van. Peldaul ha 100 db 12 neutronosra jut 2 darab 11 neutronos es 1 darab 13 neutronos, akkor a sulyozott atlag ugy keszul, hogy evszik 100-szor a 12-t, 2-szer a 11-et es egyszer a 13-et. osszeadjak, es elosztjak 103-mal. Ami egyebkent 11,99 lesz.


Nyilvanvaloan persze vannak gyakoribb formak es kevesbe gyakori formak, de hogy melyik mennyire gyakori, az nem derul ki a periodusos rendszerbol. Peldaul ez a 11,98-as atlag -matematikailag - ugy is kijohetne, hogy csak 11 es 13 van, majdnem fele-fele aranyban, de ugy is, hogy foleg 12 van, es egy egeszen keves 11-es. De azert azt erdemes tudni, hogy a leggyakoribb izotop altalaban az, ami a kerekitett tomegszam alapjan adja magat, tehat 12 neutron (23-as tomegszam).


Es ha megnezzuk a wikipediat, abbol rogton ki is derul, hogy valoban, a 12 neutronos natrium a leggyakoribb, es egy keves 11-es van mellette, ezen kivul letrejohet nagyon sokfele meg, de ezek mind csak rovid, par masodperces vagy rovidebb ideig leteznek.

2015. máj. 1. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!