Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A Magyar Szabványlepok miért...

Spectator kérdése:

A Magyar Szabványlepok miért nem hozzáférhetők ingyen az Interneten?

Figyelt kérdés
Mérnök lévén úgy tudom, a MSZ Szabvány KÖTELEZŐ. Régen (még az IT előtt) szerény áron hozzáférhetők voltak a nyomtatvány-boltokban a kelendőbb példányok. Ma nagy-keservesen megtalálhatók a web-en az AJÁNLATOK, hogy horribilis pénzekért hogy jutatok hozzá (10 ezer Ft körüli). Jól van ez így, hogy valami kötelező, de méregdrága? Ki nyerészkedik ezen?.

2015. máj. 14. 11:06
 1/5 Wadmalac ***** válasza:

Ezért:

[link]

2015. máj. 14. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Koplárovics Béci ***** válasza:

"Ki nyerészkedik ezen?."


A Magyar Szabványügyi Testület. Náluk pl minden szabvány megvásárolható, valóban nem olcsók (www.mszt.hu). De egyébként más országokban is fizetni kell értük, sőt többször volt már, hogy egy adott szabványból csak egy rész kellett, és előbb sikerült magyar nyelven "ellopni", mint az eredetit (vagy más angol nyelvűt, tehát nem IEC, hanem pl BS).

2015. máj. 14. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Vadmalac #1/2 válaszára reflektálva, annyit tudok mondani, hogy íme, egy eklatáns példa a Brüsszeli vízfej álságos magatartására. Mit is mond a hivatkozott MSZ hely második Tény c. pontja?


"Tény

A szabványok figyelmen kívül hagyása súlyos gazdasági és jogi következménnyel járhat mivel a szabványok - az Európai Unió műszaki jogalkotásának egyik legfontosabb alapelve szerint - a jogszabályokban meghatározott alapvető követelmények teljesítéséhez kínálnak önkéntesen alkalmazható megoldásokat."


Tehát súlyos szankciókra számíthat, aki a NÉGY SORRAL alábbiak szerint az ÖNKÉNTES megoldásokat nem tartja be.

Ahogy mondják: Sapienti sat.

Egyébként is elgondolkoztató, hogy egy (ők mondják!) NEM Hatóság kötelező jellegel kér számon dolgokat. Na hagyjuk...

2015. máj. 15. 14:42
 4/5 Koplárovics Béci ***** válasza:
Nem kötelező, hogy legyen saját, megvásárolt példányod egy adott szabványból (kivéve minőségirányítási rendszer esetén, mert ott csak akkor kapod meg a rendszertanúsítást, ha van megvannak a szabványok ÉS!!! rendszeresen ellenőrzöd, hogy élő-érvényes szabványok-e, pótolod-frissíted a hiányosságokat, megveszed az újakat). Mégcsak ismerned sem kell a szabványt. Ennek ellenére viszont a termékednek meg kell felelnie a rá vonatkozó szabványoknak. Akár te magad tervezed és gyártod, akár forgalmazod (megjegyzem, hogy a behozott kínai elektronikai és más hulladékok nagy része nem nagyon felel meg a szabványoknak). De a forgalombahozatalhoz kell az a bizonyos CE nyilatkozat (jobb helyeken kérik is), amin arról nyilatkozol, hogy megfelel a vonatkozó szabványoknak és direktíváknak. Ez a CE nyilatkozat (vagy tanúsítvány) lehet a gyártó által készített tanúsítvány is. Viszonylag komoly helyekre szállítok ilyen termékeket, a (gyártói) nyilatkozatot már sok helyen kérték, a mögöttes jegyzőkönyveket talán 100-ból 1x kérik. Persze vizsgáltathatod külső szervezettel (pl TÜV) a termékedet, ha nem ismered a szabványokat. Majd ők elmondják, hogy mi a rossz, ha valami rossz. Viszont ez drágább, mint ismerni (megvenni) a szabványokat.
2015. máj. 15. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ami a #3 kommentárodat illeti, bocsánat, de én azt hiszem, súlyosan félreértetted a dolgokat.

Az önkéntesség teljes mértékben megvan, hiszen nem kötelező a szabvány megoldását alkalmaznod, ha ugyanolyan követelményeket ki tudsz elégíteni saját elképzeléseddel.

Azt meg, hogy hatóságként viselkedne, azt honnan veszed?

Én is mérnök vagyok, nekem sem tetszik a rendszer, de bevallom, ha ágasbogas problémám van, hát bemegyek, és egy napijeggyel végigkövetek akár ezer szabványt, egyik végi felsorolástól a másik szövegközi említésén át akárhová.

Illetve évi 30 alatt van az előfizetés, és otthon a fotelben, ölemben a postáskisasszonnyal, nézhetem a szabványokat. Mondjuk ez utóbbi nem tökéletes, mert van, ami helyből még nincs digitalizálva, de kérésre azt is digitalizálják.

Emellett a szerzői jogot lábbal tiporva mindenkinek vanezer ismerőse, aki kérésre átküldi, ami neki megvan, arról a sokezerről nem beszélve, ami egy googleval előjön. :D

2015. máj. 22. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!