Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Van-e magyar megfelelője az...

Van-e magyar megfelelője az angol 'cevian' szónak?

Figyelt kérdés
Ez az összefoglaló neve a háromszög azon szakaszainak, melyek az egyik csúcsból a vele szemben fekvő oldal valamelyik pontjáig terjednek. A legismertebbek: a súlyvonal, a szögfelező és a magasságvonal.

2015. jún. 6. 17:32
 1/7 anonim válasza:

Súlyvonal?


[link]

2015. jún. 6. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:

Rossz linket tettem ki:

[link]

2015. jún. 6. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Ez csak egy a sok lehetséges közül, a kérdés magyarázatában is megemlítem.

A Stewart-tétel kapcsán találkoztam ezzel a fogalommal, nézd meg azt is, talán jobban megvilágítja, mire gondolok.

2015. jún. 6. 17:55
 4/7 anonim ***** válasza:

Lehet nincs. Tán ez a legrövidebb megfogalmazás:


A háromszög csúcspontját a szemközti oldallal összekötő szakasz.

2015. jún. 6. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Tartok tőle, hogy igazad van, és nincs magyar megfelelője, pedig igen hasznos fogalom.

Talán lesz még más ötlet, várok türelemmel.

De mondhatnám azt is, hogy az a feladat, hogy találjunk egy jó magyar nevet ennek a fogalomnak.

Ötletem nekem is van, de nem akarok senkit befolyásolni. :-)

2015. jún. 6. 18:05
 6/7 anonim válasza:
A háromszög nevezetes vonalai? Bár ez egy kicsit tágabb halmaz.
2015. jún. 6. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Annyiban van igazad, hogy a cevian-ok halmaza a háromszögben húzható vonalak közül az egy csúcsból a szemközti oldal valamely pontjáig terjedőket foglalja magában. A legismertebb vonalak - súlyvonal, szögfelező, magasságvonal - mind enneka halmaznak az elemei.

De ennek eleme az a cevian is, amely a háromszög területét vagy kerületét adott arányban osztja.

Viszont a terület és kerület valamely oldallal párhuzamos egyenessel is felosztható adott arányban.

Ezeket is nevezetes vonalaknak vegyük?

Ám az adott arányú felosztás olyan egyenesekkel is elvégezhető, melyek nem mennek át egy csúcson és nem párhuzamosak egy oldallal sem. Akkor ezeket most hová soroljuk?

Szóval szerintem van itt még mit rendbe tenni, de egyelőre a feladat a 'cevian' magyarítása. :-)

2015. jún. 6. 19:02

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!