Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a különbség a konstruktív...

Mi a különbség a konstruktív és az effektív definíció között? Mit érdemes tudni még róluk?

Figyelt kérdés

Itt:


[link]


a definiálás alapszabályaiban említik meg az utolsó előtti bekezdés végén. De a neten máshol nem találtam róluk semmit.


2015. jún. 19. 23:55
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Ha jól értem, akkor a konstruktivitás azt akarja kifejezni, hogy a definíció minden eleme legyen már korábbról megértett. Az effektivitás pedig azt, hogy ha találkozunk egy bármilyen új dologgal, akkor arról könnyen el tudjuk dönteni, hogy vonatkozik-e rá a definíció.


Például ha azt mondom, hogy az újhold pillanata legyen az, amikor a Hold felénk eső oldala legkevésbé van megvilágítva (kicsit precízebben: a megvilágításának időben lokális minimuma van), akkor ez egy konstruktív definíció, mert könnyen meg lehet érteni. Újhold akkor van, amikor a Hold a legsötétebbnek látszik, ezt egy ovis is megérti. Viszont percre pontosan kimérni, hogy éppen mikor lesz legkevésbé megvilágítva a Hold felénk eső oldala, az nehéz, tehát ez nem konstruktív.


Viszont mondhatom azt is, hogy az újhold akkor van, amikor a Nap és a Hold longitudója az ekliptikus koordinátarendszerben megegyezik. És akkor itt kérdés, hogy mi az, hogy longitudó vagy ekliptikus koordinátarendszer. Ha valaki még nem tanult csillagászatot, akkor ezzel a definícióval nem tud mit kezdeni. Viszont a Hold és a Nap longitudójának változási sebességét könnyű kimérni, azt se nehéz, hogy egy adott pillanatban teliholdkor hol van a két égitest, innét kezdve az újhold idejének megállapításához lényegében csak egy egyszerű egyenletet kell megoldani. Tehát ez a definíció konstruktív, mert ez alapján könnyű megmondani, hogy mikor van újhold, és mikor nincs.

2015. jún. 20. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

"akkor ez egy konstruktív definíció, mert könnyen meg lehet érteni."


"Tehát ez a definíció konstruktív, mert ez alapján könnyű megmondani, hogy mikor van újhold, és mikor nincs."


Tehát te most két konstruktív definíciót mondtál. Illetve ha el kéne döntenem, hogy melyik konstruktív és melyik effektív, akkor most is csak tippelni tudnék.

2015. jún. 20. 11:14
 3/16 A kérdező kommentje:

Konstruktivitás: a definíció minden eleme legyen már korábbról megértett, azaz a definíció tele van szakmai jellegű szavakkal, melyeket a többség nem ért.


Effektivitás: ha találkozunk egy bármilyen új dologgal, akkor arról könnyen el tudjuk dönteni, hogy vonatkozik-e rá a definíció. Azaz a amikor a definíció a gyakorlatban történő folyamat szerint definiálja a kifejezést, azaz ennél nem a szakmai jellegű szavak ismeretét kell tudni, hanem magának a folyamatnak a gyakorlatban történő lefolyását.


Ez esetben az első az effektív, a második a konstruktív.

2015. jún. 20. 11:18
 4/16 A kérdező kommentje:

Jól mondtam az előző hozzászólásomban? :)


Esetleg volt benne hiba?

2015. jún. 20. 11:18
 5/16 A kérdező kommentje:
Kérem szépen, aki olvassa ezt a kérdést, az erősítsen meg benne, hogy jól mondtam-e az előbb vagy sem.
2015. jún. 20. 13:04
 6/16 anonim ***** válasza:

Én fordítva gondoltam: konstruktív („építő jellegű”), ha a definíció bárki számára könnyen megérthető.

Effektív („hatékony”) ha bármiről könnyen megmondja, hogy vonatkozik-e rá a definíció.

(De újra elolvasva a Wikipédiát elbizonytalanodtam, hogy nem-e fordítva van… Viszont mind a kettő jelző pozitív.)


Viszont ha az effektivitásban egyetértünk: hogy méred meg, mennyire sötét a Hold, ha ott ragyog mellette a Nap? Oda se tudsz nézni, nemhogy azt megmondani, hogy Hold fényessége mikor a legkisebb.

De ha felhasználjuk, hogy a Hold kering a Föld körül, akkor a csillaghoz képest könnyű nyomon követni mind a Hold, mint a Nap helyzetét, amíg a Holdra rá lehet nézni (amíg nem kerül közel a Naphoz). Viszont ha ez az adatsorunk megvan, akkor már könnyű meghosszabbítani őket, és megmondani, hogy ténylegesen mikor is volt újhold.

2015. jún. 20. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Most meg én keveredtem meg.
2015. jún. 20. 14:17
 8/16 A kérdező kommentje:
Viszont az első hozzászólásodban mind a kettőre konstruktívat mondtál.
2015. jún. 20. 14:18
 9/16 A kérdező kommentje:

"elbizonytalanodtam, hogy nem-e fordítva van"


Én csak a Wikipédián találtam meg őket, de neked esetleg nincsenek olyan forrásaid, ahonnét meg tudnád nézni ezeket pontosan?

2015. jún. 20. 14:20
 10/16 anonim ***** válasza:

> „Viszont az első hozzászólásodban mind a kettőre konstruktívat mondtál.”

Ipsz… Tényleg. Másodjára effektívet akartam írni. Bocsánat!

2015. jún. 20. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!