Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Érdekelne hogy mi a különbség...

Érdekelne hogy mi a különbség az elektromos mező és a mágneses mező között?

Figyelt kérdés
Épp a fény keletkezéséről olvastam és elakadtam ott hogy a fény az atomok elektronjainak gerjestéséből keletkezik, amit úgy írtak le hogy az elektron egy külső pályára ugrik viszont mivel ott nem stabil így (gondolom én az atom vonzása miatt) az visszaugrik eredeti pályájára, és hogy ilyenkor keletkezik a fény elektromos mező és mágneses mező formájában. Jól mondom eddig? viszont pontosan mi is az az elektromos mező illetve mágnesen mező hogy képesek ezek a levegőben terjedni?

2015. aug. 1. 08:09
 1/6 anonim ***** válasza:
71%
Nem a levegőben terjednek, mert a terjedésükhöz nem kell közeg. A mező amúgy sem "terjed", hanem van egy 3 dimenziós kiterjedése.
2015. aug. 1. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Ezt ha megkérlek ki tudnád fejteni nekem bővebben? Köszi
2015. aug. 1. 10:25
 3/6 EagleHUN ***** válasza:
2015. aug. 1. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Ez valós valóban ilyen pályán haladnak a fotonok?

https://www.youtube.com/watch?v=Z2nfN5qkLwQ

2015. aug. 4. 20:27
 5/6 anonim ***** válasza:

Attól tartok, hogy a kérdező most azt hiszi, hogy a fotonok hullámos pályán haladnak előre. De nem.


Szerintem amíg az alapokkal ismerkedsz, addig hagyd a fotonokat. Az sokkal bonyolultabb dolog, mint első látásra tűnik és még az egyszerű részecskekép, hogy a foton kis labdacsként száguld a térben, ez is telejsen rossz.


Az elektromágneses hullám az elektoromos és mágneses tereknek egy periodikus változása, amelyek kölcsönösen egymást gerjesztve haladnak tova és a terjedésükhöz nem kell vivőközeg. Több változatuk létezik, egyik az ún. síkhullám, ami azt jelenti, hogy a hullámfront alakja sík, vagyis a tér azon pontjai, amelyeknél az elektromágneses tér épp azonos fázisban van jelen, egy síkot alkotnak. Ez a legegyszerűbb példa és ezzel szokták szemléltetni ezeket a hullámokat. Az elektromos tér a haladási irányra merőleges síkbeli szinuszhullámként képzelhető el, a mágneses pedig erre is és a haladási irányra is merőleges síkban lévőként. Mondanom sem kell, hogy a szinuszokat úgy kell érteni, hogy ha a terjedési irányban fekvő egyenes minden pontjában felírod az elektromos és mágneses tér nagyságát egy adott pillanatban és ezt grafikonon ábrázolod, akkor kapsz szinuszfüggvényeket. Illetve akkor is, ha egy pontbeli értéküket vizsgálod az idő függvényében.


A fotonok témaköre kemény dió annak, aki még nem szokta meg a kvantummechanika furcsaságait, de első közelítésben valóban arról van szó, hogy az EM hullámok is végsősoron kis adagokban, kvantumokban, azaz fotonokban terjednek. Ezeknek azonban nincs helye és téves az a kép, hogy szépen egymás után, vagy madárrajhoz hasonlóan együtt szállnak a térben. Ez ennél trükkösebb fogalom.

2015. aug. 5. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Én a kérdésre azt válaszolnám, hogy "a nézőpont" illetve a szimmetriák. Mivel az elektromos és a mágneses mező 3-3 komponense egy 4x4-es antiszimmetrikus elektromágneses térerősségtenzor nevű képződmény 6 független eleme, ezek a komponensek egyik inerciarendszerből áttérve egy másikba egymásba transzformálódnak át. Avagy: egyik rendszerből nézve az egy szem álló ponttöltés tisztán elektromos teret kelt, de ugyanezt egy az előzőhöz képest állandó sebességgel egyenes mentén mozgó renszerben ülő megfigyelő más másképp látja, ő mágneses teret is mér az elektromos mellett. Aztán az elektromos térerősség komponensekből polárvektor képezhető, a mágneses komponensekből axiálvektor, ezek jelentik a más szimmetriát.
2015. aug. 11. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!