Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy férfi ökölnyi nagyságú...

Egy férfi ökölnyi nagyságú meteor a becsapódáskor kb. mekkora krátert csinál?

Figyelt kérdés

Tehát kb. egy 10cm átmérőjű kőmeteor mekkora krátert csinál a földben? (Fontos, hogy földben, és nem kövön, vagy homokon.)


Illetve egy nála 10x akkora átmérőjű meteor 10x akkora krátert csinál, vagy ez nem így lineárisan működik? Ha nem, akkor kisebb, vagy nagyobb lesz a kráter, mint a 10x-ese?


2015. aug. 13. 14:52
 1/7 anonim ***** válasza:

Egy 10cm átmérőjű meteor elég, mire eléri a FÖld felszínét, (ha nem így lenne bajban lennénk)


Matematikailag, ha egy -esetünkben gömb alakú- tárgy éleit 10x-esére növeljük, akkor a gömb térfogat számolásából látszik, hogy a tömege -már amennyiben homogén- az 1000x-ére változik

[4/3r^3·π]


a mozgási energiából kiszámolhatjuk, hogy, ha a sebességük azonos, akkor az energiáik hányadosa a két test tömegének hányadásoával egyenlő


vagyis E(2)=1000·E(1)


Az, hogy a valóságban a kráter nagysága egyenesen arányos-e az energiával, az már összetettebb kérdés de szerintem megközelíti.

2015. aug. 13. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
A 10cm-es meteort úgy gondoltam, hogy már a föld felszínére ér 10cm-esként. Azaz becsapódáskor 10cm-es. Bár lehet az volt a baj, hogy keverem a meteort meg a meteoritot, de a lényeg, hogy úgy gondoltam, hogy a földre ér 10cm-esként.
2015. aug. 13. 15:51
 3/7 anonim ***** válasza:
Szerkezetileg biztos meggyengülne addigra, de elképzelhető, ha télleg kő nem pedig jeges meteorit
2015. aug. 13. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

És a kráter mekkora lenne kb?


Csak mert régebben láttam egy filmet, amelyben azokról a kráterekről volt szó, ami még manapság is szépen látszódik, és több száz méter, vagy kilométer az átmérőjük. Nem tudom hol van, talán Amerikában. Azt hiszem. Viszont a lényeg, hogy 1-2 métere volt becsapódáskor a meteor, és a kráter pedig akár több kilométeres is lehet. Ebből kiindulva egy 10 centis meteor is hagyhat akár 50-100 méter átmérőjű krátert. Nem?

2015. aug. 13. 16:04
 5/7 anonim ***** válasza:
Akkora sebesség mellett simán
2015. aug. 13. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
A kráter nagyságának kiszámításánál túl sok a változó, ezért szoktak inkább gépen modellezni. Egy egy méter átmrőjű (ha elég nehéz fémeket tartalmaz) talán 1-2 km-t hagyna maga után ""szerintem""
2015. aug. 13. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem, mert ha eléri a felszínt, és ekkora lesz, akkor már nagyon sok elégett, nagyon lelassult.


Érték már el ekkora meteorok a felszínt - ütnek lyukat, de krátert nem. Tehát mondjuk egy ponton megtöri a betont, vagy átszakítja a tetőt.


Pl, 1954-ben egy nőt visszapattanva eltalát egy meteor, mely 5.56kg-os volt:


[link]


És már ez a meteor is nagyon lelassult - hatalmas tömegnek kell érkeznie ahhoz, hogy ne lassuljon le a sűrűbb légkörbe érkezve - ezek leginkább a tömör vasmeteoritok szoktak lenni, de ők is legtöbbször elégnek, hacsak nem elég nagyok.


És nem, nem lineárisan működik. Ha tudsz angolul, akkor kb vonatkozó XKCD (bár itt a méret fix, a magasság változik, de fordítva is megállja a helyét)


[link]

2015. aug. 13. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!