Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A római számmal írt egyenletek...

A római számmal írt egyenletek hibásak azonban egy gyufaszál áthelyezésével igazak. Hogyan kell?

Figyelt kérdés

1. XVI-VI=III


2. IX+VI=XII



2015. aug. 18. 12:41
 1/10 anonim ***** válasza:
2.-nál egy olyat tudnék elképzelni, hogy a XII-nél a két II-ből egy V-t formálsz.
2015. aug. 18. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Az első meg hibásnak tűnik, az összes mozdítható gyufaszálat odatettem az összes értelmes eredményt adó helyre, de nem lett igaz egyszer sem.
2015. aug. 18. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Talán az egyik egyenletből kell áthelyezni gyufaszálat a másik egyenletbe.
2015. aug. 18. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Illetve lehet, hogy a + és a - jele is gyufaszálnak számíthatók, ezért áthelyezhetők. Sőt, lehet hogy az egyenlőség jelek is.
2015. aug. 18. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

"Illetve lehet, hogy a + és a - jele is gyufaszálnak számíthatók, ezért áthelyezhetők. Sőt, lehet hogy az egyenlőség jelek is." - ezzel természetesen számoltam.


"Talán az egyik egyenletből kell áthelyezni gyufaszálat a másik egyenletbe." - ezzel viszont nem.


#2 voltam.

2015. aug. 18. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
"Talán az egyik egyenletből kell áthelyezni gyufaszálat a másik egyenletbe." - na, végigzongoráztam. Ha bármelyikből bármelyik gyufaszálat kiveszed (függetlenül attól, hogy hová tennéd a másikban), attól nem válik igazzá, úgyhogy ez se jó.
2015. aug. 18. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Első hozzászóló vagyok:

hasonlóan az elsőhöz, itt sem lehet "klasszikus" trükköket alkalmazni, kicsit ezért valóban furák ezek a feladványok.

Ha a másodiknál az "I"-et átvisszük a másik oldalra úgy, hogy két "II"-ből "V"-t képzünk, vagyis "XVI"-t, akkor helyessé válik a kifejezés.

X+VI=XVI

2015. aug. 18. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Akkor a 2.-ra már rájöttünk. Az elsőn még gondolkodom.


Szerintem valami olyasmit kell csinálni, hogy a 2. tagnál a V-t X-é alakítjuk, vagy az 1. tagból átviszünk egyet az egyenlőség után, és az első I-ből V-t vagy X-et alakítunk.

2015. aug. 18. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Nem rossz ötlet, én is arra saccolnék:

a második tagnál a V-t X-szé alakítjuk, ekkor XVI-XI lesz, majd az első tagnál az XVI-ből az VI-t felcseréljük, így XIV.

Vagyis:

XIV-XI=III, én így tudnám elképzelni.

2015. aug. 19. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Az elsőre kvázi bizonyításom van, hogy lehetetlen megoldani. Nem írom le, mert bár fejben pár perc végiggondolni, leírva hosszú. Az egyetlen lehetséges megoldás, hogy a = jelből > jelet vagy valamelyik számból egy gyufaszál kivevésével nemegyenlő jelet csinálunk. Mindkét esetben a kifejezés igazzá válik, de elveszti egyenlet mivoltát, egyenlőtlenséggé válik.
2015. aug. 19. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!