Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Van folyadék állagú lélegeztet...

Van folyadék állagú lélegeztető rendszer? Megvalósítható a valóságban is?

Figyelt kérdés
A filmekben búvárok használják, feltöltik belülről a búvárruhát ezzel a folyadékkal, ami képes oxigént szállítani a tüdőbe és így kibírja a mélységi merüléseket is. Valamilyen fluorid.

2015. aug. 22. 13:19
 1/5 anonim ***** válasza:
0%
Nincs ilyen.
2015. aug. 22. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Gugu Gabor ***** válasza:
100%

Gyakorlatban a búvárok tudtommal nem használnak ilyet, orvosi célra viszont használják:

[link]

2015. aug. 22. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 kori80 ***** válasza:
100%

Igen, van, sőt használtak is már sikeresen, de sok probléma van vele. Az eddigi legjobbnak bizonyult anyag, amit használtak benne az úgynevezett perfluro-oktil-bromid, amit másként perflubronnak becéznek.

Olyanokat hallottam róla, hogy ez az anyag majdnem 20-szor több oxigént képes magába oldani, mint maga a vérplazma. Persze hozzá kell tenni, hogy a vérben nem a plazma szállítja az oxigént, hanem a vörösvértestekben található hemoglobin, az csupán közeget biztosít az oxigénnek a közlekedésre, na de vissza az eredeti témára.

Szóval nagyon érdekesnek bizonyult az anyag, viszont a szén-dioxidot már nem képes annyira megkötni és elengedni magából, márpedig a légzési gázok cseréje folytán ez is lenne a feladat. Éppen ezért nagyon gyorsan kéne "levegő után kapkodni". Percenként majdnem 10 liter folyadékot kell az embernek keringetnie a tüdejében, hogy elég szén-dioxid juthasson ki, ami a folyadék tulajdonságai miatt igen nehézkes.

Egyrészt sűrű, majdnem dupla olyan nehéz, mint a víz (1,93 g/cm^3), és kissé viszkózus, nehezen folyik, legalábbis nehezebben, mint a víz. Tehát percenként 20 kiló anyagot kéne megmozgatni, ami ha nem lenne elég, akkor még át is kéne vezetni egy keringető szerkezeten, ami kiválasztja a nem kellő CO2-t és nagy mennyiségű oxigént old bele.

Ennek elkerülése végett kitaláltak többfajta módszert is, amiben nem az egész tüdőt töltik fel ilyen anyaggal, hanem csak egy részét, ebből pedig sok orvosi haszon származott, ugyanis légzési problémákkal küszködő újszülötteket is sikeresen lehetett vele megmenteni.

Mélységi merülésekhez azonban csak a teljes feltöltés alkalmas, tehát ez nem vezetett előbbre.

Na ennyit tudok róla, a többit megtudhatod a wikipédiáról is:

[link]

[link]

[link]

2015. aug. 22. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
gyakorlatilag most is folyadékból lélegzünk, vérnek hívják a közeget, ténylegesen levegővel és légcsövekkel rovarok lélegeznek
2015. aug. 23. 05:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Ők sem teljesen levegővel, mivel a légcsövek csak a test belsejébe viszik el a levegőt, ott viszont a testnedvekben oldódva terjed tovább.
2015. aug. 23. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!