Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A hálózati kábelek menyi...

A hálózati kábelek menyi energiát vesznek el a hálózattól?

Figyelt kérdés
Kb. mekkora az a felső vezeték hossz, ami egy villanykörte energiáját veszi fel?
2015. aug. 30. 18:30
 1/7 anonim ***** válasza:
Nem nagyon találtam erre vonatkozó adatot, így mértem, egy 40wattos wolfram szálas izzónak 101 ohm az ellenállása. Ha rézkábelt nézünk akkor annak 0.0178*10^-6 a méterenkénti ellenállása, tehát összesen 6000000000 méter rézkábel kéne ami 6000000km ami kb 15x a Föld-Hold oda vissza
2015. aug. 30. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Elég csekély az ellenállásuk ezeknek a vezetékeknek (jó vezetők).

Ez nem csak a hosszától függ, hanem a keresztmetszetétől is (minél kisebb, annál nagyobb ellenállás) és az anyagától is.

Általános iskolában oktatják, hogy a vezetékek elektromos ellenállása a hosszukkal egyenesen, a keresztmetszetükkel fordítottan arányos.

2015. aug. 30. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Az elektromos energia szállítására (vezetéken) és elosztására fordított energia kb. 5%-a a szállítottnak/elosztottnak.
2015. aug. 30. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

"0.0178*10^-6 a méterenkénti ellenállása" - 0.02 mikroohm? Vagyis 100.000 km rézkábel 1 ohm? Ezt hogy sikerült?


"egy 40wattos wolfram szálas izzónak 101 ohm az ellenállása" - ezzel se mész semmire, mert R=U*U/P, vagyis 500W lenne a körte teljesítménye. Felizzik, és ettől nő az ellenállása a tízszeresére...

2015. aug. 30. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Hát egy 100 W-os izzóval egyenértékű teljesítmény/energia elfüstöléséhez 100 A vezetékáram mellett kell az 500 mm2-es Al vezetőnél 66 m hossz (ha már a 3 fázist is figyelembe vettük). A többi ebből arányosítással kijön.

Az 500 mm2 mondjuk 120 kV-on jellemző keresztmetszet, de azért ott az áram lehet 500 A is.

A 20 kV-on legyen a jellemző áram 50-150 A, és a keresztmetszet 95 mm2.

A ház előtt a kisfeszen legyen az áram 50-250 A és a keresztmetszet 50-95 mm2.


Amúgy általában elég jó a #3 közlése, bár én helyből és fejből (hejből és felyből? :D ) inkább nyolcra emlékeztem volna, meg azért az a "mindenből" összeadódó érték.

2015. aug. 31. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 2xSü ***** válasza:

> Kb. mekkora az a felső vezeték hossz, ami egy villanykörte energiáját veszi fel?


Fentebb már láthattál számításokat a vezeték ellenállásával kapcsolatban. Nem ellenőriztem, de megjegyzendő, hogy itt nem csak az ellenállás számít. Váltakozó áramról van szó, így azt is figyelembe kell venni, hogy a vezetékek tekercsként, illetve kondenzátorként is viselkednek. Számos más egyéb jelenség is felléphet, ami nagy méretekben már számottevő lehet, pl. örvényáramok, stb… Illetve itt már az áram terjedési sebessége összevethető a vezeték hosszával, így számolni kell ezeknek a következményeivel is.


Mindenesetre a teljes elektromos hálózat vesztesége 5-10% körül van.

2015. aug. 31. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Mindenképpen! Koronakisülés, szigetelőláncok vesztesége, közelségi hatás, hőmérséklet, húzófeszültség, sodrott szálak száma, ésígytovább.
2015. szept. 1. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!