Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A világűrben is vannak elszórt...

A világűrben is vannak elszórtan szabadon mozgó atomok. Ha egy test 299999,999 km/s-mal haladna odakinn, akkor ezek az elszórt atomok mekkora ellenállást okoznának?

Figyelt kérdés
Azaz a 299999,999 sebesség helyett mennyivel haladna lassabban a test a "légellenállás" miatt? Illetve a különböző egyéb részecskék (fotonok, neutrínók, stb.) is lassítanák a sebességét?
2015. szept. 21. 21:10
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Ha egy test 299 999,999 km/s-mal haladna, akkor már átlépte a fénysebességet (299 796 km/s), és ezzel kijutott az ismert fizika birodalmából.
2015. szept. 21. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Jó, én abban a tudatban voltam, hogy a fény 300 ezer km/s-mal halad. De tulajdonképpen igazad van. De gondolom rájöttél, hogy úgy értettem, hogy közel fénysebességgel haladna a tárgy.
2015. szept. 21. 21:19
 3/4 anonim ***** válasza:

Javaslom a c - e írásmódot a sebesség jelölésére, ahol c a vákuumbeli fénysebesség, és e = 1 m/s, ugyanis a 299 999,999 km/s több, mint a fénysebesség (ami 299 792 458 m/s, a méter definíciója miatt). Illetve mivel most senkit nem érdekel a pontos érték, ezért írhatnád azt is, hogy a fénysebesség 1 – 10^(–8)-szorosával halad a test.


A kérdésed az akar lenni amúgy, hogy az adott tömegű testnek mekkora lenne a GYORSULÁSA a világűrben. Ezt pedig sajnos nem lehet megmondani, mert a világűr különböző pontjain különböző sűrűséggel vannak az atomok. A galaxis közi térben sok ezerszer ritkábban, mint innét 2 fényévre, vagy innen 1 csillagászati egységre (akár egy nem nagyobb égitestben) levő helyen. Ezenkívül számít az is, hogy a test mekkora és milyen alakú, természetesen, ahogy itt a légkörben sem mindegy, hogy teszel-e szélvédőt a kerékpárodra (lásd függőleges helyzetű információs tábla a Bubin), vagy sem.


A „ezek az elszórt atomok mekkora ellenállást okoznának?” kérdés szintaktikailag és szemantikailag helyes, még ha az adatok hiányosak is mellé (tehát pragmatikai okokból nincs rá válasz), viszont a „Azaz a 299999,999 sebesség helyett mennyivel haladna lassabban a test a "légellenállás" miatt?” az szemantikailag nem jó, mert ha lassabban haladna, akkor nem az adott sebességgel haladna, ami ugye ellentmondás.


> „ Illetve a különböző egyéb részecskék (fotonok, neutrínók, stb.) is lassítanák a sebességét?”

Ez szintaktikailag helytelen, a sebesség sebessége ugyanis nem értelmes dolog (olyan, mintha azt írnád a számológépbe, hogy ")*(+2"), így a sebességet nem lehet lassítani, legfeljebb a testet, aminek ilyenkor a sebessége csökken.

De szerencsédre én nem egy számológép vagyok, így értem a kérdést, és véletlenül a választ is tudom rá:

IGEN.

2015. szept. 21. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Wadmalac ***** válasza:

Bizony ám, sőt, ennél a sebességnél azok a kósza hidrogénatomok olyan hatással lesznek, mintha kemény sugárzással bombáznánk az űrhajó elejét. Igencsak jó védőpajzs fog kelleni, erre a célra az A.C. Clarke által is leírt vastag vízjég-sapka lenne egy jó megoldás, ami ahogy fogy, pótolandó.

A légellenállás-szerű lassító hatás viszont szerintem nem jelentős. A részecskék energiájával, behatoló-képességével nagyobb a baj.

Arról meg kár is beszélni, mit művelne egy gyufafejnyi meteor.

2015. szept. 22. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!