Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mekkora a legkissebb atomerőmű...

Mekkora a legkissebb atomerőmű amit lehet építeni?

Figyelt kérdés
2015. okt. 6. 18:27
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Tetszőlegesen kis teljesítményűt lehet építeni, csak egy bizonyos határ alatt nem érdemes. Önnfentartó nukleáris láncreakciót minimális (néhány Watt) termikus teljesítmény mellett is fenn lehet tartani, ezen aalpulnak a "zéróreaktor"-ok. Magyarországon is működött ilyen, olvasni lehet róluk ebben a cikkben:

www.termeszetvilaga.hu/60/szatmary_zoltan.doc (2. oldal aljától, ZR-1 -- ZR-6)

Csak ilyen kis hőteljesítménnyel energiát nem lehet termelni, mert a keletkező hő nem elég ahhoz, hogy a turbinák működtetéséhez gőzt termeljünk. Ha emeljük a termikus teljesítményt, elérjük, hogy már meg lehet hajtani a generátorokat, de nettó energia még mindig nem fog kijönni a berendezésből, mert az erőmű berendezéseinek üzemeltetése (önfogyasztás, pl. kerigtető szivattyúk) több energiát igényel, mint a megtermelt.

Kb. 50 - 100 MW az a határ, amikor már gazdaságosan lehet energiát termelni, beleértve, hogy a megtermelt áram visszahozza az építés, üzemeltetés majd a leszerelés költségeit.

Példa viszonylag kis atomerőművekre:

A világ első villamos hálózatra dolgozó atomerűműve a Szovjetunióban, Obinyinszban épült, 1954-ben kezdett műkdöni. Egyszerre szolgálta a kutatást és az energiatermelést. Itt elsősorban a technológia működésének demonstrálása volt a cél, pusztán az energiatermelés nem volt gazdaságos ebben a méretben. Így is 2002-ig üzemelt.

Az NDK-ban Rheinsberg-ben 1966-tól működött egy 70 MW teljesítményű erőműblokk.

Jaslovské Bohunice (Szlovákia): 1972-1979 között működött a KS-150 típusú 150 MW-os erőműblokk.

2015. okt. 7. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Bocs, egy fontos dolgot kifelejtettem: Az Obinyinkszki erűmű 5 MW-os volt.
2015. okt. 7. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kiterjedt és részletes választ, írhatnál könyvet, elolvasnám.:-)
2015. okt. 7. 17:09
 4/4 anonim ***** válasza:

A jövő energiaproblémájának egyik megoldása a fúziós energiatermelés lehet. Ennek megoldása épp egy olyan lépés előtt áll, ami hasonló a Te kérdésedhez:

A fúziós energiatermeléshez a termonukleáris reakciót szabályozott körülmények között és pozitív energiamérleggel kellene megvalósítani. Eddig földi körülmények között ezt a két feltételt (szabályozott és pozitív energiamérlegű) egyidejűleg még nem sikerült megvalósítani. Létezik azonban egy kirtikus méret, amit Lawson-kritériumna hívnak, amely felett megvalósítható, hogy a kinyert energia nagyobb legyen, mint ami a beredezés műdödtetésének fenntartásához szükséges. Jelenleg folyik az első olyan termonukleáris kísérleti berendezés építése (ITER, Franciaország), amelyben terv szerint túl lehet lépni a Lawson-kritériumot, így demosntrálni lehet majd a fúziós energiatermelés megvalósíthatóságát.

Ezekről az alábbi két cikkben olvashatsz:

[link]

[link]

Örülök, hogy hasznos volt számodra, amit írtam. További könyveket, cikkeket igyekszem még ajánlani.

2015. okt. 7. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!