Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A 170 vagy akár 340 V-os...

A 170 vagy akár 340 V-os egyenáram nem ráz meg, ha száraz, sérülésmentes bőrfelülethez érintjük?

Figyelt kérdés

Eszerint a videó szerint nem, a 120V-os váltóáram azonban már durva:


https://www.youtube.com/watch?v=snk3C4m44SY



2015. dec. 30. 17:39
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Azért az ilyen dolgok sok mindentől függenek.


Az általános vélekedés az, hogy van egy kb 4szeres szorzó mind az érzetküszöb, mind az elengedési áramerősség tekintetében az egyenáram javára.


De azért azt mondani, hogy az egyenfeszültség veszélytelen, azt nem lehet.

2015. dec. 30. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 dellfil ***** válasza:
100%

Baromi fájdalmas áramütést okoz már a 170 V egyenfeszültség is. :)

Annak idején sokat javítottam elektroncsövekkel működő TV készülékeket. Az anód feszültség - a különböző áramköri blokkoknál más és más - jellemzően 180-240 V közötti volt a tápegység pufferkondenzátorain. Egyszer-kétszer megtörtént, hogy véletlenül hozzáértem. Csípő, szúró, égető érzés, plusz ha sikerült komolyabban "bele markolnom", olyan izomgörcs, hogy majd kiugrott a szemem.

Mielőtt bárki is letolna, micsoda lúzer vagyok, csak annyit mondhatok, tíz évig voltam kiszálló rtv műszerész. Napi szinten kellett szétszedett és bekapcsolt csöves televíziókban matatnom. :) Így hát időnként megtapasztalhattam az egyenfeszültség "áldásait" is. :D

Egyébként valóban érezni a különbséget az egyen, és a váltófeszültség okozta áramütések között. Az egyen inkább "üt", míg a váltó feszültség inkább "ráz". :)


dellfil

2015. dec. 31. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 dellfil ***** válasza:
100%

Ja, és az egyenfeszültség okozta áramütés - bizonyos tekintetben - veszélyesebb a váltófeszültség általi áramütéseknél. Nyilván hasonló nagyságrendű értékeknél.


dellfil

2015. dec. 31. 02:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!