Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a különbség a centripetális...

Mi a különbség a centripetális és a centrifugális erő között? Vagy a kettő ugyan az?

Figyelt kérdés

2015. dec. 31. 13:50
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A kettő nem ugyanaz.Matematikailag a kettő azonos nagyságú de ellentétes irányú.És egyszerre általában nem használjuk őket. Azt hogy melyikkel számolunk attól függ hogy milyen vonatkoztatási rendszert használunk.

Bővebben: [link]

2015. dec. 31. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A center latinul a középpontra utal.


A peta a latin petere szóból származik, ami azt jelenti, hogy „keresni, kutatni”, a centripetális erő, tehát a közepet kutatja, üldözi, azt próbálja elérni.

A centripetális erő a körpályán (általánosabban valamilyen görbe pályán) mozgó testeket húzza be körpályára (vagy a görbe pályájukra), hogy ne repüljenek el egyenesen a fenébe, ugyanis a tehetetlenségi törvény azt mondja, hogy „minden test megőrzi (nyugalmi állapotát vagy) egyenes vonalú egyenletes mozgását, amíg erő nem hat rá”.


A fuga a latin fugere igéből származik, ami azt jelenti, hogy „menekülni”. A centrifugális erő az menekülni/elmenni középről. (És miután a centrifugában a víz pont azt csinálja, hogy kimegy a dob közepe felől a ruhákból, egyenesen kifelé a fenébe, ezért a centrifuga elnevezése helytálló. Ugyanis nem az a lényeg, hogy a ruhák bent maradnak, hanem hogy közben a víz kimegy.)


A következő bekezdést nem kell tudni, mert nem része a középiskolai tananyagnak, de mivel kérdezted, ezért inkább leírom valahogy:

Viszont a fizikában a centrifugális erőről csak gyorsuló vonatkoztatási rendszerben beszélünk, és aki ezt emlegeti annak illik ismernie a Coriolis- és Euler-erőket is. Ez az erő nem kölcsönhatásból származik, hanem a koordinátarendszer gyorsulásából. Mikor egy gyorsuló vonatkoztatási rendszerben azt látjuk, hogy valami elindul, akkor kívülről, álló rendszerből nézve az a valami lehet, hogy csak tehetetlenül helyben marad, miközben nem hat rá erő. De mivel mi úgy látjuk, hogy gyorsul a gyorsuló rendszerben, ezért kellenek az úgynevezett tehetetlenségi erők, mint a fent említett 3. A centrifugális erő a vonatkoztatási rendszer forgási középpontjától hat kifele irányban.


Szóval tömören a lényeg, hogy a centrifugális erőt nem kell tudni használni, elég a centrifugát ismerni. Illetve alapesetben a középiskolás feladatokban csak centripetális erő van, és a tehetetlenségük miatt törekszenek a körpályáról kimenni a vackok.

2015. dec. 31. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

> „És egyszerre általában nem használjuk őket.”

Feladat: van tőled öt méterre egy zászlórúd, és te egyletes ω szögsebességgel körbe forogsz a függőleges tengelyed körül. Ekkor úgy látod, hogy a zászlórúd egyenletes körmozgást végez körülötted, azaz kell hogy legyen valamilyen centripetális erő, ami a körmozgásra kényszeríti. A hozzád rögzített, tehát 'gyorsuló' vonatkoztatási rendszerben írd fel a ráható erőket, és magyarázd meg, hogy mi miatt tud körülötted körpályán mozogni a rúd.

2015. dec. 31. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
45%
centripetális erő akkor van, ha állsz a mosókonyhában és nézed a működő centrifugát. centrifugális akkor, ha benne ülsz.
2016. jan. 2. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Ez már régóta visszatérő kérdés, kb. félévente mindig felteszi valaki. Érdemes visszakeresni, mert sokszor jól leírták már (többek között én is) kijavítva a félreértéseket.
2016. jan. 2. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!