Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen mély vízben lehet még...

EagleHUN kérdése:

Milyen mély vízben lehet még léköri nyomású levegőt belélegezni?

Figyelt kérdés

Azt tudom hogy kb 10m mélyen kb a 2x -e van a légköri nyomásnak és minden 10m -rel még egyszer annyira nő.


Ha van egy 3-5m mély "medence" (Tehát kb 1.3, 1.5 a nyomás a légköri nyomásnak) amiben kisebb munkálatokat szeretnék végezni. Viszont leereszteni nem lehet, sem kiszivattyúzni, mert egyébként ez egy forrás és korlátlan nagy mennyiségű vízutánpótlás jön az aljáról az megoldható lenne-e egy sima csövön vagy slagon keresztül való lélegeztetéssel?

Ilyen mélyen (tehát kb 3m-en) lehetne még bírni tüdővel a víznyomás ellenében föntről lélegezni?



2016. jan. 1. 17:41
1 2
 1/18 A kérdező kommentje:

Nem vagyok búvár, de sima búvárszemüveggel tengerben leúsztam már kb ebbe a mélységbe (nehéz megítélni kristálytiszta vízben, de 5 és 10m közé saccolom.), ott már a fülemben is jól éreztem a nyomást.

A kérdésemben viszont kristálytiszta édesvízről van szó, télen nyáron 23 C-fokos.

2016. jan. 1. 17:46
 2/18 anonim ***** válasza:
54%
Olyan 20-40 centiméter vízréteggel a tüdőd fölött már nem tudsz pusztán izomerőből lélegezni, a rekeszizmaid nem elég erősek ehhez.
2016. jan. 1. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%

Végeztek ilyen kísérleteket, 1,5 - 2 méter hosszú lélegző cső inkább kivégző eszköznek minősül, mint búvárfelszerelésnek.

Valamilyen légsűrítőre föltétlenül szükséged lesz.

Valahol olvastam erről. Csak halványan emlékszem, de mintha az egyik J.Y. Cousteau könyvben lenne utalás egy ilyen korai, elvetélt kísérletre.

2016. jan. 1. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
1-es nem 200-400 cm akartál írni? Mert 20-40cm mélyen medencében elég gyakran "mozgattam" a rekeszizmaim már, és nem esett nehezemre persze ez nem légzés volt. Megy egyébként is a 20cm az kb egy búvárpipa mélysége nem? Akkor a búvárpipások sem tudnának lélegezni?
2016. jan. 1. 18:27
 5/18 A kérdező kommentje:
Hát akkor ez az ötlet bukott...
2016. jan. 1. 18:28
 6/18 anonim ***** válasza:
100%

Igen, búvárpipa mélység - és az a határ, annál mélyebbre pusztán csövön keresztül lélegezve nem fogsz tudni menni. Vagyis igen, de lélegezni nem fogsz :)


De egyébként ha van medence, próbáld ki, nem egy bonyolult dolog, én is játszottam vele gyerekként (azért legyen valaki ott, aki felhúz ha kell :) )


A régi búvársisakok is nagyobb nyomású levegővel működtek (mint ahogy a modern palackok is). Egyszerűen a tüdőre nehezedő víz súlya ellenében az izmok nem tudják felemelni a bordákat, hogy a tüdő kitáguljon, és beszívja a levegőt (ügye a tüdő szempontjából a légzés passzív, a tüdő kitágul, leesik a légnyomás, és emiatt kívülről beáramlik a levegő). Ehhez az kell, hogy a víznyomást le tudd győzni - vagy a levegő nyomása legyen kellően magas, és megadja a segítséget (kisebb a nyomáskülönbség, amit az izmoknak elő kell állítani).


Tehát, te palack vagy túlnyomásos harang nélkül csövön keresztül már fél méteres vízoszloppal a mellkasodon sem fogsz lélegezni, de legalábbis rendkívül megerőltető lesz, ennél mélyebben pedig szimplán nem fog menni.


Házilag meg lehetőleg ne próbálj ilyet barkácsolni, mert túlnyomást nyomni a tüdődre kellemetlen és fájdalmas halált eredményez. Többen próbálták már. A legbiztonságosabb (bár ez is közel öngyilkosság, ha nem értetek hozzá) a búvárharang használata - egyszerű, alul nyitott harang, amibe felülről nyomjátok be a levegőt, és alul kibugyborékol, megakadályozva a víz beáramlását. Így szabadon tudtok lélegezni, és nagy bajotok sem lehet (bár én nem próbálnám ki :D )

2016. jan. 1. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
74%

"1,5 - 2 méter hosszú lélegző cső inkább kivégző eszköznek minősül"

De valószínűleg azért, mert pang benne a levegő.

Ugye oxigén is kell... bár tényleg nem árt, ha azt valami le is nyomja.

Kilégzésnél meg mehet a vízbe.

2016. jan. 1. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

30 cm-es mélységet te is ki tudsz próbálni egyszerűen. Ha annyira merülsz le függőlegesen, hogy a szád még éppen kiérjen a vízből, akkor a tüdőd kb. 30 cm mélyen lesz. Már ennyinél is észrevehetően nehezebb a légzés. 50 cm után már fárasztó, megterhelő lélegezni, kb. 1 méter alatt pedig már egyáltalán nem is lehetséges (nyomásnövelés nélkül, simán csövön).


3 méter mélyen már úgy éreznéd, mintha egy háromszáz kilós valami ücsörögne a mellkasodon :)

2016. jan. 1. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 Wadmalac ***** válasza:
100%

Még valóban a búvárharang a legjobb ötlet, de azért felkészítlek, akár csak a 3 méteres vízmélységben, búvárharangban töltött félórányi idő után, könnyűbúvár rutin nélkül fel lehet készülni a többórás hasogató fejfájásra.

A dekompresszió nem viccel.


Ja és lényeges pont, egyedül, felügyelet nélkül semmi ilyen kísérletbe nem kéne kezdeni, fennáll a széndioxid-mérgezés veszélye is.

Ja és sima háztáji kompresszor levegőjét nem kéne beszuszogni, nem véletlenül vannak a frisslevegős hegesztő maszkok előtt is Q drága légszűrők a kompresszor után.

2016. jan. 4. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
Kompresszor levegőjét semmiképp nem lélegezném be utolsó!
2016. jan. 5. 16:36
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!