Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mikor mondjuk egy fémre, hogy...

Mikor mondjuk egy fémre, hogy szívós vagy rideg?

Figyelt kérdés
Ez a két kifejezés ellentéte egymásnak?

2016. jan. 9. 08:15
 1/9 anonim válasza:

Akkor rideg ha magas a szén (C) tartalma vagy sokbenne az olyan ötvöző ami a fémet keményebbé tészi pl króm (Cr).

Szívós az úgy nagyából az acél , mert az acél az olyan fém amiben olyan ötvözők vannak amik a fém tualjdonságait jobbítyák.

2016. jan. 9. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

nahát azért ez nem ilyen egyszerű kedves első,

erősen hideg alakított króm-acél ötvözet lehet sokkal ridegebb, mint egy magas széntartalmú hőkezelt öntöttvas


nem igazán ellentétei egymásnak, inkább a törési folyamat más szakaszai

akkor rideg, ha rideg törésre hajlamos, és akkor ez függ a mechanikai feszültségtől az anyagban, az igénybevétel típusától és a hőmérséklettől

szívós törés esetén van képlékeny alakváltozás, a rideg törés meg egyszerűen végigszalad


szóval ez a ridegség szívósság nem egy technológiai dolog, hanem csak amolyan mintadarabok azonos körülményeken tesztelt eredményei közti reláció

a Charpy ütve hajlítás egy ilyen vizsgálat


amire építeni lehet az a COD és a K1C

2016. jan. 9. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

na jó, az ötvözőkhöz nem értek, csak a viszonyokat akartam megmutatni


szóval long story short : minden törésnek van szívós és rideg része

az, hogy egy anyag szívós vagy ridegnek számít meg nem egy anyagtulajdonság, hanem a körülmények függvénye

2016. jan. 9. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Eddig valahogy úgy gondoltam, hogy ha egy anyag rideg, akkor hajlamos törésre, ha szívós, akkor pedig kemény, ellenálló.
2016. jan. 9. 10:22
 5/9 anonim válasza:
100%
Az első vagyok én szerszámkészítő vagyok értek az ilyenekhez..igaz nem mersterfokon de tanultam anyagismeretet
2016. jan. 9. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

ha pályaudvaron jársz, akkor láthatod, hogy a munkások megkocogtatják a vonat kerekét, és az akusztikából eldöntik, hogy lehet-e benne akkora repedés, ami már nem üzembiztos, rideg töréshez vezethet

és gyakorlatilag ennyi a lényeg...


szóval igazából nincs ilyen, hogy szívós meg rideg

egy papírlap eltépéséhez tudod hasonlítani amit elkezdesz a két szélénél húzni, lesz egy kis ellenállás aztán könnyedén végigszalad

azt a repedésméretet ami után ridegen végigfut a crack opening distance (COD)

2016. jan. 9. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Szívós vagy képlékeny anyag: a törést, szakadást jelentős nagyságú maradó alakváltozás előzi meg, ami sok energiát emészt fel.

Azaz, hajlik, nyúlik, csavarodik mielőtt törne, szakadna.

A rideg ennek ellentéte.

A rideg, nem képlékeny törés esetében a törést nagyon kicsi, vagy semmi maradó alakváltozás sem előzi meg,

és viszonylag kevés energiát kell befektetni az anyag eltöréséhez.

Ugyanaz az anyag lehet szívós 20 °C-on, és rideg -100 °C-on.

2016. jan. 9. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Igen, a két kifejezés valóban ellentéte egymásnak.

Mikor mi számít ridegnek? Az igénybevételtől, alkalmazás körülményeitől függ, ahogyan azt a Szerszámkészítő Válaszadó is említette. Egy présszerszám nem számít ridegnek ha 64 HRC (Rockwell C) keménységű, de egy cross-motor rugójának nagyon rideg lenne.


"ha szívós, akkor pedig kemény, ellenálló." - általában minél keményebb valami, annál ridegebb. Acéloknál nemesítéssel lehet növelni a szilárdságon, hogy valamennyire szívós legyen, a fajlagos ütőmunka elérje a szükséges értéket.

2016. jan. 10. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek! Mentek a zöld kezek.
2016. jan. 10. 11:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!