Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A szobámban lévő üvegasztal...

A szobámban lévő üvegasztal miért karcolódik meg a semmitől?

Figyelt kérdés
Van a szobámban egy üvegasztal. Nemrég vettem észre, hogy tele van karcolással. Hogy miért, azt nem tudom. Csak úgy hirtelen tele lett. Lehet akkor, maikor Karácsonykor letöröltem. De akkor sima törlőkendővel töröltem le. Lehetséges, hogy a közönséges puha törlőkendőbe keményebb anyag van, mint maga az üveg? De hogyan lehetséges ez? Hiszen az üveg az egyik legkeményebb anyag. Akkor mégis miért karcolódik meg, ha letörlöm? Mely nála keményebb anyag szemcséi karcolták fel az üveget?
2016. jan. 10. 23:48
 1/7 anonim ***** válasza:

"Hiszen az üveg az egyik legkeményebb anyag"

Ez nem igaz!


Szövet kendőtől nem valószínű hogy összekarcolódik. Valaha biztosan volt rajta valami, ami összekarcolta. Vegyél rá egy terítőt!

2016. jan. 11. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Nem mindegy, hogy sima üveget karcolsz valamivel, vagy üvegszilánkkal karcolsz valamit.

A sima üveget elég sok anyag karcolja. Tegyél rá egy terítőt.

2016. jan. 11. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

Nézz meg egy fotót a sima utcai por szemcséiről.


Van abban a kvarctól a korundig minden. És a lakásba is bejut.

A törlőronggyal meg ezeket a szemcséket húzod végig az üvegen.

2016. jan. 11. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Így van, az csak a látszat, hogy a semmitől karcolódik. Por mindig és mindenütt van. És karcol veszettül. Ezért találták ki az ilyen célra az úgynevezett porseprűket. Mindössze azt érdemes tudni, hogy azzal a port nem megszüntetik, hanem áthelyezik. Az üveg szempontjából ez hasznos lehet, mert ő nem karcolódik, kevésbé szerevaló dolognál meg nem számít.
2016. jan. 11. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Mely anyagok nem karcolódnak a portól?
2016. jan. 11. 11:59
 6/7 A kérdező kommentje:

"Hiszen az üveg az egyik legkeményebb anyag"

Ez nem igaz!


Szövet kendőtől nem valószínű hogy összekarcolódik. Valaha biztosan volt rajta valami, ami összekarcolta. Vegyél rá egy terítőt!



De igaz, valamelyik skálán 12-ből 10-es keménységű. Az pedig már keményebb az acélnál, meg betonnál, meg egy csomó mindennél.

2016. jan. 11. 12:00
 7/7 Wadmalac ***** válasza:

A keménység azt jelenti, hogy egy bizonyos méretű felületen mekkora erőre mennyire nyomódik be.

Akármilyen kemény valami, nagyon kis felületű tárgy é-vagy nagy erővel be lehet nyomni. Persze ehhez nem árt egy keményebb tárgy.

A porban lévő ásványi szemcsék között van sok, az üvegnél keményebb is, fentebb hoztam példának a természetes kvarcot, korundot.

Ezek kicsi, éles szemcsék, vagyis nagyon kis felületen feküdnek fel, így nagyon kis erő elég, hogy karcoljanak. Egy kis homokot üvegre szórva és ujjal odadörzsölve simán össze tudod karcolni az üveget.

A telókon népszerű "gorilla-glass" az összetétellel, hőkezeléssel a sima üvegeknél jóval keményebb felületűvé van téve, valahol a korund (így pl. a zafír) közelében jár. Azt már a sima gránit-kvarc keverék homok nem nagyon tudja összekarcolni, edzett késpenge sem, de pl. a szerszámipari fém-karbidok igen. Meg persze a gyémánt is. Ami, talán meglepően, de a sima utcai porban is előfordul.

2016. jan. 11. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!