Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Matek-Mértani sorozat. ZH...

Matek-Mértani sorozat. ZH kérdés. Fősulira járok és bajban vagyok ezzel a feladattal és a gyökökkel egy mértani sorban. Nem tudom mit kezdjek egy gyökkel egy sorozatban (? ). Lejjebb részletezem.

Figyelt kérdés

Feladat: Mekkora az (an) mértani sorozat harmadik tagja, illetve mennyi az első tíz tagjának az összege,ha a5=4 és q=√2 (ez gyök alatt kettő akar lenni).?

Szóval azt nem értem,hogyha gyökös forma van akkor hogyan kell számolnom vele? Nagyon megköszönném,hogyha valaki eltudná magyarázni,mert a könyvemben egy esettanulmány sincsen erre :(


2010. márc. 28. 10:29
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
Semmi extra nincs vele! a3=2; S10= 31/gyök2-1 (nem találtam gyök jelet a gépemen XD) nem feltétlenül kell nekem hinni, de úgy rémlik, hogy gimiben oldottunk ilyen feladatot, ahol gyök volt a q, és semmi különös nem volt vele.
2010. márc. 28. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

Most ebben mi a pláne? Ugyanúgy kell számolni vele. A képletben q az q. Most nem mindegy hogy hogy adják meg q-t? Akkor is mindig q-val kell szorozni egy tagot hogy megkapd az azutáni tagot.


a4 = 4/gyök2

a3 = 4/(gyök2 * gyök2) = 4/2 = 2

a2 = 2/gyök2

a1 = 1


S10 = a1 * (q^n -1)/(q-1) = 1 * ((gyök2)^10 -1)/(gyök2 -1)


Számold ki.

2010. márc. 28. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
Sn = 74.84062
2010. márc. 28. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
Vagyis S10
2010. márc. 28. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
az a2 miért nem 1? miért 2/gyök2? ott miért nem osztok kettővel mint az előzőnél? mert így csak a1 lesz az 1... sajnos nem vagyok jó matekból és holnap vizsgázom belőle :( egész nap felette ülök..:(
2010. márc. 28. 13:53
 6/15 anonim ***** válasza:
hogy az istenbe kerültél matek szakra?????? már bocs, de 2 éve érettségiztem, és fejből megoldottam a feladatot! és szőke vagyok, és lány.... fel nem tudom fogni, hogy vehettek téged föl :S amúgy nem tudom hogy jött ki a 2/gyök2, de nekem simán gyök2! [link] amúgy itt kivételesen jók a képletek, úgyhogy ha a képletek alapján sem tudsz eligazodni, akkor szerintem gondolkozz el a matek szakon...
2010. márc. 28. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Mert szerencsétlenek vagytok. Mindenhol gyök2-vel kell osztani, mert gyök2 a kvóciens. Ha ismered az n-edik tagot, akkor az n+1-ik az az n-edik gyök2-szerese, az n-1-edik pedig a gyök2-ed része, vagyis osztasz gyök2-vel. Ha meg már másodjára osztod gyök2-vel, akkor két gyök2 van a nevezőben, és azokat összeszorozva 2 van a nevezőben. Ezt írtam le a feladatban lépésenként. Úgy látom, óvodásoknak szájba kell rágni...
2010. márc. 28. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

a4 = a5/gyök2 = 4/gyök2

a3 = a4/gyök2 = (4/gyök2)/gyök2= 4/(gyök2 * gyök2) = 4/2 = 2

a2 = a3/gyök2 = 2/gyök2

a1 = a2/gyök2 = (2/gyök)/gyök2 = 2/(gyök2*gyök2) = 2/2 = 1


Itt van teljesen kifejtve, ha nem lett volna világos.

2010. márc. 28. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
"Kedves" 15:00 -kor kommentelő. Tényleg látszik ,hogy szőke vagy és egy..:D. Szerinted csak matek szakon tanítanak matekot?? Gondolkozz már el ezen... képzeld a BGF-PSZF-re járok és a szakomnak egyáltalán nincs köze a matekhoz:D legalábbis ehhez a gazdasági matematikához semmiféle képpen. Ms.nagyon okos szőke nő :) ,de legalább nem cáfoltál rá a szőkékre,ha csak általánosítani tudsz akkor nem kell kommentelni,nem az ilyen beskatulyázós barmokat kérdeztem mint téged,hanem olyat aki ért hozzá,mert nekem nem a matek az erősségem,de ahogy elnézem neked pedig a gondokozás nem az.Ez van,nem érthet mindenki mindenhez,ez az oldal pedig erre van kitalálva,hogy kérdezz,ha nem tudsz valamit.Vagy te minek jöttél fel ide egyáltalán?...észlény.
2010. márc. 28. 16:12
 10/15 anonim ***** válasza:
Hát jó nagy gyökér volt ez a csaj az mán biztos.
2010. márc. 28. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!