Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lehet az alábbi weblap második...

EagleHUN kérdése:

Lehet az alábbi weblap második pontjának térképén ("Pannon-tó" van rajta ábrázolva korabeli vulkánokkal) látható 2 vulkánról valamit tudni?

Figyelt kérdés

[link]


Az egyik BP és Bécs között van a térképen valahol Győr - Pannonhalma közelében.

A másik Szeged és BP vonaltól kissé délnyugatra Szegedhez közel.


Meglep hogy egyáltalán tudnak a létezésükről! Hiszen a felszínen ezeknek ma már nyoma sincs?

Fúrással vagy rengéshullám terjedéssel tudnak róluk?

Esetleg egyéb módszerrel?

Mit lehet ezekről az ősi vulkánokról tudni ma?

Esetleg lehetnek ott ásványkincsek pl gyémánt, arany, ezüst, réz stb? Minden ami vulkánokhoz köthető? :)

Már ha elérhető mélységben van!



2016. jan. 25. 14:20
 1/4 anonim ***** válasza:
Szerintem random bepöttyözték. Azért jóval több vulkán volt. Például a Mátra is vulkanikus hegység. A balatoni tanuhegyek is vulkanikusak. Ott Szeged környékén tengeralatti lávafolyamok voltak jó régen.
2016. jan. 25. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Szerintem ez nem random pöttyözés hanem egy olyan időszakot ábrázol(hat) amikor még a Mátra vagy a Tanúhegyek nem léteztek.

Sajnos a képből és a cikkből nem derül ki honnan töltötték le, illetve hogy kb hány 10-100 millió évvel ezelőtti ez az állapot, illetve ki készítette ezt a "térképet" milyen adatok alapján. (Pont ezekre az infókra lennék kíváncsi.)


Mindenesetre azt tudom hogy a Balaton felvidéki tanúhegyek mindössze néhány millió évesek. 4,5M évtől 3M évvel ezelőttig tartott.

A Mátra 13-18Millió évvel ezelőtti időszakban alakult ki.

Nyilván a kép korábbi állapotot ábrázol, de melyiket?


A szeged alatti lávafolyásról nem tudtam. Ez hogyan derült ki?


Tudok viszont egy kettős hasadékrendszerről ami Kelet-Nyugati irányban kettészeli az országot a mélyben. A kettő közötti területen(sávban) bazalt az alapkőzet az ezen kívül eső részekben nem az.

Az északabbra lévő hasadék egyes mélyedéseiben van a Velencei tó és a Balaton, de az északi hasadékhoz tartozik a Mátra Bükk vonal is. A Déli hasadékhoz tartozik a Mecsek, de több felszíni megnyilvánulása talán nincs is, és Debrecen Nagyvárad közt "fut ki" az országból.

Lehet hogy ehhez a törésvonalhoz tartozik az a vulkán? (kb Kiskunmajsa térségében.)

2016. jan. 25. 23:21
 3/4 anonim ***** válasza:

A Szentendre-Visegrádi-hegység és a Börzsöny is vulkanikus, pl. a Csikóvári csoport is ilyen, vagy a krátertóval a pomázi Kőhegy, vagy a Vöröskő, Dobogókő, Visegrád.

Ezek andezitlávából, andezittufából épültek fel, ugyan valamikor a rómaiak kapargáltak itt is nemesfémeket keresve, de nem találtak.

2016. febr. 16. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Ezekről én is tudok, tudtam.

De a térképen 2 olyan ősi vulkán van jelölve, ahol ma (Győr és Szeged) semmilyen tanúhegy nincs tudomásom szerint.

Arra lettem volna kíváncsi honnan tudnak róla.

Az oké hogy rengés vizsgálatokkal rétegek behatárolhatók, de egy föld alá került vulkán ehhez talán "túl kicsi" lehet.

Talán fúrásra gondolnék, de akkor nagy szerencse kellett nekik hogy pont belefúrjanak, mert ahhoz is "kicsi".


//Itt a "kicsi" szó földtani értelemben van, nyilván egy vulkán az emberhez képest óriási, de a műszerek érzékenységéhez érzékelési határához nem biztos. Nem tudom, nem dolgoztam ilyesmivel, ezért vagyok rá kíváncsi. Meg azért is hogy esetleg ott lent elérhető ásványkincsei vannak-e Magyarországnak, ha már a nagy ásványlelőhelyeinket "elvették".//

2016. febr. 17. 19:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!