Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » (Minimum) mekkora hő és...

(Minimum) mekkora hő és nyomás hatására jön létre egy fekete lyuk?

Figyelt kérdés

Ugyebár csillagok felrobbanásakor keletkeznek, ha az adott csillag elég nagy. Na de minimum mekkora nyomás kell ahhoz, hogy létre tudjon jönni? Melyik az a legkisebb nyomás, aminél létrejön? És ezt mi alapján számolták ki? Esetleg hőmérséklet is kell hozzá?


Azt is hallottam, hogy a fekete lyukak a világegyetem legforróbb képződményei. De a hőmérséklet nem más, mint az egyes alkotó részecskék mozgási energiája. Egy iszonyat sűrű testben nem tudnak mozogni a részecskék és akkor hiába mozognának úgy, mint 150 trilliárd fokon, ha egyszerűen a gravitációs hatás, és a nagy tömörség és a részecskék extrém módon való közelsége miatt ez nem lehetséges. Tehát lehet, hogy a részecskék egyáltalán nem mozognak, ezért tulajdonképpen a fekete lyuk hőmérséklete nulla kelvin. Vagy valahogy ki lehet számolni, hogy ilyen nagy mértékű sűrűség esetén az egyes részecskék mennyire tudnak mozogni? Esetleg lehetnek annyira forrók, hogy a részecskék mozgása egyszerűen szétveti a fekete lyukat?


2016. jan. 27. 15:31
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Nyomás:

[link]

Az ábra melletti P= kezdetű formula. Nem egy konstans érték.

2016. jan. 27. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Azért mondhatnátok egy értéket is, csak úgy példának. Erről a diagramról semmit se tudok leolvasni.
2016. jan. 27. 17:40
 3/5 anonim ***** válasza:
Nem a nyomás a lényeg, hanem a tömeg.
2016. jan. 27. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

#1 voltam, nem is jót linkeltem, mert az a neutroncsillaggá válás határa.


Amúgy inkább sűrűségről van szó, nem nyomásról. Sőt még hőmérsékletről sem igazán beszélhetünk, mert már némelyik fehér törpe magjában is annyira sűrű és degenerált az anyag, hogy gyakorlatilag nincs hétköznapi értelemben vett hőmérséklete. A klasszikus nyomás szerepét is átveszi a relativisztikus nyomás, ami a Pauli-féle kizárási elvből következik.

2016. jan. 27. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
2016. jan. 27. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!