Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Amikor azt mondják, a hangsebe...

Amikor azt mondják, a hangsebesség kétszerese, akkor a hangsebességet milyen magasságban értik, és ez hány km/h jelent?

Figyelt kérdés
Bár nem vagyok szakértő, de ha jól tudom hang más sebességgel terjed, a levegő összetétele miatt különböző magassági szinteken. Illetve, ha ezt km/h-ban akarjuk kifejezni, akkor a ha egy repülő hangsebességéről beszélünk, akkor a felszínhez viszonyított km/h-t adják meg vagy a saját valódi(nem tudom mi a neve) sebességét?

2016. máj. 9. 23:16
 1/1 Silber ***** válasza:
100%

Általában az adott környezetben értendő hangsebességhez mérik ezt, ami persze mindig változik. Ezért használják a legtöbbször inkább az ún. Mach-számot. Ez nem más, mint egy dimenziómentes (helyesebben egységdimenziójú) szám amely megmutatja, hogy az ADOTT körülményekhez tartozó hangsebesség hányszorosával halad a vizsgálat tárgya:

M=c'/c, ahol:

M - Mach-szám

c' - a vizsgálat tárgyának sebessége

c - a hangsebesség az ADOTT körülmények között


Így "c" értéke lehet kb. 340 m/s is (kb. a tengerszinten mérhető hangsebesség), de akár 6-10 km/s is (fémekben mérhető).

2016. máj. 10. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!