Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az Apolló program parancsnoki...

Advance kérdése:

Az Apolló program parancsnoki kabinjában tiszta oxigén légkört használtak, ráadásul a légköritől nagyobb nyomáson (16psi, ~1,1bar). Hogyan oldották meg hogy az ürhajósok nem kaptak mérgezést?

Figyelt kérdés

#NASA #űrhajó #Apollo-program #parancsnoki modul
2016. jún. 12. 14:03
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem az egész ápoló program egy nagy kamu.
2016. jún. 12. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Miért lenne az?
2016. jún. 12. 14:10
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
nem a tiszta oxigéntől kapsz mérgezést, hanem attól, ha az oxigén parciális nyomása túl nagy. 160 kPa a határ, ameddig biztonságosan el lehet menni. azaz az 1,1 bár semmilyen problémát nem jelent. (nem keverendő össze a dolog a búvárokkal, ahol eleve nagy nyomással kapod a gázkeveréket, ott könnyű átlépni ezt a határt)
2016. jún. 12. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
akkor ha jól értem 1,6bar felett még lehet játszani a gázösszetétellel? A keverék többi résztvevőjének tulajdonságait is figyelembe kell venni? Gondolom az 1,6 az egy átlag és egyénfüggő és valakinél már alacsonyabb nyomáson is létrejöhet a narkózis.
2016. jún. 12. 15:22
 5/13 EagleHUN ***** válasza:
100%

Sejtem mire gondolsz kérdező, arra a balesetre amikor bennégtek hárman? Jól tippelek?


Na ott ugyan tiszta oxigén volt bent és a légkörinél nagyobb nyomáson. De ezt az űrhajósok nem lélegezték be, ugyanis szkafanderben ültek bent, és annak a légkörivel közel megegyező levegőjét lélegezték be! Részben amiatt nem tudtak kijönni, mert a szkafanderben nehezen tudtak mozogni. Plusz a túlnyomás miatt a befelé nyíló ajtót nem lehetett kinyitni!

2016. jún. 12. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 EagleHUN ***** válasza:
83%

És hogy miért így csinálta a NASA?

Pofon egyszerű. Ha az akkori szkafanderek vákuumban voltak felfúvódtak mint egy lufi és még nehezebb, majdnem lehetetlen volt bennük mozogni. Ezért kellett nyomás a kabinba. A szivárgások észleléséra és erre a beavatkozási idő (az űrhajósok általi) növelésére volt a +0,1 bár túlnyomás.

És hogy miért tiszta oxigénből?

Mert a hajtóművek miatt abból volt bőven.


Na a baleset után változtattak pár dolgon és protokollon. Csúszott is emiatt az egész program!

2016. jún. 12. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
én úgy tudom h a tervek szerint ez is maradt volna a légkör a hold expedíciónál is. Az nem rövid idő, ott lekerült volna a szkafander is róluk, így azt lélegezték volna be. Nem is értem miért jöhetett szóba egy tisztán oxigén légkör a hajón amikor az tűzvédelmi okokból (is) rendkívül veszélyes.
2016. jún. 12. 16:32
 8/13 EagleHUN ***** válasza:
100%
Igen. Ez hiba volt. És csak későn 3 ember halála után jöttek rá.
2016. jún. 12. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
köszönöm, így már tisztábban látok:)
2016. jún. 12. 17:32
 10/13 sadam87 ***** válasza:
100%
Az 1,1 bar nyomást csak a felszínen használtak, a világűrben kb. 0,3 bar volt a kabinban a nyomás. Épp azért használtak tiszta oxigén légkört, hogy csökkentsék az űrhajó tömegét (ugye a felvitt nitrogén holt teher).
2016. jún. 12. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!