Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » FM adó teljesítménybők vételi...

FM adó teljesítménybők vételi távolság számítás, kis segítség kéne? Antenna méretezés és impedancia csatolás is lényeges lenne.

Figyelt kérdés

Adott egy budapesti adó, 90.3 és 90.9, 80 km-re lakok budapesttől, 90.3 az 0,4kW-al sugároz, a 90.9 az 0,16kW-al.

Egy ismerősömnek elmondása szerint kocsi magnóval 60 km-re sikerült a 90.9-et befognia. Nekem eddig a rekordom a 95.8 volt ami 2 kW-al sugároz, mind ez 80 km-re az adótól.

Hogy tudnám kiszámítani a pontos vételi távolságot? Egy nagy nyereségű, jó szelektivitású körting rádióval sikerült vennem a 2 kW-os adót, 5 germánium tranzisztor van benne, afc-s funkcióval és mind ezt 80%-os térerővel, sztereóba egy 6 méteres dróttal.

Na már most van itthon egy yagi antennám is, ennek 3 méter a legnagyobb tagja, interneten láttam több rajzot is, van amelyik szerint megfelel, van amelyik szerint fele ekkorát írt, most akkor mit is csináljak, mekkorára vágjam le a tagokat? 4 tagú yagi lenne. Impedancia illesztést hogy csináljam meg? Rádión csak szalag kábeles csatlakozó van. Koaxon lenne érdemes balun trafóval vagy hogy csináljam?

Tudom annyira nem egyszerű.


2016. júl. 28. 16:14
 1/2 anonim ***** válasza:
Csalódni fogsz, azt nem lehet. Ha mégis a bizonyos adónak megvan a hatóköre, az sokkal kisebb, mint a gyakorlabban észlelhető.
2016. júl. 28. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Na egy 2 kW-os adót 80 km-rre megfogtam, akkor 400 wattos adóra is még látok esélyt, főleg úgy, hogy a 160 wattos adót egy ismerősömnek 60 km-re sikerült megfognia az adó toronytól. (egy terep viszonyról bezsélünk, alföldi a terep és az adó meg a gellért hegyen van...) szóval én még a 160 wattos adóra is azt merem mondani, hogy van rá esély, de baromira kéne már itt méretezni antennát, pontosan, esetleg jelerősítőt is közé tenni... kicsit már azért nekem ez meghaladja a szintemet bevallom, de jó móka lesz :)
2016. júl. 28. 23:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!