Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Valaki el tudná magyarázni...

Valaki el tudná magyarázni nekem azon új "felfedezést", miszerint a részecske viselkedése attól függ, megfigyeljük-e?

Figyelt kérdés
Egyre több helyen olvasom ezt, de egyszerűen nem tudom felfogni. Nyilván nem érzékel, nem állapítja meg, hogy ez a csóka most figyel, másképp mozgok. Körülbelül ezen a szinten szeretnék választ kapni..
2016. aug. 13. 20:54
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Ez annyira új elképzelés, hogy már a nagyszüleid gyerekkorában is létezett. A kvantumfizika tele van meghökkentő dolgokkal.
2016. aug. 13. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
2016. aug. 13. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon egyszerű, egy részecskét csak úgy lehet megfigyelni ha megpiszkáljuk. Attól függően, hogy milyen módszerrel piszkáljuk emg máshogy viselkedik. Ez a Móricka szintű magyarázat. Persze jóval bonyolultabb és nem is tudományos kifejezés a megpiszkálni, de szerintem kb ennyire voltál kíváncsi. Ez olyan mint hogy mondjuk madárlesen vagy, de nem álló madárra vagy kíváncsi, mert abban nincs semmi. Van nálad egy puska ha a levegőbe lősz akkor elrepülni látod, ha pedig a madarat lövöd le akkor elzuhanni látod.
2016. aug. 13. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Magyarul egyáltalán nem a megfigyelés tényétől, hanem inkább annak módjától függ, így mindjárt más..:D Köszönöm
2016. aug. 13. 22:01
 5/10 anonim ***** válasza:
94%
Csak úgy tudsz megfigyelni valamit, ha kölcsönhatásba lépsz vele. Ha pedig kölcsönhatásba lépsz vele, akkor megváltoztatod. A kölcsönhatás módjától függ, hogyan fog megváltozni.
2016. aug. 13. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 EagleHUN ***** válasza:
100%

Így így. Minden mérési módszer kölcsönhatáson alapul.

A makro világban viszont ez nem számottevő változás. (Pl egy hőmérőt vízbe teszel az is hűl a hőmérőtől, miközben a hőmérő és benne a jelző folyadék felmelegszik, de ez nem számít a mérés szempontjából.)

Viszont a mikrovilágban, a részecskéknél olyan kicsi energiákról van szó hogy bármivel mérsz is megváltoztatod a rendszert.

És az pont ettől másképpen fog működni. Ráadásul itt pont olyasmit akarsz megfigyelni ami "működés" közben történik.

Mert például (kettős rés kísérlet) egy interferenciakép az már végeredményként megfigyelhető, de hogy közben mi történik és megpróbálod megmérni akkor sikerül (melyik lyukon haladt át az elektron?) ugyan a mérés, de a végeredmény úgy már nem tud előállni (összeomlik az interferenciakép).

2016. aug. 14. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Éértem! Pont azon kísérletre gondoltam, amit írtál. Köszönöm a válaszokat!
2016. aug. 14. 14:08
 8/10 anonim ***** válasza:
50%
Azért arra kíváncsi lennék, hogy aki lepontozott, annak mi nem tetszett...
2016. aug. 14. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Ne is figyelj rájuk :)
2016. aug. 14. 15:35
 10/10 anonim ***** válasza:
Mindjárt jön a nanotechnológia is szerintem!
2016. aug. 15. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!