Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A kémiai egyenleteknél mi az...

A kémiai egyenleteknél mi az a szám a vegyjel jobb alsó sarkban? És hogyan kell megoldani? Nem értem. Pl. : Higany-oxid bomlása Miért kell 2 HgO Nem elég 1?

Figyelt kérdés
2010. ápr. 21. 17:20
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
51%

a vegyjel jobb alsó sarkában a szám a vegyjel része pl H2O víz , 2 H molekula és egy O molekula

szerintem egy kémia tankönyv nagy segítség lenne, ha kinyitnád

2010. ápr. 21. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
mi is pont ennél a leckénél tartunk és én sem értem:( sajnos...hanyadikos vagy?
2010. ápr. 21. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
jah férre értettem a kérdést:) de mind1 én sem értem a kémiát annyira.......
2010. ápr. 21. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Az egyenletnél az egyensúly a lényeg!

Csak úgy mint a Matemaztikában!

Mindenből ugyanannyinak kell lennie és mint két oldalon!

De próbálj megoldani párat magadtól aminek le van írva a megfejtése...

És akkor talán menni fog...

2010. ápr. 21. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim válasza:

Asszem értem mit kérdezel. Arra vagy kíváncsi,hogy pl van egy reakció: 2 NaOH + H2CO3 = NaCO3 + 2 H2O

A kérdésed az, hogy a NaOh és H2O előtt miért van 2?

Az a mol szám. 2 mol-nyi NaOH és 2 mol H2O molekula. Ami előtt nincs semmi abból csak 1 mol kell. Nézd végig alaposan az egyenletet és rájössz, hogy miért kell 2.

2010. ápr. 21. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
7.es vagyok.Elég értetlenül tettem fel :S De a TK abba semmi nincs, csak ezek a egyenletek. A munkafüzetben sincs semmi, amit felfoghatnák. Az Ionos valamit is a TK-ból fogtam föl. De ezt nem írták le.
2010. ápr. 21. 17:50
 7/12 A kérdező kommentje:

Meg amikor egy egyenletet írok föl

pl.: H2+Cl2=2HCl

Akkor az miért kettő mól HCl?

2010. ápr. 21. 17:53
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Azért mert hidrogénmolekulából és klór molekulából is 1-1 mólod volt. 1 mól molekula 2 mól atomot tartalmaz, hisz kétatomos molekulát alkotnak. Namármost van 2-2 mól hidrogén és klóratomod. Egy mól hidrogén-kloridban 1 mól hidrogén és egy mól klóratom van. Neked azonban 2 mólod van, tehát hidrogén kloridból is 2 lesz :)
2010. ápr. 21. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm :) Hasznos válasz volt
2010. ápr. 21. 18:22
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Ha a vegyjel előtt van vmmilyen szám, az az anyagmennyiséget jelenti (hogy hány mól van belőle).

Pl. 2 Ag= 2 mól ezüst.

Ha jobb alsó indexben van, az arra utal, hogy a molekula több atomos.

Pl. 02. Az oxigén nem fordul elő egyatomos formában, hanem ketten "összekapaszkodnak":)

De pl a neon egyatomos formában van. Olyan nincs, h Ne2:)


Az egyenleteknél pedig mindig ugyanannyi anyagnak kell lenni a két oldalon.

Pl. H2 + Cl2 = 2HCl

Azért van H2 és Cl2, mert mind a két gáz kétatomos.

Viszont ha összekapcsolódnak, akkor már egy H atom egy Cl molekulával kapcsolódik. De mivel neked 2 H atomod és 2 Cl atomod volt, ezért 2 HCl molekulád lesz.


Itt van még egy példa:

Hidrogénből és oxigénből víz lesz.

Tudod, hogy a hidrogén is és az oxigén is kétatomos molekulákat alkot. (Ezt meg kell tanulni:))

Tehát:

H2 + O2 = H2O

De így a bal oldalon 2O atom van, a jobb oldalon meg csak 1. Akkor az egyenlet jobb oldalára írnunk kell egy 2-est, hogy ott is két O legyen.

Tehát: H2 + O2 = 2H2O

De most meg a jobb oldalon 4 H atom van, a bal oldalon meg csak kettő. Ezért az egyenlet bal oldalára írnunk kell még két H-t.

Így néz ki tehát az egyenlet: 2H2 + O2 = 2H2O


(Ami a képlet előtt van, az az egész képletre vonatkozik, tehát jelen esetben a 2H2O 2*2 H atomot és 2 O atomot jelent. Ha a jobb oldalon indexben van, az csak az előtte lévő atomra vonatkozik!!)

2010. ápr. 21. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!