Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha a vezető közelében mágnest...

Ha a vezető közelében mágnest mozgatunk, abban áram keletkezik. De ha hozzákötünk 1 rézcsövet, azon nem fog folyni elektron, mert a + és - jelek össze vannak keveredve. Hogyan nyerjük ki a vezetőből az áramot?

Figyelt kérdés
2016. szept. 22. 21:57
 1/10 anonim ***** válasza:

Ekkora katyvaszt.


Mihez kötünk rézcsövet? Mi az hogy a jelek össze vannak keveredve? Hol? Min?


Mégis mi az hogy áramot kinyerni vezetőből?

2016. szept. 22. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
2016. szept. 22. 22:34
 3/10 anonim ***** válasza:
A rézcsőben örvényáram keletkezik mert a cső egy kört alkot és így a vezeték rövidre van zárva. Ahhoz hogy a villamos teljesítményt tudj kinyerni az áramkör a fogyasztón keresztül kell záródjon.
2016. szept. 22. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Rézcső=rézvezeték, bocsi.!
2016. szept. 22. 22:44
 5/10 anonim ***** válasza:

Így van, örvényáram keletkezik a rézcsőben ahogy lehullik benne a mágnes. De azt nem lehet könnyen megmérni mert egyrészt nagyon gyenge másrészt belül van.


De ha cső helyett egy hosszú szigetelt rézvezetéket feltekersz, annak a két végét rákötheted árammérőre. És ha átdobod a mágnest akkor a minden egyes rézhurokban keletkező gyenge örvényáramok összeadódnak és szépen meg tudod mérni.

2016. szept. 22. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Walter_Dornberger ***** válasza:

Pontatlan amit előttem írtak. Meg is lehet mérni és ki is lehet számítani a csőben indukálódó örvényáram nagyságát. Csak nem egyszerűen.

A filmen egyébként az említett jelenet után megmutatják a megoldást:rézcső helyett tekercseket használnak.


Szóval, az örvényáramot közvetlenül azért nem egyszerű megmérni, mert az útjába nem egyszerű ampermérőt bekötni. De a hatásait meg lehet mérni: az áram okozta feszültségesést mert véges ellenállású a rézcső, a rézcső két pontja közti feszültségkülönbséget a mágnes elhelladása közben, a rézcső felületének hőmérséklet változását. Ezekből következtetni (számítani lehet az örvényáram lokális értékére. Sőt számítani lehet az örvényáram átlagos erősségét a mágnes erősségéből, tömegéből, a geometriából és a süllyedés sebességéből. (lenz törvényből következik, a számítás elve: a süllyedés sebessége (a nehézségi erő munkája a mágnesen)az örvényáramok veszteségévvel azonos, innen kell kiindulni)


A filmen és a kérdésben szereplő +összekeveredés" arról szól, hogy a csőben folyó áram helye és iránya folyamatosan változik, ezért ampermérővel nem lehet egyszerűen megmérni, mert a mérőműszer kapcsait nem lehet az örvényáram útjába kapcsolni.

(az egyszerűség kedvéért az átmeneti és műszer belső ellenállás kérdését nem is ragoznám)

2016. szept. 23. 04:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Tehát egy rézvezeték és 1 tekercs, ami 2-é ágazik, akkor lehetne kivezetni az áramot?
2016. szept. 23. 22:14
 8/10 Walter_Dornberger ***** válasza:
Akár egy tekercs , akár egy menet, teljesen mindegy. ha az örvényáramot gyengíted -pl tekercet teszel a fém helyére, kivezeted az áramot, és munkát végeztetsz vele, akkor a mágnes gyorsabban fog esni lefelé. összességében a mágnes helyzeti energiája vehető ki a rendszerből (a mágnest a felső végéndobjuk be), levonva a veszteségeket. Ha kicsi a veszteség (ezért kell rézcső) akkor lassabban esik a mágnes. Aluminium cső esetén a mágnes gyorsabban esik, mert az aluminiumm fajlagos ellenállása nagyobb, így az ezen átfolyó áram ohmikus vesztesége is nagyobb. Ez sem vezet örökmozgóhoz.
2016. szept. 24. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Hagyjál már azzal a rohadt örökmozgóval! Nemigaz, hogy mindig erre kell kilyukadni. 1× is említettem????
2016. szept. 24. 11:52
 10/10 Walter_Dornberger ***** válasza:
nem kell többlet kivezetés. egy tekercsnek két vége van. rövidre kell zárni a ampermérővel. Ekkor a műszer a tekercsben indukálódó rövidzárási áramot fogja mutatni (ha bírja) Egymenetes, vastag vezető esetén mérősönt használata szükséges.
2016. szept. 25. 05:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!