Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A jelenleg meglévő műhold...

A jelenleg meglévő műhold rendszer meddig lenne működőképes emberi beavatkozás nélkül?

Figyelt kérdés
Hallottam róla egy dokumentumfilmben, hogy gyakran végeznek pályakorrekciót, módosítást, frissítést. Ezek nélkül meddig maradna használható? Legyen szó bármelyik műholdrendszerről, tehát navigáció, vagy kommunikáció, az mindegy.
2016. szept. 24. 15:52
 1/5 Walter_Dornberger ***** válasza:
80%

Nagyon függ a műhold keringési pályájától, annak alakjától, és minimális magasságától. Azonban annyi elmondható, hogy pályakorrekció nélkül fél-egy évig képes keringeni műhold alacsony pályán. Itt lassulás már jelentős és visszatér a légkörbe, ahol elég.

A magyar műhold mintegy 3 évig volt pályán. [link]

2016. szept. 24. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 EagleHUN ***** válasza:
74%

Alacsony pályáról hamar letérnek a műholdak, de még az űrállomást is gyakran kell korrigálni emelni.

Magasabb pályákról jóval később. Geostacionárius pályán (36000km-re a földtől) nagyjából pár ezer sőv évtízezredig megmaradnak, használhatóságuk viszont nem! Az elektronika, napelem nem bírja addig! Élettartamuk max néhányszor 10 év elektronikai hibák és az ezeket előidéző kozmikus sugárzás végez velük!

2016. szept. 24. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:
Hogyan végeznek pályakorrekciót?
2019. júl. 6. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 EagleHUN ***** válasza:

"Hogyan végeznek pályakorrekciót?"


Egyrészt minden műholdon vannak fúvókák és némi üzemanyag ezekhez. Ennek az üzemanyagnak a mennyisége is befolyásolja egy egy műhold élettartamát. Értelemszerűen ha kifogynak belőle akkor nincs többé gyorsítás és pályaemelés. Emiatt egy idő után teljesen hibás pályára tér le aminek a végén a légkörbe zuhan és javarészt elég.


Másrészt vannak benne kicsi villanymotorok kis lendkerekekkel. Értelem szerűen legalább 3 a 3 "iránytengelyre". És a tömegközéppontjukhoz a legközelebb elhelyezve. Ezekkel a műholdak saját "tengelyei" körül forgathatóak/ha úgy tetszik billenthetőek a napelemek energiája segítségével. Tehát ilyen saját tengely körüli elfordulás is korrigálható. //Ez a rendszer föld körüli pálya korrekcióra vagy pályaemelésre nem alkalmas, csak a műhold "nézési" irányát lehet állítani vele.//


(Mert pl a napszál a napelemeken vitorlaként működik és idővel elkezdi elforgatni a műholdat. Ettől meg lehet a parabolatányérja már nem oda irányulna ahova kell. Így vissza kell forgatni. A kommunikáció lehetősége és ezzel az irányítás is elveszhetne ha nem így tennének.)


Ezeket rendszeresen végzik. Ezért sem maradna túl sokáig működőképes a legtöbb műhold.

2019. júl. 6. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 EagleHUN ***** válasza:

Érdekes és hasznos cikkek műhold témákban:


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


Elég aggasztó ez a rengeteg idővel majd visszahulló radioaktív szemét.

2019. júl. 6. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!