Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Vízierőmű készítése házilag,...

Bodó Richárd123 kérdése:

Vízierőmű készítése házilag, kivitelezhető?

Figyelt kérdés

/Elektros iskola érettségi munkájához szükséges/

Az lenne a kérdésem , hogy meg oldható-e ,hogy az én vízzel hajtott forgó lapátaimra , rákössek egy dynamót , amit a lapátok forgása meghajtana , ezáltal valami minimális áramot adna nekem ?



2016. okt. 12. 20:08
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Dynamo egy bűvész. Nem hagyja magát rákötni a lapátokra. Szemben a biciklidinamóval, amivel ezt nyugodtan megteheted, és természetesen ad is áramot, mert neki mindegy, hogy vízzel, vagy biciklikerékkel forgatod meg.
2016. okt. 12. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
De mivel hajtod a vizet?
2016. okt. 12. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
#1: De ha hagyná magát, még az sem kizárt, hogy áramot is adna a kérdezőnek :)
2016. okt. 13. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Wadmalac ***** válasza:

A szóba került kerékpár dinamó helyett én a szintén kerékpár agydinamót ajánlom. Szerintem az agy küllőpereme jó kiindulás lehet a lapátozáshoz. Vízkerékként használva azért jól ki kell agyalni, hogy ne ússzon a lében, korlátozottan vízálló csak.

Kicsi az ellenállása és kis fordulatra is jól "termel".

Fél amper áramfelvételre 6 volton stabil, de ha nincs áramlevétel, felmegy 60-80 voltig is.

Mindenképpen feszültségszabályozón át kel bekötni, de úgy remekül tölthetsz vele pl. egy méretes usb-s powerbankot, aztán a tárolt kapacitással működtethetsz bármi 5 V kütyüt, telót tölthetsz stb.


Persze azért a dolog igényel némi beruházást:

[link]

[link]

[link]

2016. okt. 13. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 EagleHUN ***** válasza:

Jól írja Wad.

Csak a kis teljesítményéhez képest a drágábbik megoldás a bicikli agydinamós.


Roncstelepen bármelyik autónak vagy akár busznak a generátorát pár ezerért megkapod. Nagyobb teljesítményt de nagyobb méret kivitelt is. És a víztől külön védened kell, tehát külön lapátkereket kell szerkesztened és áttétellel hajtanod.


A buszoké olyan 3kW körüli. Bár azt már inkább széllel hajtanám meg és akkutelepen át elláthat egy egész házat! :)


Innentől te döntesz, hogy mire is kell neked. Elég ha a "vizsgamunka" működik? Vagy használhatóságot költséget is figyelembe veszed? A biciklidinamós mindenképpen egyszerű és frappáns megoldás! Lehet hogy ezt is díjazzák!

2016. okt. 13. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Wadmalac ***** válasza:

Nos, még az is lehet, hogy bontóból egy generátorral , feszszabályozva jobban is jössz ki anyagilag, feltéve, hogy a lapátkerék és hajtáselemek nem dobják meg a költséget.

A generátoros megoldás előnye az lenne, hogy sima ólomakkut is tölthetsz vele.

De az biztos, hogy a kocsi generátor kíván ám nyomatékot és fordulatot rendesen.

2016. okt. 13. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Wadmalac ***** válasza:

Csak viszonyításként, egy személyautó generátor áramfelvételtől, motorfordulattól függően, de olyan 2-20 lóerőt is lefoghat.

Az azért izmos.

Jó, persze kapod is cserébe az ampert rendesen, de egy házi mini vízműhöz szerintem ez túl sok vízenergiát igényel.


No persze, ha pont egy 30 méteres vízesés mellett laksz, akkor nem lehet gond. :)



Egyébként kíváncsi vagyok, tényleg, milyen forrásból származna a vízenergia, ami hajt?

Mert ha csapvízről, akkor a kinyert áram Q drága lesz. :)

2016. okt. 13. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
A vízierőművet elég nekem szimbólikusan felmutatnom . Az is fontos , hogy nekem ezt el kell vinnem a bizottság elé amikor bemutatom , ezért jó lenne ha kézben hordható lenne. Nem kell nekem ,hogy sok A/V -ot adjon , elég volna ,ha egy - egy LED diódát fel világítanék vele.
2016. okt. 14. 12:25
 9/12 Wadmalac ***** válasza:

Hát, akkor elég az agydinamó meg egy rákötött 6 voltos izzó.

:)

2016. okt. 14. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
És víz ügyben , pedig gondoltam olyanra , hogy : Készítenék egy makettot , 2 szintel , egyik mondjuk 60cm-el magasabb lenne mint a másik , az lenne egy tartály a víznek , és alatta pedig lenne maga a kerék /vagy malom.../ és akkor az agydinamó jónak hangzik. Na de ugye , 1x ha nekem az a víz leesik nem fog nekem olyan sokáig forogni az a kerék hogy elég feszültséget adjon. Gondolkoztam valami szivattyú (mint pl.a akváriumokban szokott) megoldáson ami vissza nyomná nekem a vizet a tetejére , ami mehetne akár a hálózatból , vagy ha a dinamó adna nekem annyi áramot arról is működhetne ?
2016. okt. 14. 12:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!